Kazbek je právem považován za jednu z nejkrásnějších pětitisícovek. Jedná se o vyhaslou sopku, která se tyčí nad městem Kazbegi (dnes oficiálně opět Stepantsminda) v severní Gruzii poblíž hranice s Osetií.
Kavkaz – Gruzie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Kazbek je právem považován za jednu z nejkrásnějších pětitisícovek. Jedná se o vyhaslou sopku, která se tyčí nad městem Kazbegi (dnes oficiálně opět Stepantsminda) v severní Gruzii poblíž hranice s Osetií. Kazbek je ruské jméno. Místní lidé horu nazývají Mkinvari (Ledová hora) nebo Mkinvartsveri (Hora s ledovou hlavou). Výška Kazbeku bývá udávána různě, v posledních letech bývá nejčastěji uváděn údaj 5033 m. Jde tedy pravděpodobně o třetí nejvyšší horu Gruzie a sedmou nejvyšší horu Kavkazu.
Kazbek je stejně jako Elbrus sopečného původu. Od poslední erupce uplynulo 2750 let.V roce 2002 bylo zhroucení ledovce Kolka, ležícího mezi Kazbekem a sousedním vrcholem Jimara, nejprve přisuzováno obnovené sopečné činnosti, ale nakonec se ukázala tato teorie jako mylná.
Horu obklopuje několik ledovců, které díky velké strmosti svahů nedosahují velkých rozměrů. Celková velikost všech ledovců v oblasti Kazbeku činí přesto úctyhodných 135 kilometrů čtverečních.
Technicky není výstup na Kazbek obtížný, ale nedoporučuje se lézt na vrchol bez místního průvodce nebo alespoň několika zkušených společníků a GPS. Značná část výstupové trasy vede přes ledovec s nebezpečnými trhlinami. Počasí bývá navíc na Kazbeku velmi nestálé a orientace v ledovcovém terénu není snadná ani za jasného dne.
Běžná výstupová trasa začíná v městečku Kazbegi (1750 m), které leží na slavné Vojenské silnici asi 150 kilometrů severně od Tbilisi. Odtud vede džípy vyjetá silnice až ke kostelu Tsimba Sameba (2200 m). Výstup sem zabere necelé dvě hodinky.
Od malebného kostelíka pokračujeme po pěšině vzhůru směrem ke staré meteorologické stanici (3680), která dnes slouží většině turistů jako základna k výstupu na samotný vrchol. Cesta zabere 6-8 hodin a vede nejprve přes rozkvetlé louky, poté však následuje ledovcová moréna, sedlo Arša (2940 m), ledovec a kamenité suťovisko.
Následující den je obvykle věnován aklimatizaci a obhlídce ledovcového terénu nad meteorologickou stanicí. Samotný výstup je pak třeba započít nejlépe už v jednu nebo ve dvě hodiny v noci. Stoupání po ledovci Gergeti, který je často pokryt slabou vrstvou čerstvého sněhu je dlouhé a fyzicky dosti náročné. V optimálním případě lze dorazit na vrchol asi za 7 hodin. Strmost svahu těsně pod vrcholem je přibližně 40 stupňů.
Kazbek je velmi populární hora, zejména kvůli své krásné siluetě a snadné dostupnosti. Až přímo na její úpatí lze dojet veřejnou dopravou, stan není nutností a horolezeckou výstroj si můžete vypůjčit na místě. Přesto není na místě tento kavkazský vrchol podceňovat. Většina pokusů o výstup končí neúspěchem kvůli špatnému počasí, vyčerpání a nedostatečné aklimatizaci. Hodně turistů si též stěžuje na nekompetentnost některých průvodců, kteří hodně naslibují, ale nakonec své klienty jen doprovodí k meteorologické stanice, což je služba na nic.
Posledních několik let funguje v Kazbegi Mountain Hostel, jehož součástí je i informační středisko a půjčovna horolezeckého vybavení a dva počítače s internetem. Tento podnik byl vytvořen českou neziskovou organizací Člověk v tísni a jeho provoz je financován z prostředků polského min. zahraničí. Tady se před akcí určitě zastavte. S personálem není někdy snadné se domluvit (slečny již patří ke generaci, která rusky neumí a anglicky se ještě nenaučila) a internet funguje jen výjimečně, ale mají tu podrobné mapy okolí a možná zde seženete i kontakt na schopného průvodce.
Ubytování a jídlo
V Kazbegi je několik jednoduchých hotelů.Za poplatek (asi 30 lari) lze spát v bývalé meteorologické stanici, která slouží jako výchozí bod pro závěrečný útok na vrchol. Obvykle je vyžadován menší poplatek i za stanování poblíž stanice. Kvalitní stan se může hodit, pokud by bylo obsazeno. Mimo sezónu bývá budova meteorologické stanice zamčená a na klíče je nutno se doptat v Kazbegi.
Potřebné vybavení
Teplé zimní oblečení a základní horolezecká výstroj (lano, sedák, cepín, mačky).Vlastní stan výhodou.
Přístup na začátek
Mašrutkou z (do) Tbilisi (asi 3,5 hod).
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Kazbegi – Tsimba Sameba – Meteorologická stanice
- aklimatizace a obhlídka terénu
- výstup na vrchol a sestup
- návrat do Kazbegi
Další možnosti túr v okolí
Na Kazbek vede několik dalších podstatně náročnějších tras.Z meteorologické stanice lze podniknout též výstup na přilehlý vrchol Elektrozink (4250 m). V zimě jde o ideální destinaci pro skialpinistické túry.
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieZkušenosti čtenářů
Jo a jakou měnu tam mají nejraději dolary jako v Rusku nebo ty jejich Lari? Co směnit? Díky
V Gruzii dolary zaplatis jen obcas a v podstate v nevyhodnem kurzu (jako v Cesku treba Eury v beznem kurzu 20Kč=1E). Takze vsude Lari, obcas je problem je vymenit (tj. nejlepsi je vymenit uz v Tbilisi, asi v okoli Vagzlis moedani nebo stadionu Dynama, kde jich je nejvic => nejvyssi konkurence => nemusis jich obihat vice, protoze stejne vzdy dostanes stejny (relativne dobry) kurz.
Kontakt na hostel je http://www.mountainhouse.ge, ted koukam ze asi docasne mimo provoz. Za pruvodce cekej ale ceny 200-400E za skupinu a vystup, cast pujde i jako provize za zprostredkovani. A jelikoz tam vzdy nekoho sezenes a kvalitu pres email tezko overis, tak bych to klidne nechal na zarizeni na miste. Pripadne bych mozna mohl na jednoho vyzkouseneho sehnat kontakt (kamarad s nim lezl, nevim jestli ma kontakt, ale mozna jo).
Díky pánové za tuze potřebné infomace. Také kvituji Zdenovo připomenutí, že je to nelehký podnik a beru jej na vědomí neboť jsem měl v plánu právě styl – letiště, hora, letiště….nu což přepracuji timing na lepší aklimatizaci a více času na výstup. VOJTO-pokud by jsi mi mohl poslat kontakt na toho „prověřeného“ vůdce byl bych přeci jen raději a klidněji bych spal 🙂
Pokud chces jet jen na Kazbek, tak je timing jednoduchy, do Tbilisi priletis (nejspis) nad ranem, pres den se dostanes do Kazbegi, dalsi dva dny na metetostanici, den aklimatizace, den vystup, den sestup dalsi den doprava do Tbilisi, v noci odlet.
V prvni casti programu nic neurychlis, leda ze bys byl aklimatizovany uz z Alp pred odletem, pak by byla sance vyjit na meteostanici za den (pripadne zacit uz v den prijezdu z Tbilisi), pri dobre tve fyzicke kondici by mozna i sel vynechat aklimatizacni den na meteo stanici. Pri navratu by teoreticky slo sestoupit a dostat se do Tbilisi jeste tyz vecer, ale posledni marsrutka jede asi v 5, coz lze stihnout, ale pokud to nestihnes, musis pocitat s nemalym vydajem na taxi.
Do programu dle sve uvahy zahrn i nekolik dni jako rezervu pro vystup, coz je ale dle tvych casovych moznosti (osobne bych rekl ze dva rezervni dny davaji v lete rozumnou sanci na vystup, dohromady to pak je na 9 dni pobytu v Gruzii).
Na kontakt se poptam.
9 dní na výstup je úplná blbost, nevím kde to bereš!!! Pokud jsi v časové tísni a prostě chceš vyjít na vrchol, tak ti bohatě stačí dva dni. Zbylých 6 dní využij na prozkoumání dalších částí Gruzie. My si jeden večer vylili květáky s místníma domácí čačou dole ve Stepantsmindě, druhý den kolem oběda, když jsem se probudili s kocovinou tak první schopnej stát na nohou došel půlčit mačky a ten den jsme to vyrvali k meteostanici. Druhý den jsme to narvali na vrchol pouze s mačkama a cepínama z Decatlonu (trekové hole za 350Kč) bez lan a podobných těžkých blbostí a stejný den jsme to seběhli i dolů do Stepantsmindy. Poslední maršutka nejede v 5, ale až cca 8 večer. Takže pokud nebudete chlastat dole, z Tbilisi na Kazbek a zpět do Tbilisi to jde za dva dni. A to nemusíte být kdovíjací sportovci….
Ideální je s sebou přibalit ještě velký zlatý řetěz kolem krku, aby bylo vidět, kdo je king!
to Smajlík:To co tady píšeš je hodně kách!Kazbek za dva dny dá málokterý turista.Možná když se aklimatizuješ předem a máš fakt našlapáno.Podle netu je úspěšnost cca 50 procent.To se mi nezdá stejně jako tvé bagatelizování.Vyjít od Bethlemi na vršek a v tentýž den sejít do Kazbegi činí 1400výškových nahoru 3300výškových dolů.To je slušný sestup.Netvrdím že to nejde ale když jsme tam letos byli podobným stylem to asi nikdo neabsolvoval.Je fakt že to jde bez cepínu a při troše štěstí se nemusíš navazovat.My byli na vrcholu 4.9.2017 a cesta byla prošlápla.Počasí ideální.Kopec je to pěkný,fakt choďák .Jediným a pro mě nejhorším problémem je ten nechutný průchod zasuťovaným ledovcem.celkově pěkné ale pokud fakt nejste hodně nadupaní nevěřte tomu že to dáte za dva dny.jedině snad nechat si vynést bágly koněm:-)což lze!takhle jsme to prožili my.viz yutube
http://jonaasweb.blog.cz/1709/navrat-na-kavkaz-kazbek-5047m-29-8-11-9-2017
Tak kontakt pry ztracen, mam jen jmeno – Pako Cyklaudi – a ze bydli dole v kazbegi :-/
Díky Vojto,nějak to tak naplánuji. Jak budeme zpět tak se ozvu jak to dopadlo. Zatím fakt díky za plnohodnotné info.
Podrobný skialpový průvodce ke Kazbeku a okolním kopcům je z roku 2009 na: http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2009110017&nazevclanku=skialpinisticke-toulky-xviii-%E2%80%93-kazbek
My budeme skialpovat v Armenii a Gruzii téměř celý únor 2011. Do oblasti Kazbeku se chceme také podívat, ale na nižší okolní kopce, Kazbek v únoru asi nepůjde…
Díky moc za ten link. Super fotky a mnoho přínosného materiálu. Už se těším jak budu reportovat z cesty a naše připravenost a počasí dovolí si to řádně užít. Děkuji přátelé.
Vojto – prosím Tě – V Tbilisi i když přiletíme ve 3 v noci bude nějaká ta marsrutka ready nebo jezdí až od rána třeba v 8? A kolik stojí jedna cesta, kolik se do ní vejde osob a odkud na tom letišti startují – kde je najdeme? No a to samé kde je najdeme v Kazbegi při cestě zpět? Tam je nějaký autobusák? No a jakou by jsi doporučil mapu? Promiň je to dost otázek ale prosím o odpověď na ně. Děkuji moc.
Z letiste se nejdriv musis dostat do centra. Nejsnaz a nejevneji asi vlakem. Stavi za parkovistem, ktere je pred terminalem. Parkrat za noc jede. Busy v noci nejezdi, marsrutky predpokladam, ze ano, ale vlak je levnejsi a pohodlnejsi. Stoji pul Lari, plati se ve vlaku. Dojedes na Vagzlis Moedani (konecna, hlavni vlakovy nadrazi), vylezes ven, vlezes do metra (vchod v rohu budovy, ktera je vpravo pred budovou nadrazi, hned tam jde i koupit zetonek na metro, tusim za 0,4Lari), pojedes na Didube (jsou to 3 zastavky na druhou stranu nez je stanice, ktera ma v nazvu cislovku 300).
Na Didube podejdes trat metra (uz je nadzemni) smerem doleva a pred tebou bude soustava autobusovych nadrazi. Do Kazbegi to jezdi z leveho zadniho rohu. Tam uz uslysis nahanece, pripadne se zeptas na Kazbegi. Oficialne se to jmenuje Stefancminda. Hadam, ze prvni marsrutka tam nepojede pred sedmou, ale mozna klidne az v 9. Nikdy jsem takto rano nejel. Pak uz jezdej pravidelne, kdyz se naplnej, cca jednou za hodinu. Cena je 10 Lari, plati se bud u ridice, nebo nejakyho nahanece. Dle situace, ridic ti vysvetli. Dodavka je tak pro 15 lidi, dle typu. Cetsa trva 3-4 hodiny, cestou je jedna tak 10 minutova pauza s moznosti pitne vody, pripadne i nejakyho malyho jidla.
V Kazbegi marsrutka konci, tj. tam kde te vyhodi, je namesti a z nej i odjizdi zpet. Vetsinou kazdou celou hodinu od 9 rano do 5 nebo 6 vecer. Jezdi plna, tj. chce to byt tam vcas a rozhodne necekat, ze pristoupis nekde dal. Plati se casteji u nejaky babky, ale ridic ti zas ukaze u ktery.
Mapa existuje v podstate jedina…klasicky stara ruska. Ale vzhledem k menici se situaci s ledovcem bych rekl, ze primo na Kazbek je mapa zbytecna. Z namesti vyjdes smerem na Vladikavkaz (je tam smerovka), po 300 metrech za mostem odbocis doleva na Gergeti, projdes vesnici a pak se uz dle nalady motas po cestickach vzhuru. Je tam hodne cest, vsechny vedou k Samebe, coz je kostel, ktery je videt i z Kazbegi. A od kostela se budes drzet hrebinku vpravo, cesta v trave je vychozena a vyrazna az do takovyho sedylka na hrebeni. Odtama je to dal vyslapany k potoku, kde je nutno najit vhodne misto na preskakani.Az sem jde na hodne mistech prespat. Pitna voda tece (obcas) u kostela a pak az tady na taboristi za tim potokem. Pak se jde dal, ze zacatku je zjevny kudy, pak se to dostava do sutru, kde je opet hodne variant a ruzne narocne stezky, nekde je to sutovy a dost se to sype a kus dal i klouze po ledu. Castecne je to znaceny muziky, ale i tech znacenych cest je tam dost a nektery nikam nevedou. Obecne bych radil drzet se spis vpravo, ale to je tezky takto popsat. No a potom dojdete uz k ledovci. Normalne je uz nad ledovcem videt budova meteostanice s vyraznou barevnou stenou, za spatneho pocasi (nizke viditelnosti) tam ale nelezte pokud nebude proslapana/vyznacena cesta (casto byva) nebo nemate-li GPS souradnice meteostanice. Bo jinak chytnete jen mirne spatny kurz a dojdete buhvikam. K meteostanici se oproti starym mapam chodi vzdy zleva a to tak, ze se to docela dost vyrazne obchazi a az pak se zahne doprava a kolmo vzhuru!
Zdravim, mapy jsou i aktualnejsi, od Geolandu, a jsou k dostani i v CR – tady Oblast Kazbegi a Gudauri – trekingová mapa 1:50000 : http://www.pruvodcenakopce.cz/?p=productsMore&iProduct=1518&sName= Pripadne je mozne ziskat primo v Tbilisi jakoukoliv mapu Gruzie v meritku 1:50 000, ale pokud nejsou hromadne vydane, tak jeden mapovy list vyjde dost draho. Koupil jsem tam tak v unoru mapu Svanetie – behem naseho skialpoveho a snb vyletu Armenie a Gruzie 2011: http://mountainski.cz/173/skialp-a-snowboarding-v-armenii-a-gruzii-2011-prehled-vysledku
Normálně jsem se tam při čtení Tvého textu viděl – jak tam bloudím v noci atd. úžasné děkuji mnohokrát. Text tisknu a bedlivě studuji i v pelechu…. ještě jednou vřelý dík. Mates
🙂 Dík, rad jsem pomohl a kdybys jeste neco chtel, ptej se.
Zas to ber s rezervou, muze se neco zmenit nebo ja si to blbe pamatovat. Na meteostanici jsem sel dvakrat (2007 a 2010) a ted podruhy jsem si dobrou tretinu cesty vubec nepamatoval…ale ted jsou ty vzpominky precijen cerstvejsi. Ale i treba ten popis cesty k Samebe – je to sice uzasne jednoduche, kdyz vis kam jdes, ale kdyz to nevis, tak zcela jiste trefis cestu, ktera vede uplne jinam. Ja tam loni sel z Kazbegi uz po tme a navic za spatnyho pocasi a kdybych si tuto cast relativne velmi dobre nepamatoval, tak jsem se nejdal 100 metru za Gergeti otocil, ze jdem blbe. V takovem pripade je vhodne se drzet silnice (vede skrz Gergeti, jsou tam smerovky na Samebu a serpentinama se mota nahoru). Ujdes sice mnohem vic, ale bez hrozby bloudeni. Jinak jsou tam pokud vim dva zakladni proudy stezek – jedna cesta vede v podstate primo nad Gergeti – vyjdes vesnici az nahoru, projdes mezi ohradama, pak prejit silnici, pak podel nejaky trubky na vodu nahoru a nakonec si zkratit posledni serpentinu. druha varianta je jit po ceste jako hodne doleva, tak si zkracovat serpentiny a pak kdyz cesta zas traverzuje hodne doprava, tak uz svahem nahoru ke kostelu.
Jsem kouknul na ty vlaky z letiste a dle aktualniho jizdniho radu, ktery plati do pulky cervna jezdi z letiste vlak v 1:15:, 4:15, 7:20, 9:25, 13:10, 19:45, 22:10 a 23:45. Jizdni doba je pul hodiny. Ty bys asi mel stihnout ten ve ctvrt na pet…ostatni pisu jen kdyby to tu cetl jeste nekdo jiny 🙂
Viete mi niekto poradiť, kde môžem v Tbilisi kúpiť plynové bomby na varič Coleman?
Dík!
Vojto, docela se bojím udělat to celé sám… jak tak čtu ty odbočky…záludné cesty mezi ploty a možnost kufrování se mi dělá blbě. Dobrá otázka co mne nenapadla je od Štefana – je ta nějaký horo shop pro nákup kartuší? Myslíš si prosím, že by jsi mi mohl poslat na sebe mobil do mailu, s tím, že bych Tě troufale rušil – třeba jsi kousek ode mne a rád bych Tě pozval na kefe a třeba osm piv a dal slovo? Vím soukromí plně akceptuji, pokud nechceš beru, ale kdyby ano tak mi pošli kontakt na mailto:ra**********@se****.cz" data-original-string="f79YlwnzCt1hEGq8/S329A==336H0MMFC1zGSdc3OephsR+8dRs1Q9KtYW4xuNE5VFrB1oqn3RvF0fY769bE2ejbXr5K/E2W0iL5LfrxY8HkapJY2MpmzlrMJL3h3xucuJNh3OfUgCthZ3vwr9Z9vSnzU36rqXqlPcD+/E4JIYmwJAA9SN1Vk7DK212/ziY82OrY1qzzXFdsrQN+c1OpUxsw/YetXoG8gcsL/KRymu3IYLISzFzv9p4VogJfvlQjsdI6EW5cghp86PTEbrpQWrgqyH5r0jESPrW0So/eklYAmD7YLt1CBjMsv3TclTaDXnJse49xVunEVNm5/h2RKYG/EVQKRs4afCW987MJ+492Vd/rLk2q9NisDozYf2IhV3KZd4=" title="This contact has been encoded by Anti-Spam by CleanTalk. Click to decode. To finish the decoding make sure that JavaScript is enabled in your browser. a přísahám na život svých dvou maých dcer-pricezen, že jej nezneužiji a bude čistě jen pro mé a kluků ze skupiny potřeby. Předem díky (možná se zdám jako bobkař ale chci si to s klukama užít bez překvapení). Mates
V poho, neni tam nic slozityho, je to hodne intuitivni, rekl bych.
Kartuše lze v Tbilisi určitě klasické na Var sehnat, seznam adres několika outdoor prodejen je určitě googlovatelný někde na netu, já benzínuju, takže jsem to nepotřeboval.
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, zda je možné v Kazbeku půjčit vybavení, tedy mačky, cepín, apod. , popř. v jakém stavu a za jaké ceny. Děkuji za odpověď.
Urcite lze dole v Mountain house (cenik na jejich strankach, stav neznam). V 2007 jsme pujcovali i na Meteostanici, ale vse dost starsi, i pocet byl v jednotlivych kusech. Ale od te doby se zmenil majitel. Loni jsme se na toto neptali, ptali jsme se na pujceni lana. Cenu si nepamatuju, ale byla relativne vysoka (tak 15-20Lari hadam) a lano nevypadalo moc duveryhodne.
Rok 2012. Plynová kartuše typu coleman se da koupit v Jerevanu na ulici Arcacha 20, (+37498911000) ve obchode Opasnaja Vysota/Vento. webpage – http://www.vento.am, cena byla 5000Dramu za 250 gramovou bombu. Pro ty co nevladnou ruštinou – plynová kartuše = gaz balon.
Ahoj Vojto,
mám takový dotaz. Moc mě láká Kavkaz a okolí kolem Kazbeku. Bohužel nemám žádné zkušenosti s lezením po takto vysokých horách, a ani žádné zkušenosti na cestě po ledovcích.
Proto se tě chci zeptat, jestli je možno z Kazbegi dělat vysokohorské tůry do okolí(stojící za to), a s tím souvisí také to, od jakých výškových metrů začíná ledovec, protože z toho mám největší obavy. A prosím tě, jaký měsíc bys mi doporučil, aby bylo málo sněhu a tím pádem i ledovce.
Mám moc otázek, ale jestli tě napadně ještě něco zajímavýho, co by se mi podle tebe hodilo, budu nesmírně rád.
Mockrát děkuju. Honza
1) Nemáš-li zkušenosti, tak určitě nelez na Kazbek.
2) Ledovec je tak kolem 3000, ale cesta k meteostanici je za dobrého počasí bezpečná, kdybys nevěděl, že tam ten ledovec je, tak to ani nepoznáš, chodí s etam normálně nenavázáno, za hezkýho počasí klidně v sandálech a kraťasech (teď mě metodikové rozsekaj…).
Nejobtížnější na cestě k meteostanici je úsek pod ledovcem, kde je suťoviště
3) ledovec tam je furt, tak 20 let ještě nejmíň vydrží. sněžet může kdykoli, zhruba od začátku července do půlky srpna je to nejmíň pravděpodobný.
4) krom Kazbeku přímo v okolí Kazbegi až tak moc nic není, tak max jednodenní výlety. Protože jinak je tam na sever a na východ Rusko.
5) určitě jsou nádherný několikadenní přechody z Džuty (což je cca 20 km na JV z Kazbegi) přes různá sedla (do Amgy, k jezerům Roška, a pár dalších). Tam doporučuju (a nepotkáš tam ledovec 😉 ).
PS k bodu 2: samozřejmě poznáš, že to je ledovec…ale jelikož je podél cesty pevný a trhliny jsou jen velmi dobre viditelne, tak to „nepoznas“ bylo mysleno, jako ze to neni o nic (technicky i fyzicky) narocnejsi nez libovolny zimni vyslap v ceskych horach.
Ahoj Vojto, plánujeme letos výstup v druhé polovině září, dle meteomap by to mělo být ok, souhlasíš?
Díky za info.
Ahoj Vojto, plánujeme letos výstup v druhé polovině září, dle meteomap by to mělo být ok, souhlasíš?
Díky za info.
Ahoj Zdeňku,
máš prosím nějaký kontakt na ten hostel v Kazbegi. Jedná se mi o to, že bych si tam zavolal nebo namailoval abych si tam mohl booknout nějakého průvodce na vrchol když píšeš že by to tam šlo. Díky moc Martin
Dávám za pravdu Vojtovi, pokud budeš zařizovat výstup předem, bude to zbytečně drahé. Dobrý průvodce nebude ostatně levný ani na místě. V Kazbegi je několik pensionů a informační centrum, kde poradí. Každopádně výstup není žádná procházka, tak jako třeba Aragat v sousední Arménii. Mnoho lidí si myslí, že to zvládne během zájezdu do Gruzie jen tak bokem za 2 nebo 3 dny.
Ve skutečnosti je to docela náročný podnik, který vyžaduje jisté zkušenosti, dobrou výstroj a štěstí na počasí. Pokud se po příjezdu nechceš zdržovat v Tbilisi, tak můžeš směnit peníze za solidní kurz přímo na letišti.Hodně štěstí!