Absolutním vládcem hor Cadí je ostrý dvojitý zub Padraforca, což neznamená nic jiného než Kamenné vidle. Skutečně výstižné pojmenování.
Pyreneje – Španělsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Vápencový izolovaný gigant, vysunutý na jih od hlavního hřebene Serra del Cadí, je horským symbolem kraje Berguedà. Naše pětka se nejprve přesouvá do milé a půvabné vesnice Gósol. Stylové kamenné domy, pár příjemných barů, úchvatná poloha pod jednou z „vidlí“ – není se co divit, že si právě toto magické místo vybral sám velký Picasso, aby si zde v r. 1906 na pár týdnů odpočinul a nabral nových sil.
Výstupové cesty na elegantní vrchol Padraforca (Pollego Superior neboli Horní vidle) jsou nelehké a v některých úsecích exponované. Ideálním výchozím místem je kamenná chata Refugi Lluis Estasen (1668 m), kam lze pohodlně dorazit za dvacet minut od konce horské silničky, vedoucí z obce Saldes k hotelu – Mirador de Grasolet (severovýchodní strana masívu).
Cílem první části výstupu je sedlo Col de Verdet (2294 m), kam se však také dostaneme od západu, tedy z vesnice Gósol. Vzhledem k nedostatku sněhu na této straně hory, volíme výstup přes nádherné louky kolem koryta potoka Arravinat i my. V blízkosti skalnatého hřebene dovádějí stáda kamzíků, občasné sněhové pole zpestřují výstup. V sedla Verdet, kde se setkáváme s klasickou výstupovou trasou od chaty Lluis Estasen, se otevírají krásné pohledy do rozložité, 500 m vysoké severní stěny Padraforca, která je Mekkou zdejších horolezců. Zde končí sranda a začíná nástup po terase, vedoucí pod ostrým skalnatým hřebenem. Jde to ztuha, naštěstí sněhu není příliš mnoho, přesto několik úseků vyvolává lehké mrazení v zádech. Správný směr postupu je dán žlutými značkami, které však nejsou moc dobře viditelné. Vše je korunováno dosažením nejvyšší kóty v hřebeni Pollego Superior (2497 m), kde nás vítají cáry žlutočervené katalánské vlajky.
Výhled je díky zvětšené oblačnosti v dolinách poněkud omezený. Vesnička Gósol se dole krčí na okraji luk a působí dojmem dětské skládanky. Hřeben Serra del Cadí se odtud představuje v celé mohutnosti. Bohužel se díváme do jeho klidnější, tedy jižní tváře, která je tvořena obrovskými loukami s ostrovy sněhu. Sestup do sedla nebo lépe řečeno štěrbiny Enforcadura, která rozděluje obě „vidle“ od sebe vede velmi strmou sutí a není v těchto podmínkách bůhvíjakým potěšením.
Naštěstí je cesta zpestřena pohledy na nižší, ale ostřejší z vrcholů Kamenných vidlí – Pollego Inferior (2400 m). Ze sedla pokračuje značený chodník výrazným suťovým kuloárem Canal de la Tartera k chatě Lluis Estasen, my se však hodláme vrátit zpět na západní stranu masívu. A není to věru lehké, kotel Tartera de Gósol je značně strmý a vyplněný sněhem. Rychlý sjezd by nemusel dopadnout dobře a tak kristiánkami sjíždíme k nejbližší „pevné“ zemi. Vyhráno však zdaleka není. Přechod lesem v závěru sestupu je bojem se zrádnými kameny, šlehajícími větvemi a bažinami. Konečně silnice, sucho a hlavně rovina. Gósol je za rohem a tak to máme za sebou.
Mapy:
Celé pohoří najdeme na mapách nakl. Editorial Alpina Serra del Cadí/Pedraforca 1:25 000, dále pak na nakl. Generalitat de Catalunya č.4 Alt Urguel 1:50 000 (moc pěkná) a franc. mapě Rando Édition č.21 Cadí-Moixeró/Andorra 1:50 000
Ubytování a jídlo
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Vrchol leží na jih od hlavního hřebene Pyrenejí ve španělském Katalánsku. Přístup je snadný. Po dálnicích dojedeme až do francouzského Perpignanu. Dále po cestě č. N116 k hraničnímu městu Puigcerdá, odkud je to do hor již jen skok. Můžeme pokračovat dále na západ do La Seu d´Urgell a do hor vstoupit z jižní a tedy schůdnější strany. Návrat můžeme volit přes tunel Cadí (placený).
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Přechod hřebene Serra del Cadí neboli Jalovcových hor v Pyrenejích