Výstup na Jebel Toubkal (4167 m) je jedním z nejoblíbenějších treků Vysokého Atlasu. My jsme si trau okořenili navíc odbočkou k jezeru Lac d´Ifni a sestupem do údolí řeky Todra.
Atlas – Maroko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Kdo chce zažít závan exotiky a zároveň neutratit moc peněz, měl by vyrazit do Maroka. Nabízí celou řadu kulturních i přírodních zajímavostí, přičemž jednou z těch nejpůsobivějších je nejvyšší hora severní Afriky – Jebel Toubkal (4167 m), kde se můžete alespoň na chvíli schovat před neúprosným žárem slunce v nížinách.
Je únorové ráno a my spěcháme z barevné ubytovny „Rainbow“ nedaleko hlavního náměstí Jemaa El Fna v Marrákeši na zastávku Grand Taxi. Tak se tu jmenují malé dodávky, fungující na kratší vzdálenosti stejně jako ruské maršrutky. Čeká nás 65 km do horské vesnice Imlil (1740 m), kde začíná výstup na nejvyšší horu severní Afriky – Jebel Toubal. Malá horská vesnička je závislá na turismu, a tak je letos už i poslední úsek cesty pokrytý asfaltem. Hlavní ulice, strmě se zvedající do údolí, nabízí nepřeberné možnosti koupě nebo půjčení horolezeckého a kempingového vybavení. Mají tu snad všechno až na plynovou kartuši s VAR závitem. Nakonec ale seženeme i tu, i když za přemrštěnou cenu.
Mrazivá noc v marockých horách
Po propletení se úzkými uličkami přicházíme na prašnou cestu, vedoucí k posledním stavením na konci údolí. Okolí je naprosto vyprahlé, ojedinělé stromy tu vytrvale zápasí o to málo vody, které tu je. I přesto, že je únor, jdeme v tričku, což v tuhle dobu nebývá úplně zvykem. Stejně jako u nás byl i v Maroku v létě 2015 nedostatek vody. Nepřišly sem ani podzimní a zimní srážky, a tak tu po cestě, která je běžně skialpovou trasou, jdeme v sandálech. Výstup je tak sice snazší, ale v celé zemi přináší nedostatek sněhu velké problémy.
Široká cesta plynule přechází ve vyschlé koryto řeky Mizane, ze kterého přecházíme na pěšinu, mírně se vinoucí svahem. Občas mineme pár ovcí, vytrvale spásajících zbytky trávy mezi zakrslými keříky. Po necelých dvou hodinách přicházíme zpět ke korytu říčky, která už není schovaná pod sutí, ale prudce proudí skalním korytem. Okolních několik budov nabízí klasický sortiment horského občerstvení. Cesta pokračuje v konstantním sklonu až k chatě Toubkal. Celkově jsme na 11 kilometrech s 1000 m převýšení strávili 4,5 hodiny i s obědem (někde se udává až 8 hodin). Chaty Toubkal i Nelter nabízejí ubytování, jídlo i místa na stan. Jsme ve výšce 3200 m, ale po sněhu ani památka. Zima se ale hlásí o slovo spolu se západem Slunce. Teplota prudce klesá k -10 °C, a my se tak pod jedním spacákem nemůžeme dočkat rána.
Než stačíme rozhýbat promrzlá těla a vyrazit, předchází nás několik skupinek s průvodci. Cesta vede v serpentinách po kamenité cestě do údolí, kde se objevuje první sníh. Je tvrdý jako led, a tak i přes poměrně malý sklon zvažujeme použití maček. Naše rozhodování se protáhlo tak, že docházíme až na vrchol bez nich. Na konci úzkého údolí se cesty dělí, podle map je možné jít na vrchol zprava i zleva. My využíváme hlavní cestu, vedoucí vpravo, a dvěma serpentinami se dostáváme na rozeklaný hřeben, z něhož už vidíme masivní ocelový trojúhelník značící nejvyšší bod. Na vrcholu jsme sami a užíváme si daleké výhledy na všechny strany. I přes surovou vyprahlost a jednotvárnost má pohoří své kouzlo.
Osamělý klid Vysokého Atlasu
Sestupem zpět ke stanu náš den zdaleka nekončí. Nechceme jít zpátky stejnou cestou, a tak pokračujeme dál vzhůru údolím, kterým jsme předešlý den přišli. Obcházíme západní vrchol Toubkalu a šplháme do sedla Tizi n’Ouanaoums (3700 m). Pokud bychom neodbočili do sedla a šli dál údolím, dostali bychom se na vrchol Ouanakrim (4088 m), odkud se dá pokračovat přes osadu Tizi Oussem na silnici vedoucí z Imlilu do Asni. Nám se v sedle naskýtá velkolepý výhled strmým údolím Tisgui. Dole pod námi se leskne modrá hladina Lac d´Ifni, k němuž míříme. Zdá se být, co by kamenem dohodil, ale ve skutečnosti scházíme 2300 výškových metrů. Serpentiny se kroutí jako nekonečný had a nohy se nám v kamenitém terénu začínají slušně motat. Je tu neskutečný klid, nikde ani živáčka. Atmosféru podtrhují i okolní holé barevné skály.
Další den od jezera míříme do vesnice Amsouzart, odkud už pokračujeme dál do civilizace a do údolí Todry (také rozhodně stojí za návštěvu). Jestli ale nespěcháte, pokračujte v cestě kolem celého masivu hory Toubkal. Trasa odbočuje ve zmíněném Amsouzartu, prochází odlehlými pasteveckými osadami a vrací se zpět do Imlilu. Ročně tenhle 5 – 6denní trek absolvuje jen kolem 300 lidí, což dává šanci pro osamělé objevování krás Vysokého Atlasu. Pokud je vám i tohle málo, v okolí najdete dalších šest čtyřtisícovek, které zejí prázdnotou a čekají na vylezení.
Tipy na cestu
- Obtížnost: Celkově je výstup poměrně jednoduchý, nejobtížnější úsek bych přirovnal k zimnímu výstupu na Sněžku s uklouzaným sněhem.
- Počasí: Do Maroka se dá vyrazit celoročně, ideální je podzim nebo jaro, kdy nehrozí tropické teploty. V horách je nutné počítat s výkyvy počasí, v zimě se sněhem.
Ubytování a jídlo
Ubytování možno pod stanem, nebo v horské chatě Toubkal. Cestou na vrchol je množství malých obydlí, prodávajících základní potraviny a chlazené nápoje. Vodu jsme pili i z potoka nad chatou. Voda je ale nedostupná od chaty Toubkal až k jezeru Ifni (pozor, nepít z jezera, ale od pastevců).
Potřebné vybavení
Běžná trekingová výbava, pevné boty, stan a spacák (v případě, že nebudete spát v chatě Toubkal). Pokud napadne sníh, jsou mačky a cepín nutností.
Přístup na začátek
Marrákeš – Imlil: Grand taxi cca 50 dirhamů (1 dirham = 2,5 Kč), s přestupem v Asni
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
300
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Z vesnice Imlil k chatě Toubkal. Délka cesty cca 10km, časová náročnost. 6 – 8 hodin
- Výstup na Toubkal. Doporučení: Pokud chcete jít nahoru i dolů stejnou cestou, nechte si věci v horské chatě/stanu a vydejte se na Toubkal jen s nejnutnějším vybavením. Převýšení 960m, 12km, 7 hodiny cesty.
- Z chaty Toubkal zpátky do Imlilu.
Další možnosti túr v okolí
Okruh kolem Toubkalu (5-6 dní)
Zajímavé vybavení
Zkušenosti čtenářů
Díky všem za rady, berem tedy teplé spacáky.
300 trekaru za rok bylo letos na konci brezna na obou chatach pod vrcholem v jeden jediny den. Vystup je megatourist highway s obcerstvovacimi stanicemi az do 2500, s nabidkou bezpoctu mul, ktere zapadni turiste hojne vyuzivaji vcetne 10ti letych deti, ktere jim tahaji batohy apod.
Pokud vyrazite brzy z jara URCITE POCITEJTE SE SNEHOVYMI POLI, na konci brezna byl snih uz od 2900. Pokud chcete na vrchol nad ranem, je treba mit alespon macky, ktere VRELE DOPORUCUJI zapujcte jiz v Imlilu, na chlapce na horskych chatach bych nespolehal.
Jidlo na Chate Toubkal Alpine Clubu Francais neni nijak predrazene, jak uvadi popis treku, vecere stoji 50dirhamu, snidane 25 coz je na CZK neco malo vic jak dvojnasobek. Jidla je pritom dosytosti.
Chata Muflon je drazsi a komfortnejsi. Stan neni treba, spacak obecne doporucuji.
Rád bych v květnu vystoupil na Tubkal,je potřeba mít
sebou ještě mačky ? Jak to vypadá s možnostmi volného
táboření pod stanem ? Jak s dostupností vody? Pokud mi
poskytneš víc informací o možnostech volného pohybu po
plošinách Vysokého atlasu /například plošina Tiška/
budu rád. Měj se ! Lumír
Ahoj, da se vyjit Toubkal jeste ke konci listopadu? (Macky a cepin bych pujcil v Ilimu). Sel to nekdo nebo mate nake zpravy? Jak moc je to narocne?
Daji se na chatach pod Toubkalem pujcit naka prikryvka? (Letni spacak si beru). Dik! Tom
Dá se to jít kdykoliv, já to šel v listopadu a úplně v poho. Mačky jsem si půjčil na těch chatách. Přikrývky v chatě byly, ale vem si teplé oblečení, v noci v tý chatě bylo kolem nuly, netopí se tam
ahoj Tome
Toubkal jsme sli pred mesicem. uplne v pohode vystup, nic narocneho, krome ranni orientace kudy vyjit od chaty k vrcholu /vlevo pres potok/. V sutovisti jsme obcas ztraceli znacku. Na chate se daji pujcit deky, vari tam snidane /caj, dzem, chleba/ za 20Dirhamu, vecere /polevka,tajin, ovoce/ za 50Dir. Je tam i tepla sprcha. Ve spolecenske mistnosti vecer topili. Voda, sladkosti vse je ke koupi behem cesty i na chate.
Ahoj,
taky bych se rad zeptal na výstup. Chystamé se tam na konci ledna. Myslite ze bude vystup mozny? A kolik prosim stoji ubytování na chate?
Diky
ubytovani na horni chate stoji 65dirhamu, jinak ceny viz predesly prispevek.
leden nemam poneti, asi to bude chtit zimni vybavu..
lll
byl sem tam a je to narez
Ahoj, chystame se v cervenci na Toubkal, a potreboval bych poradit, jake obleceni si vzit sebou (jestli je potreba zimni bunda apod.)a jaky spacak (letni cyklo, trisezoni.
Robíme projekt a vaša stránka nám pomohla. Džabal Toubkal je naše obľúbené pohorie. Náš sen by bol sa dostať na toto majestátne pohorie. #bedesi 😀
Nechápu, co to tady plácáte o dvou až třech dnech výstupu, to jste asi z Jedličkárny… Ráno jsem vyrazil taxíkem z Marakéše směr Imil, vyběhnul na vrchol Toubkalu, udělal pár fotek, sestoupil zpět do Imilu na taxík a ještě stihnul skvělou večeři na Džama El Fňa v Marakéši.
No.. Viktore… Každý to má rád jinak. Pro někoho je cílem ta cesta a pobyt v horách. Ale jestli ti to zabralo celý den, tak ti pro inspiraci posílám odkaz na jednoho co není z „Jedličkárny“ a dal to nahoru i dolů za 4 hodiny a 16 minut. https://www.wikiloc.com/mountaineering-trails/ascenso-y-descenso-toubkal-desde-imlil-13653732.
A protože tě tady ještě nikdo neocenil, tak to napravím:
Jsi fakt rychlej 🙂
Showbox is a popular app for an Android device. It also works for Mac. https://hosob.com/forum/leather-apparel/2128-download-showbox-app-for-mac
Ideme na Toubkal tento mesiac. Mam len jednu otázku a to, že či je povinnosť mať gajda. Ďakujem
Ahoj, potreboval bych poradit, jaký spacák sebou. Jedeme na Toubkal na přelomu září a října. Vůbec netuším, kolik je zde v noci stupnu. Nechce se nám tahat teplé spacáky, ale mrznout taky ne. Mohl by nám někdo poradit??? Díky moc. Kuba
Ahoj, my lezli na Toubkal o mesic pozdeji. Od 3000m byl uz snih. Pres den bylo krasne, ale v noci byla i snehova boure. Rozhodne doporucuji spacak teply.
Ahoj, byli jsme na Jebelu v půlce října, sníh ještě nebyl, ale v noci byla velká zima. Cca ve 3000 m.n.m. je ovšem turistcká chata, kde se dá za celkem přijatelné peníze přenocovat v telpe a uvaří vám i výtečný tajin. Takže ke zdolání hory nepotřebujete ani stan ani zimní spacák.
Můžeš přespat na chatě Toubkal, ale my jsme tam museli mít svoje spacáky. Zatopili až večer v krbu a přes noc se přestalo topit. Jednoznačně doporučuji teplý spacák, protože v noci byla zima.
to museli být celkem těžký podmínky.
Pred týždňom sme platili v Imlil za izbu pre dve osoby (s teplou vodou-nebola)+raňajky:džem,syr,chlieb,čaj a parking na dva dni výstupu: 650 Dirhamov http://openiazoch.zoznam.sk/exoticke-meny/marocky-dirham/profil/mxmad, na chate pod Toubkalom za izbu pre dve osoby (plus teplá voda-nebola žiadna a bez kúrenia) s večerou tadjine a nejedlými raňajkami: 850 Dirhamov..
..dopĺňam: pre ľad sme ani s mačkami a cepínmi nevyliezli a pri zostupe začalo snežiť..nasnežilo pol metra, ochladilo na -19″C a snehová hranica sa znížila o 1000m…
https://www.facebook.com/banarka
http://www.refugetoubkal.com/uk/rate.php?date=&type=1&date1=&select=&nbr=&reservation.x=0&reservation.y=0
…. byl sem letos v dubnu, nahoře ještě byl sníh. Spí se na chatě Muflon postavené Francouzy – výborná komfortní chata , s umývárkama a restaurací. Spí se na noclehárně kde asi 20 lůžek na pokoj, všechna horní za mě byla volná… V dubnu se už netopilo, ale spacák stačí letní. Nad Muflonem je ještě jedna podobná chata. Na Tubkal z muflonu jde za jeden den vystoupit, vrátit se a ještě sejít až dolů do vesnice a dojet do Marrakéše- my to dělali za 2 dny. Je to ale makačka, 3 dny líp…