Vyražte na přehlížený vrchol Dreiländereck neboli Peč s krásnými výhledy na Julské Alpy
Alpy/Karavanky – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Karavanky – takřka stovka kilometrů horských štítů, sedel, travnatých hřebenů a zelených údolí. Ovšem blízkost atraktivních Julských Alp odsouvá pohoří vždy až na druhou kolej. Přitom mohou hory nabídnout něco, co „julky“ nikoli – nádhernou samotu, jistotu táboření v horách bez pocitu přísného ochránce přírody číhajícího u zadku a v neposlední řadě snadný a jednoduchý přístup. Vydejme se tedy jen tak trochu porozhlédnout z horizontu hor na pomezí Slovinska a Rakouska
Výstup na trojmezník
Takřka každý, kdo peláší přes Rakousko na jih, zastavuje načerpat „papání“ pro svého plechového miláčka u velké benzínky u Arnoldsteinu. Málokdo věnuje mimo pohledu na smršť letících čísel na čerpacím stojanu pozornost také svému okolí. A zalesněnému hřebenu hor nad dálnicí už vůbec ne. Přitom právě v těchto místech můžeme zařadit veskrze příjemnou zastávku a protáhnout kostru před další jízdou. Posledním západním vrcholem Karavanek je na první pohled zcela zalesněný vrchol Dreiländereck (slovinsky Peč, 1510 m). Ale pozor! S těmi lesy na vrcholu to není až tak strašné. Samotná špička vrcholu je totiž báječnou travnatou vyhlídkovou lóží, kterou bychom zde snad ani nečekali. Výstup vede přímo z obce Arnoldstein (resp. osady Seltschach).
Cest mířících vzhůru je hned několik a nutno podotknout, že vyznat se v nich není snadné. Lesní pěšiny se všelijak kříží, smršť orientační tabulek je spíše dezorientující, ale pokud budeme stoupat k tušenému hřebeni nad námi, nemůžeme zabloudit. Na vrcholu nás, ostatně jak již název hory napovídá, vítá pěkně upravený trojmezník. Ano, jsme v místech, kde se stýkají hranice hned tří států – Slovinska, Rakouska a Itálie. Od upravené stylové stříšky se pak otevírá naprosto fantastický výhled k blízkým Julským Alpám s dominantními monumenty Jalovec a Mangart v popředí. Výhodou výstupu také jistě je, že jej můžeme absolvovat doslova celoročně. Trasa není nijak náročná a pokud se navíc trefíme do časného jara (např. duben), pak nás hřeben navíc uvítá neskutečnou fialovou záplavou kvetoucích krokusů.
Mapy a průvodce: Celý hřeben najdeme na několika mapách jak rakouské, tak slovinské produkce. Ty druhé jmenované jsou snad přece jen precizněji zpracované. Na přechod budeme potřebovat list Karavanke – osrednji del a Julijske Alpe – vzhodni del (obě mapy vydala PZS v měřítku 1:50 000. k dostání také v ČR). Oblasti se podrobně věnuje průvodce nakl. Mirago – Slovinské a chorvatské hory (2007).
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Jednoduchý a především rychlý přístup po rakouské dálnici A 2 (Wien – Vilach). po podhůří na severní straně zajíždí množství lokálních silnic. Pokud bychom do hor vstupovali od jihu, tedy ze strany slovinské, pak musíme hory překonat některým z horských přechodů nebo tunely (placený Karawankentunnel nebo zdarma přes Ljubeljský tunel).