Bohinjské jezero je největším jezerem Slovinska. Je obklopeno strmými horskými stěnami a zaleka neláká tolik návštěvníků jako nedaleké jezero Bled. Je proto ideálním místem k praktikování outdoorových aktivit.
Alpy/Julské – Slovinsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Vzhůru legendární stěnou Komarča
Severní stěnu Bohinjského jezera tvoří téměř kolmá stěna. Na jejím západním okraji se nachází turistický chodník vedoucí pověstnou stěnou Komarča, která začíná u Koči pri Savici (Chata u Savice), aby Vás vyvedlo převýšením 650 metrů k Černému jezeru. Převýšení je to pořádné, celou cestu však máte jezero jako na dlani a výhled na masív Voglu na protějším břehu jezera je také ohromující.
U Černého jezera (1294 m n. m.), které doslova zve k vykoupání po náročném výstupu, lze pokračovat dvěma směry. První, ten nejvíce využívaný, je směr Dolina Triglavských jezer, která Vás dovede až pod masív Triglavu, což je přechod, který zabere minimálně dva dny s přespáním na jedné z chat pod Triglavem. Mnohem méně náročnou variantou na schopnosti i čas je túru zakončit na vrcholu Kanjavec, který se tyčí přímo naproti triglasvského masívu a jsou z něj tedy úžasné pohledy na tento nejvyšší slovinský vrchol. Vše se dá stihnout za jeden pekelně dlouhý den.
Další možností je túra, kterou můžete zvolit jako jednodenní směrem na Koču na Planini pri Jezeru,Kosijev doma zpět do Ribčev lazu přes vesničku Stará Fužina. Odbočit lze na vyhlídku Pršivec (1761 m n. m.), odkud je celé jezero jako na dlani. Nedoporučuji z vyhlídky pokračovat po hřebeni na Kosijev dom, cesta je neudržovaná. Tato túra zabere 8 – 10 hodin.
Možný je také okruh kolem stěny Komarča. U Koči pri Savici se dáte západním směrem, stěnu tak celou obejdete až k chatě Dom na Komni. Odtu sestupem zpět k chatě Koča pri Savici.
Jak vidíte možností je spousta…
Jezero je ledovcovo-tektonického původu, rozlohu má něco málo přes 3, km², je 4,35 km dlouhé a 1,25 km široké a pobřeží má délku 10,9 km. Dosahuje maximální hloubky 45 m. Leží v nadmořské výšce 525 m n. m. |
Vodní království v okolí Bohinjského jezera
Julské Alpy jsou hory bohaté na vodu. není tedy divu, že okolí Bohinje disponuje velkým množstvím vodopádů a soutěsek, kterými si vodopády a divoké potoky razí cestu.
Nejznámnějším vodopádem u Bohinjského jezera je vodopád Savica (Slap Savica), ke kterému se lze dostat lehkou túrou od Koči pri Savici po pětistech nenáročných schodech. Což znamená, že tuto prohlídku můžete spojit s túrou popsanou výše.
Ostatní outdoorové aktivity u jezera
Samozřejmostí pro celou tuto oblast Julských Alp je cykloturistika a MTB. Značenými cyklotrasami nebo trasami pro MTB jsou okolní kopce doslova protkány.
Díky termodynamice, která nad jezerem panuje je místo známo jako oblast velice vhodná pro provozování paraglidingu.
V zimě je oblast masívu Vogel známým lyžařským centrem Slovinska.
Mapa: Freytag & Berndt, Julische Alpen, 1 : 50 000
Ubytování a jídlo
Východiskem ke krásám jezera je na jeho východním okraji vesnička Ribčev Laz a na jeho západním břehu pak místo zvané Ukanc – Zlatorog, kde je i hotel, několik penzionů a jediný kemp, který se u jezera nachází. Zvolíte-li toto místo za základnu, čeká Vás několik dní nabitých horskou scenérií podmalovaných zvukem vodopádů a v brzkých letních měsících i horské louky rozkvetlé zdejší bohatou flórou.
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
K jezeru se dostanete od jezera Bled, v jehož těsné blízkosti vede dálnice z Ljubljany či Klagenfurtu.