Výstup na Narcisovou horu Golico v Karavankách
Treky

Výstup na Narcisovou horu Golico v Karavankách

Vrchol Golica v západní části Karavanek není ani nejvyšší a zdaleka ani nejkrásnější vrchol pohoří. Přesto se jedná o cíl mnoha turistů. Proč?

Alpy/Karavanky – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
7 km
Nejvyšší bod
1835 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Karavanky – takřka stovka kilometrů horských štítů, sedel, travnatých hřebenů a zelených údolí. Ovšem blízkost atraktivních Julských Alp odsouvá pohoří vždy až na druhou kolej. Přitom mohou hory nabídnout něco, co „julky“ nikoli – nádhernou samotu, jistotu táboření v horách bez pocitu přísného ochránce přírody číhajícího u zadku a v neposlední řadě snadný a jednoduchý přístup. Vydejme se tedy jen tak trochu porozhlédnout z horizontu hor na pomezí Slovinska a Rakouska

Výstup

Proč je tomu tak je ve hvězdách, nicméně plochý a tedy holý (odtud název) vrchol poskytuje jen za minimální vynaloženou námahu skutečně velkolepou odměnu. Tak úplně zadarmo to však samozřejmě nebude. Výchozím místem je milá a malebná osada Planina pod Golico. Pár stylových upravených domů, dřevěné seníky a louky, protkané záplavou květů. Cesta stoupá smrkovým lesem, v závěru pak po pastvinách vyjde k hojně navštěvované chatě Koča na Golici. Z terasy, navíc v milé přítomnosti vychlazeného Unionu (docela slušné slovinské pivo), se otevírá impozantní výhled na zástupy štítů blízkých Julských Alp. K vrcholu Golica vede v trávě vyšlapaná pěšina. Ta nejprve dosáhne hlavního hřebene Karavanek a pak již krátce vyjde na oblý vrcholek Golice. Nenápadná a výškou nikterak omračující hora (1835 m) překvapí naprosto fantastickým výhledem, který sahá od ledovců Vysokých Taur přes velkolepou zelenou kotlinu se zrcadly korutanských jezer po bělostné štíty Julských Alp. Vrchol Golica má mimo těchto, řekli bychom standardních horských vlastností, také jeden zcela mimořádný rozměr. Pokud dorazíme k vrcholu na jaře, nejlépe v květnu, celá hora doslova hoří žlutí milionů horských narcisů. Přezdívka „narcisová hora“ je tedy zcela výstižná.

Mapy a průvodce: Celý hřeben najdeme na několika mapách jak rakouské, tak slovinské produkce. Ty druhé jmenované jsou snad přece jen precizněji zpracované. Na přechod budeme potřebovat list Karavanke – osrednji del a Julijske Alpe – vzhodni del (obě mapy vydala PZS v měřítku 1:50 000. k dostání také v ČR). Oblasti se podrobně věnuje průvodce nakl. Mirago – Slovinské a chorvatské hory (2007).

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Jednoduchý a především rychlý přístup po rakouské dálnici A 2 (Wien – Vilach). po podhůří na severní straně zajíždí množství lokálních silnic. Pokud bychom do hor vstupovali od jihu, tedy ze strany slovinské, pak musíme hory překonat některým z horských přechodů nebo tunely (placený Karawankentunnel nebo zdarma přes Ljubeljský tunel).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Planina pod Golico - Koča na Golici - Golica

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: