Výstup na nejvyšší vrchol Východních Alp – Piz Bernina
Treky

Výstup na nejvyšší vrchol Východních Alp – Piz Bernina

Jedná se o nejvyšší vrchol Východních Alp, který leží na švýcarsko Italských hranicích. Výška tohoto mohutného štítu je 4 049 metrů. To z něj dělá jedinou čtyřtisícovku Východních Alp.

Alpy/Bernina – Itálie

Typ
3-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie, Švýcarsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
27 km
Nejvyšší bod
4049 m n. m.
Převýšení
2900 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Masív Piz Bernina je situován do jihovýchodní části Švýcarska, respektive severní Itálie. Konkrétně ve švýcarském kantonu Graubünden, přes hranice pad do italské provincie Sondrio.

Z masívu Bernina vyrůstají celkem tři hory. Jsou to Piz Bianco (severní vrchol, 3 995 m), PizBernina(hlavní vrchol, 4 049 m) a La Spalla (jižní vrchol, 4 020 m).

Vrchol tvoří tři hlavní hřebeny. Severní (nejznámější) se jmenuje Biancograt. Z podvrcholu La Spedla (4 020 m) se jižní hřeben rozděluje jihovýchodním (hřeben-Spallagrat) a jihozápadní směrem. Na jihozápadě hřeben vytváří vrcholy Piz Scerscen (3 971 m), Piz Roseg (3 937 m), Piz Sella (3 511 m) a na jihovýchodě jsou to Cresta Guzza  (3 869 m), Piz Argient (3 945 m), Piz Zupo (3 996 m), Bellavista (3 922 m), Piz Palü  (3 921 m).

V duchu čísla tři se nese i počet ledovců, které vrchol “objímají“ (severozápad-Vadret da Tschierva, východ- Vadret da Morteratsch, jih- Vedretta di Scerscen Superiore).

Výstupové cesty

Na vrchol vedou dvě klasické cesty. Jedna vede z Itálie a druhá ze Švýcarska:

Z Italské strany

Pro výstup na tento vrchol budete potřebovat vybavení na ledovec (mačky, cepín, helma, lano) a znalost techniky slaňování. Výstup začíná na konci silnice vedoucí ze Sondrie do oblasti přehradní nádrže Campomoro. Odtud povedou vaše kroky k chatě Carate Brianza (2 662 m). Dále budete pokračovat na chatu Marinelli Bombardieri (2 813 m). Tady se připravte na cestu přes ledovec a strmé stoupání (obtížnost C) k chatě Marco e Rosa (3 609 m). Z chaty nás čeká krátký úsek po ledovci, což je nástup pod hřeben Spallagrat. Abychom se na něj dostali, musíme překonat nevelký skalní úsek. Když se dostanete na hřeben, tak vás čeká skalní lezení obtížnosti II-III.UIAA. Cesta je místy zajištěna borháky a skobami, ale doporučuje se mít sebou i vlastní jistící materiál. Po tomto hřebenu se dostaneme na podvrchol La Spedla (4 020 m). Odtud vás už čeká jen 30 výškových metrů k vrcholu.

Délka: Campomoro – Rif.Carate Brianza (3 hod.) – Rif. Marinelli (1 hod.) – Rif. Marco e Rosa (3 hod.) – Piz Bernina (2,30 hod.) – sestup (6 hod.). Celkem 15 -16 hod (jakékoliv parametry v rámci článku, jako převýšení, počet km apod., jsou věnovány této trase).

Ze švýcarské strany

Dostat se na chatu Marco e Rosa je touto cestou o něco složitější. Výchozím bodem pro vás bude vlaková zastávka Morteratsch. Klasickým, nástupním stoupáním se dostanete k chatě Boval (2 495 m). Dále kolem ledovce Morteratsch, na který zanedlouho sestoupíte. Traverzujete ho téměř po celé šířce až na skalnatý „ostrov“ Isla Persa. Dále sestupuje na ledovec Pers a přecházíte ho ve směru chaty Diavolezza (3 006 m), která je viditelná z dálky. Od chaty stoupá chodník sněhovým svahem a cesta nastupuje na výraznou skalnatou hranu Fotezzagrat (I-II.UIAA). Po překonání hřebene dosahuje cesta horního patra ledovce Pers, který traverzujete v západním směru pod věží Crast Agüzza, až do sedla Fuorcla Cresta Agüzza (3 601 m). Dalším 300 metrovým traverzem dosáhnete chatu Marco e Rosa (3 609 m). Od této chaty se italská a švýcarská cesta spojují.

Délka: žel. stanice Morteratsch – Boval (2 hod.) – Diavolezza (2 hod.) – Marco e Rosa (5 hod.) – Piz Benina (2,30 hod.) – sestup 8 hod. – celkem 19,30 hod.

Prvovýstup

První výstup byl uskutečněn malou skupinou dobrodruhů, která si pro výstup vybrala východní hřeben. Skupina se skládala z topografa Johanna Coaze, jeho asistenta (nevystoupil na vrchol) a dvou bratrů Jona a Lorenze Ragut Tscharnerových. Na vrcholu stanuli 13. září 1850.

Zajímavosti

Severozápadním směrem se nachází známé lyžařské středisko Svatý Mořic, kde se jezdí závody světového poháru v alpském lyžování.

Hranici mezi Západními a Východními Alpami tvoří řeka Zadní Rýn (Hinterrhein) a Rýn do Splügenu k Bodamskému jezeru.

Jižní strana hory spadá do Itálie pod téměř kolmým úhlem. To vytváří stěnu vysokou 1000 metrů.

Vrchol hory je od Italských hranic vzdálen asi 200 metrů (horizontálně), takže vrchol samotný spadá do Švýcarska.

O 50 let později Johann Coaz vystoupil na vrchol Weissmies (4 031 m, Walliské Alpy). Bylo mu tedy 78 let.

Biancograt je údajně nejhezčí hřeben v Alpách.

Ubytování a jídlo

chata Carate Brianza

chata Marinelli Bombardieri

chata Marco e Rosa

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Piz Bernina je nejbližší čtyřtisícovka, vzhledem k českým hranicím.

Základní trasa

Lago Campomoro - chata Carate Brianza - chata Marinelli Bombardieri - chata Marco e Rosa - La Spedla - Piz Bernina

Orientační rozpis po dnech

1. den – Lago Campomoro – chata Marco e Rosa

2. den – chata Marco e Rosa – Piz Bernina – chata Marco e Rosa

3. den – chata Marco e Rosa – Lago Campomoro

Další možnosti túr v okolí

Výstup na švýcarskou čtyřtisícovku Breithorn

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Tomaku

Při cestě z italské strany může nastat problém v závěrečném svahu k Rif Marco Roso. Pokud se k této části dostanete po obědě nebo později, padá tam hodně kamení. Ráno je svah krásně tvrdý a bezpečný.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: