O nejvyšším vrcholu Bolívie Nevado Sajama se mluví jako o jednom z nejimpozantnějších vulkánů v Jižní Americe. Svými stěnami a různorodostí přitahuje jako jeden z mála i horolezce. Vrcholek není nijak špičatý, a právě proto se zde mohl v roce 2001 odehrát dokonce i fotbalový zápas!
Cordillera Occidental – Bolívie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
O nejvyšším vrcholu Bolívie Nevado Sajama se mluví jako o jednom z nejimpozantnějších vulkánů v Jižní Americe. Svými stěnami a různorodostí přitahuje jako jeden z mála i horolezce. Vrcholek není nijak špičatý, a právě proto se zde mohl v roce 2001 odehrát dokonce i fotbalový zápas! Z vesnice Sajama (4200 m) se jde cca 45 min po vozové cestě směrem na sever. Poté se odbočí na východ, je zde i ukazatel. Pokračuje se vozovou cestou a dále pak údolím podél potoka Aychuta stále mírně vzhůru.
Obdivovat lze cestou queñua, nejvýše rostoucí stromy světa (někde až do výšky 5200m) a také všudypřítomné lamy. Stínu je zde poskromnu, ale dokud to jde, doporučila bych si tepla spíše užívat. Pěšina stoupá přes nesčetné pahrbky až do výšky 4800 m, kde se nachází základní tábor. Prostoru pro stany je na planině pokryté lávovým pískem neomezeně, kousek od pěšiny vyvěrá potok. Už tady však často hodně fouká a písek a prach se dostává úplně všude. Ze základního tábora se pokračuje severním směrem po planině, následuje nepříjemné stoupání sutí, kde se hůlky opravdu hodí. Poslední rostliny už dávno zmizely, okolí je pokryto nekonečnou lávovou sutí.
Následuje pozvolný terén a pak další stoupání sutí. Ve výšce 5200 m se vítr především na konci sezóny stává nesnesitelným a přijde vhod i kukla. Výškový tábor je 5700 m, stanuje se na suti a rovné plácky se najít nedají. Zdrojem pitné vody je nedaleký sníh. 3. den se obvykle vyráží okolo 3. hodiny, teplota se v těchto výškách nezřídka pohybuje okolo -20 0C. Prvních 200 výškových metrů se jde po suti, ale poté následuje prudký firnový svah a také troška skalního lezení. Problémem můžou být kajícníci (Penitentes), které můžou dosahovat až 2 m. Sníh a led vytváří věžičky, které opakovaně tají a zase tuhnou, některé jsou kompaktní, jiné se při dotyku rozpadají. Tyto útvary se vyskytují pouze na ledovcích Jižní Ameriky.
Pokud cesta není prošlapaná, nezbývá nic jiného než vzít cepín a prosekat si cestu. Ve vyšších polohách (okolo 6300 m) se sníh stává kompaktnější, následuje několik znatelných trhlin. Vrcholek – žádný kříž, jen rovná plocha vulkánu a krásné výhledy na další šestitisícovky. Výstup z výškového tábora lze zvládnout cca za 5 hodin, ale je to hodně závislé na počasí i na tom, zdali je cesta prošlapaná. Sestup cca 2,5 hodiny. Ve výškovém táboře se nikdo dlouho nezdržuje, protože na dlouhý odpočinek tu většinou nejsou vhodné podmínky. Stejnou cestou se sestupuje do základního tábora (cca 2 hodiny) a v případě nedostatku času a dostatku sil lze dojít až do vesnice Sajama. Většina lidí si najme průvodce, někteří i nosiče a kuchaře, možné je nechat se odvézt jeepem až na konec vozové cesty do výšky cca 4400 m.
Ubytování a jídlo
Ubytování, restaurace a dokoupení jídla je možné pouze ve vesnici Sajama
Potřebné vybavení
oblečení do extrémně nízkých teplot (hodí se i péřovka), věkuvzdorný stan, lano, cepín, mačky, teleskopické hůlky, lano, termoska, trekkingová výbava
Přístup na začátek
do vesnice Sajama jednou denně autobusem z Patacamaya (okolo 13hod), z vesnice každé ráno (cca v 6:30)
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Sajama – Základní tábor
- Základní tábor – Výškový tábor
- Výškový tábor – Nevado Sajama – Základní tábor
- Základní tábor – Sajama
Další možnosti túr v okolí
Výstup na další šestitisícovky Parinacotu a Pomerape, trek okolo lagun
Ale dá se tam doběhnout i za 3h 18min: http://www.youtube.com/watch?v=rCI6zpT1ZGE&feature=related
Zdravím, oblast kolem jsem prošel a nechápu, proč máte v článku titulní fotku, která pravděpodobně vůbec není od Nevado Sajama.