Berchtesgadenské Alpy – Německo
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Výstup na vrchol Hoher Göll je atraktivním a impozantním vstupem do světa Bavorských Alp. Masív samotný je díky hned několika horským silnicím velmi dobře dostupný a tak ani celkový přechod celého hřebene nezabere více než 7 hod. pochodu. Klasická trasa napříč masívem vede od velmi výhodně postavené horské silnice Rossfeld Ringstrasse (placená, výjezd od výšiny Obersalzberg, stoupání až 24%, autobusová doprava, pro výstup na chatu Purtscheller Haus je nejvýhodnější vystoupit na zastávce Ahornalm). Při výjezdu vlastním autem necháme vozidlo na parkovišti Ofnerboden nedaleko Enzian Hütte odkud vystoupíme za hodinu a půl k chatě Purtscheller Haus, kde začíná samotná stezka Salzburger Weg na Hoher Göll, který zde na nás shlíží svou monumentální severovýchodní stěnou. Stezka pokračuje serpentinami travnatým svahem Eckerfirs, dostává se do strmého výšvihu a namáhavě dosahuje hrany, kde vyjdeme v blízkosti vrcholu Rauchfang.
Na úpatí stěny si musíme vybrat ze dvou zajištěných úseků, vedoucích na vrcholový hřeben (rozcestí s ukazateli). Snadnější varianta pojmenovaná jako Schusterweg (II. UIAA) vede doprava a pomocí několika ocelových lan vyjde na vrcholu Rauchfang, kde se setká s cestou Mannlgrat a pokračuje hřebenem přímo na vrchol. Druhá varianta zvaná Kaminweg stoupá více vlevo okrajem impozatního karu Wilder Freithof komínem pomocí instalovaných kramlí a lan. Obě cesty se setkají na poměrně širokém skalnatém hřebeni zvaném Gölleiten, který nás dovede již bez problémů na nejvyšší vrchol masívu. Od vrcholového kříže se otevírají nádherné a vzhledem k absolutní výšce takřka dvou kilometrů nad okolními dolinami skutečně letecké výhledy. Hřebenovka pokračuje dále na jih do sníženiny Göllscharte, kde se můžeme napojit na cestu Alpelsteig. Ta klesá rozlehlou vápencovou planinou Göllsandel přes ostrůvky sněhu a pod vrcholem Pflughürnd k okraji skalní stěny a opět pomocí umělých jisticích prvků sejde k silnici v blízkosti lanovky na vršek Jenner (přímý sestup do Berchtesgadenu zabere další cca 2–3 hod.).
Vraťme se však zpět na hřeben, neboť v sedle Göllscharte naše cesta zdaleka nemusí končit. Znatelná pěšina pokračuje traverzem pod stěnou vrcholu Kleine Archenkogel a krátkým žlebem přejdeme na hranu hřebene a na vrchol Grosser Archerkopf (2 391 m). Dále pokračuje místy exponovaná cesta přes vrcholy Brettriedel (2 344 m) a Hohes Brett (2 341 m). Z posledního vrcholu hřebene klesáme strmým, místy trávou porostlým svahem ke kříži Jägerkreuz a chodníkem v kosodřevině sejdeme k chatě Carl von Stahl Haus. Odtud již krátce k vyhlídkové hoře Jenner. Sestup je možný jak lanovkou tak pěšky (cca 3 hod.).
Výstup od chaty Kehlsteinhaus (hřeben Mannlgrat)
Tato trasa představuje náročnější variantu výstupu na Hoher Göll. Zajištěná cesta hřebenem Mannlgrat pochází z r. 1957 a vede terény, které by bez umělého zajištění byly přístupny pouze horolezcům. Přesto není cesta nijak zvláště náročná. Nástup na cestu najdeme v blízkosti chaty Kehlsteinhaus, kde nás hned v úvodu čeká několik nejtěžších úseků. Cesta je velmi zajímavě vedena, není nouze o sestupy až k okrajům louček a průlezy úzkými komíny (II. UIAA) a vede střídavě po obou stranách hřebene Mannlgrat. Na vrcholu Rauchfang se setkáme s cestou Schusterweg a společně přejdeme širokým hřebenem na vrchol Hoher Göll. Celkový výstup zabere cca 2,5–3 hod. Pro sestup můžeme zvolit jak cestu k chatě Purtscheller Haus tak pokračování po hřebeni až k vrcholu Jenner.
Ubytování a jídlo
Na severním konci hřebene Hoher Göll stojí chata Purtscheller Haus (1 692 m, majetek DAV, kapacita 120 míst, otevřeno od půlky června do října, tel. 0049 8652 2420). Na zajištěnou cesti Mannisteig nastoupíme od chaty Kehlsteinhaus (1 837 m, bez ubytování). Tato chata má v oblasti díky své minulosti zcela mimořádné postavení. Byla postavena pod dozorem nacistického pohlavára Martina Bormanna na počátku II. světové války (mimo jiné i českými dělníky) a byla v r. 1939 předána jako dar Adolfu Hitlerovi při příležitosti jeho 50. narozenin. Toto slavné „Orlí hnízdo“ sám Hitler mnohokrát navštívil a přijímal zde významné návštěvy. Silnice k chatě byla vybudována za pouhých 13 měsíců v r. 1938, posledních 124 m vede k chatě ve skále vybudovaný výtah. Dnes je pro grandiózní horské panoráma, které se odtud otevírá, jedním z nejvíce vyhledávaných míst v blízkosti Berchstegadenu (přístup pouze spec. autobusy, které vyjíždějí ze zastávky Hintereck na návrší Obersalzberg. Doba jízdy 30 min, jízdné v obou směrech 13,5€).
Potřebné vybavení
Mapy: Kompass č. 14 Berchtesgade- ner Land/Chiemgauer Alpen 1:50 000, f&b č. 102 Untersberg/Eisriesenwelt/ Königsee 1:50 000, f&b č. 5 Berchtesga- den/Bad Reichenhall/Königsee 1:25 000
Přístup na začátek
Jako hlavní výchozí bod do masívu Hoher Göll zvolíme nejvýznamnější letovisko východního Bavorska Berchtesgaden (540 m, 8 700 obyvatel). Svůj věhlas špičkového lázeňského města získalo především díky objevům solných ložisk. Z nejzajímavějších stavebních památek by naší pozornosti neměly uniknout především zámek Schloss Berchtesdgaden (kostel St. Peter und Johannes a muzeum), královská rezidence Königliche Villa im Luitpoldpark (dnes hotel), kostel Frauenkirche am Agner z r. 1519 (dnes muzeum NP Berchtesgaden) a velmi pěkné náměstí Markt s několika měšťanskými domy postavenými ve stylu rokoka s půvabnými nástěnnými malbami. Přitažlivá je rovněž návštěva solných dolů Salzberkwerk, kterými projedeme elektrickým vláčkem a dokonce se přeplavíme přes podzemní solné jezero (v provozu 1. 5.–15. 10. od 8.30–17 hod., po zbytek roku pouze odpoledne). Ve městě množství hotelů, nejbližší kempink najdeme asi 4 km jižně od centra (Mühlleiten). Populárním výletním cílem v okolí je jezero Königssee (602 m, rozloha 5,2 km2), které se jako zelený fjord zařezává mezi masívy Hagen, Watzmann a Steinernes Meer. Obejít jezero není možné, pěknou, ale poměrně náročnou vycházkou je vyhlídková cesta k baroknímu kostelíku St. Bartholomä (možný příjezd elektrolodí).