Někdy zkrátka není vhodná doba na delší dovolenou, i přesto se vyplatí na prodloužený víkend zamířit na Dachstein – jedno z nejznámnějších rakouských pohoří, které si zamiluje každý turista! Zaručeně!
Alpy – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Den první – přesun
První den, nejspíše tedy pouze odpoledne po práci, je ideální s naloženým vozidlem veškerého potřebného (a samozřejmě nepotřebného) materiálu putovat pod Dachstein, tedy za město Gosau a vesnici Hintertal, za níž po několika kilometrech končí silnice u jezera Vorderer Gosausee. Jste-li dobrodružnější povahy, můžete bivakovat v autě či vedle něj, jste-li při penězích, můžete využít místní hotýlek.
Den druhý – směrem na Adámek
S nadšením si zabalte věci a vyražte na dlouho cestu nahoru, je to opravdu skvělý sportovní výkon, zakončený překrásnými výhledy, ale vraťme se trochu zpět: podél Vorderer Gosausee vede pěšina z obou stran, je tedy jedno, kterou zvolíte, v každém případě se napojíte na stejou lesní cestu a zanedlouho se objevíte u horního jezera Hinterer Gosausee, od nějž se stezka odpoutává a začíná traverzovat nahoru do kopce všemi možnými způsoby. Rychle nabraná výška způsobuje nějakým záhadným kouzlem větší tíhu batohů, ale zase oproti tomu nabízí krásné pohledy na vodní plochy zpět.
Okolo také čím dál lépe vidíte na vysoké štíty hor a keříky vystřídají stejně vysoké kamenny a štěrková pěšina až na jednu z nejpopulárnějších chat v Alpách – Adamek hütte ve výšce 2196 m n.m. Téměř 1300 metrů neustálého převýšení je vážně obdivuhodné, na konci se ale dočkáte nejen přívětivé horské chaty, ale také výborného jídla či pivka – navíc, věřte tomu, se domluvíte na chatě určitě česky – buď přímo na recepci, nebo díky dalším návštěvníkům této lokality pocházející z vašeho sousedství.
Přespání v chatě není drahé, pro členy OEAV do 26 let za 6€, pro ostatní 13€ ve společné spací místnosti. Se vzrůstajícím luxusem a požadavkem cena stoupá!
Den třetí – útok!
Ráno se naposledy podívejte z okna na velikána, kterého chcete poctit svou návštěvou, sbalte si svačinu a všechno potřebné vybavení pro výstup na vrcholek Hoher Dachstein (2926 m n.m), což je dokonce i přilba(!), sedák či karabina s odsedkou pro nouzové jištění na snadné ferratě A/B vedoucí po hřebínku na vrchol.
Suťovisky stoupejte směrem k vrcholu, není se kam ztratit, pěšina je zřejmá a za dobrého počasí uvidíte spoustu stejných nadšenců jako vy v terénu před sebou i za sebou. Během necelé hodiny dorazíte na ledovec, o němž však budete určitě pro jeho velikost pochybovat, protože tak nevypadá. Je už na vás, zda si pro bezpečnost vezmete mačky a budete se jistit, nebo zvolíte větší risk a půjdete „na volno bez vybavení“. Stále můžete sledovat vyšlapanou dálnici ve sněhu.
Na konci ledovce se vyšvihnete do sedla přímo na hřebínku západně pod vrcholem Hoher Dachstein, nasaďte si přilbu (vážně!), případně i sedák, a vydejte se po železných kramlích, stupech, žebřících a lanech vypadající v celém kontextu masívu jako „hromosvod“ nahoru k vrcholovému kříži. Záludná místa jsou cestou asi dvě či tři, ale nic, co by se s chladnou hlavou nedalo vyřešit. Nahoře na hoře si užijte skvělé výhledy široko daleko, pod sebe, nad sebe. Uvidíte lanovky, sjezdovky, své zaparkované auto, Schladming, Ramsau, Gosau,prostě všechno, dokonce i další vršky jako Gross Glockner, Gross Venediger a další další tisíce vršků. Podmínka je jednoduchá – musí být dobrá viditelnost.
Sestupte z vrcholu stejnou cestou na západ a v poklidu se vraťte na chatu Adamek, kde můžete případně vzít své lezecké vybavení a vydat se do nedalekých vynýtovaných vícedélkových cest (!), nebo na procházku do okolních sedel, nebo se prostě jenom usaďte za krásného počasí před chatou, objedejte si pivo či dobré jídlo a užívejte krásy okamžiku!
Den čtvrtý – ústup!
Určitě se vám z útulné chaty (pokud jste zrovna neměli chrápajícího horolezce ve své místnosti, což je v Alpách bohužel typické…) nebude chtít, ale i tak musíte sbalit věci, zaplatit dluhy, rozloučit se a vyrazit z dlouhého kopce dolů, tisíckrát se ještě otočit za sebe a zkotrolovat, zda chata ještě stojí. Dole u jezer si můžete naposledy vychutnat atmosféru velehor, pak už zbývá jenom dojít poslední kilometry k autu, nastartovat a vydat se domů. Ale pozor, čím blíže budete domovu, tím více se vám vyprázdněná hlava bude opět zahlcovat problémy, na které si vzpomente. Bohužel.
Výstup na Hoher Dachstein můžete podniknout v rámci zájezdu s CK Alpina.
Další výstupové trasy
Ferata Der Johann (ferata za D/E)
Jedná se o opravdového krále dachsteinských ferat, zejména kvůli délce a vysoké konstantní náročnosti. Nechte auto na spodní stanici lanovky Dachstein Südwandbahn. Odtud po ocelových lanech vzhůru na chatu Südwand Hütte. Od chaty nejdříve mírné stoupání severozápadním směrem, poté cesta přejde v ostrý skalní výšvih, kterým „oblezete“ vrchol Mitterstein, na který vede rovněž ferata – „Anna klettersteig“. A ve výšce 2200 metrů už vás čeká nástup na zmiňovanou feratu „Der Johann“, v jejíž režii bude následujících 500 výškových metrů. Úsek od chaty zabere zhruba hodinu.
Nejobtížnější místo, převis, je hned po chvíli (E). Poté následuje relativně lehké lezení za A, B. Dostanete se na první odpočinkovou plošinu. Další úsek zahrnuje větší obtíže (C, D) a vede na další odpočinkové místo Südwandblick (2 510 m), kde se nachází vrcholové kniha pro „feratisty“, aby se do ni nemohl zapsat běžný turista/lanovkář. Lehčím terénem 500 výškových metrů na vrchol.
Normálka z východu (místy -II, ferata za B)
Z chaty Dachsteinsuedwand po cestě č. 615 na Hunerkogel a dále pak východním hřebenem (odtud už jen cca 1,5 hodiny, celkově 4 – 5 hodin). Možností je ještě využít lanovku přímo z Ramsau, ale to byste se obrali o krásný výlet. V případě nouze je možné přespat v boudě Dachsteinwarte ve výšce 2741 metrů.
Steinerova cesta (-IV – IV+)
Jedná se o vůbec první víceméně přímou cestu jižní stěnou, která vede až na vrchol (úplně první byla Pichlerova cesta, která však začíná a ústí zhruba 100 metrů východně od hlavního vrcholu). Druhá polovina stěny je technicky náročnější než ta první. Výškový rozdíl mezi nástupem a vrcholem je 850 metrů. Výstup zabere 4 – 6 hodin, ale vždy záleží na množství lidí ve stěně, kdy ve druhé polovině nejde „předbíhat“. Startovním bodem pro výstup je chata Dachsteinsuedwand (1910 m). Linii výstupu najdete tady.
Především do první poloviny stěny je dobré nalézat brzy z rána kvůli padajícímu kamení. Podceňovat by se neměl ani přístup ke stěně a to z důvodu sněhových polí, na která doplatilo už spoustu horolezců. Není na škodu mít s sebou mačky, cepín, nebo si aspoň vypomoci kladivem na zabíjení skob.
Direttissima jižní stěnou (VI+)
Nejnáročnější z klasických cest na Dachstein s lezeckými obtížemi za VI+. Závěrečná třetina už je v režii technického lezení za A3. Převýšení stěny překonává 850 metrů. Pro přelezení této cesty je obvykle zapotřebí 2 – 3 dny. Přístup je stejný jako na Steinerovu cestu až do místa „Salzburger ledge“ (odtud převýšení 450 metrů k vrcholu).
Ubytování a jídlo
V Chatě Adamek + ubytování u jezera/spaní vedle auta.
Možností je stravovat se na chatách/ubytováních, anebo si jídlo nést na zádech.
Potřebné vybavení
Obvyklé vybavení pro trekování jako například pohorky, trekové hůlky apod. + helma, sedák, feratový set, vybavení na přechod ledovce.
Přístup na začátek
K jezeru Vorderer Gosausee se dostanete autobusem či autem.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den – přesun k jezeru Vorderer Gosausee
2. den – výstup na chatu Adamek
3. den – výstup na Hoher Dachstein + sestup na Adamek
4. den – sestup z cahty Adamek + přesun domů