Výstup na nejvyšší vrchol zelených Allgäuských Alp – Grosser Krottenkopf (2657 m) je většinou dvoudenním trekem a jde podniknout jak z rakouské, tak z německé strany.
Allgäuské Alpy – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Území Lechtálského údolí patřilo v minulosti mezi nejopuštěnější místa Rakouska. Velice špatný přístup do doliny sevřené mezi dvěma horskými masívy se podepsal na odloučenosti mnoha horských vesnic. Např. do osady Boden, ležící na konci údolí Bschlaber Tal, přijelo první auto až v r. 1947. Osamělost však rozhodně neznamenala zaostalost, pochází odtud několik proslulých malířů a spisovatelů. V obci Elbigenalp, která je jakýmsi centrem celého údolí, sídlí slavná řezbářská škola nebo známá firma Koch International, vydávající nahrávky od folkové po rockovou a jazzovou muziku.
Grosser Krottenkopf (název pochází z románského „crota“ znamenající jeskyně nebo přikrá skalní stěna), nejvyšší vrchol Allgäuských Alp, spadá k severu do kotle Ofnekar neobyčejně impozantními skalnatými srázy o výšce 500 m.
Dosažení nejvyššího vrcholu Allgäuských Alp je technicky jednoduché, ale velmi dlouhé a sotva zvládnutelné v rámci jednoho dne. Nocleh je možný na jediné chatě v této časti hor – Hermann von Barth Hütte. Ve vrcholových partiích pozor na zvětralé a nestabilní skály.
Výstup z rakouské strany
K výstupu na nejvyšší vrchol pohoří musíme objet celý hřeben Hornbachkette do údolí Lechtal. Z pěkné vesnice Elbigenalp nejprve cestou, později turistickým chodníkem dojdeme k chatě Hermann von Barth Hütte (značka č. 436). Chata je pojmenována podle velkého milovníka a objevitele Allgäuských Alp, pocházejícího ze starého bavorského šlechtického rodu, který od r. 1869 systematicky procházel tyto hory a vystoupil na 51 vrcholů, z nichž mnohé byly vystoupeny poprvé.
V r. 1900 byla spolkem Alpenverein postavena na travnaté terase karu Wolfebnerkar a po tomto průkopníku hor pojmenována chata, k niž přibyla v nedávné době malá samoobslužná, celoročně otevřená chatka. Slouží především horolezcům k náročným výstupům ve stěnách v okolí chaty. Populárními terény jsou především skalní věže Hermanntürme nebo dominantní hora Marchspitze.
Od chaty jdeme po často chozeném dálkovém chodníku Düsseldorfer Weg k výběžku z vrcholu Ilfenspitze, který zde odbočuje na sever do sedla Marchscharte (přechod na chatu Kempten Hütte). Ocitli jsme se v nádherném zeleném kotli Birgenkar a před námi ční k nebi jako odvážná výzva skalní věže Hermanntürme. Vystoupíme až k jejich úpatí do sedla Schafscharte (2 300 m). Dlouhým traversem obcházíme rozlehlý skalní kotel Hermannskar k jezírku Hermannkarsee přímo pod severovýchodní stěnou Krottenkopfu.
Cesta č. 432 vystoupí na sedlo Krottenkopfscharte (2 350 m) a před námi je již poslední úsek výstupu přes hladké skály a police k vrcholu. Od vrcholového kříže je velmi dobrý rozhled, i když ne tak obsáhlý jako z vrcholu Hochvogel.
Sestup vedeme stejnou cestou až na sedlo Krottenkopfscharte. Odtud můžeme přímým sešupem sejít k bývalé celní budce na loukách Karalm v konci údolí Bernhardstal. Širokou lesní cestou sejdeme pohodlně do Elbigenalp.
Čas přechodu: Elbigenalp – Hermann von Barth Hütte 3,5 hod. – Grosse Krottenkopf 3 hod. Celkem 6–6,5 hod. pouze ve výstupu
Výstup z německé strany
Dosažení vrcholu Grosser Krottenkopf je časově velmi náročnou záležitostí – pouze výstup dobrých 7–8 hod. Výchozím bodem je známé sportovní středisko Oberstdorf, odkud musíme dojít po asfaltové cestě do osady Spielmansau (2 hod., bez dopravy) a odtud po značené cestě č. 438 (E 5) vyjdeme stále v blízkosti zásobovací lanovky k chatě Kemptner Hütte. Překročíme hraniční sedlo Madejoch (2033 m) a přejdeme do sedla Krottekopfscharte, odkud již po známé cestě dosáhneme vrcholu.
Čas přechodu: Obestdorf – Kemptner Hütte 4–5 hod. – Grosser Krottenkopf 3 hod. Celkem 7–8 hod. pouze ve výstupu.
Částečně zajištěné a na sebe navazující cesty Jubiläumsweg, Heilbronner Weg a Mindelheimer Klettersteig umožňují v rámci několikadenního treku přechod celým hřebenem Allgäuských Alp, což je v rámci Tyrolska věc nevídaná a zcela ojedinělá.
Ubytování a jídlo
K dosažení nejvyššího vrcholu pohoří se vydáme z „hlavní“ lechtálské obce Elbigenalp (1 040 m, 725 obyvatel), kterou najdeme v horní části údolí Lechtal (34 km od Reutte). Je to známé rodiště malířů J. A. Kocha a Antona Falgera, kteří proslavili rakouské malířství 19. století. Ve hřbitovní kapli najdeme jedno z nejvelkolepějších děl A. Falgera – fresku Tanec smrti z r. 1876. Tomuto rodáku je věnována podstatná část místního vlastivědného muzea. V obci farní kostel sv. Mikuláše z r. 1399 (nejstarší v Lechtalu). Z obce vede na sever horská silnice k letní osadě Gsäss, kde začíná značená cesta na chatu Hermann von Barth. Z Elbigenalp dojdeme k chatě po zn. cestě č. 436 za 3–3,5 hod. Na Grosser Krottenkopf zbývají odtud pouhé 3 hod. výstupu.
Na Grosser Krottenkopf vyrazíme z německé strany z významného střediska Oberstdorf, resp. závěru doliny Treftachtal.
V oblasti vrcholu Krottenkopf najdeme dvě horské chaty. Na rakouské straně to je Hermann von Barth Hütte (2 131 m, majetek DAV, kapacita 53 míst, v provozu 15. 6.– 30. 9., tel. 0043 5634 6671), na německé straně pak Kempten Hütte (1 846 m, majetek DAV, kapacita 285 míst + 26 v zimním prostoru, v provozu 15. 6.–15. 10., tel. 0049 8322 700152).