Šumava nekončí u českých hranic, rozkládá se i za nimi. Konkrétně na území Rakouska a Německa. V následujícím článku se budeme zabývat tou německou částí, na které se nachází vůbec nejvyšší bod celého pohoří – Großer Arber neboli Velký Javor (1456 m).
Šumava/Böhmerwald – Německo
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Šumava je vrásovo-zlomové pohoří ukloněné k jihozápadu, jehož některé vrcholy vyčnívají nad okolním terénem až o tisíc metrů. Na německé straně je nazývána Bayerischen Wald a v Rakousku Mühlviertel. Tento jedinečný hornatý lesní komplex je největším ve střední Evropě a tvoří jakési zelené plíce Evropy. Proto jej také UNESCO vyhlásilo za biosférickou rezervaci. Nejvyšším vrcholem pohoří je Velký Javor (Grosser Arber) s výškou 1456 m.n.m., jenž se nachází na bavorské straně. Za dobré viditelnosti se z jeho vrcholu otevírá nádherný kruhový rozhled od Šumavy až k Alpám. Celodenní túra přes Velký Javor proto přináší hezké zážitky a je vhodná i pro ty, kteří tráví na Šumavě svoji dovolenou.
Kudy na Velký Javor?
Velké Javorové jezero je ledovcového původu a leží v rulovém karu ve výšce 934 m, pod 300 metrů vysokou Jezerní stěnou (Arberseewand). Před výstupem se můžeme vydat na příjemnou procházku po naučné stezce vedoucí kolem jezera.
Výstup k Jezerní stěně začíná zeleně značenou stezkou č. 9 od silnice za restaurací Arberseehaus. Po kilometrovém stoupání protíná pěšinu kolmo lesní cesta značená červeně (č. 5), po níž se vydáme vpravo k Jezerní stěně. Upozornění na tabuli, že cesta je jen pro zkušené (Nur für Geübte), se týká spíše bodrých Bavoráků ve výletních sandálech či širokých sukních; normální turista nemá problémy ani při prudším stoupání v závěru Jezerní stěny. Výstup je zde poněkud pomalejší, musíme občas vydechnout (ne však naposledy ). Přes Jezerní stěnu se pak dostáváme do sedélka, ze kterého nás čeká již jen závěrečný výstup naučnou stezkou č. 1 až nahoru ke skalám na jihozápadní části vrcholu. Odtud jsou při dobré viditelnosti vidět i Alpy s Dachsteinem. Celý vrchol lze obejít po obvodu až k vrcholovému kříži ve výšce 1456 m.n.m. Po cestě se naskýtají nádherné výhledy nejen na bavorskou stranu, ale i do Rakouska. Celou Šumavu zde máme jako na dlani a můžeme si udělat ucelenou představu o charakteru celého pohoří.
Zpátky sestoupíme po zelené značce kolem turistické chaty Arberschutzhaus dolů k jezeru. Na chatě je možnost občerstvení i noclehu. Na zpáteční cestě stojí také za prohlídku stará sklářská huť Regenhütte s možností zakoupení krásných výrobků barveného skla, kupodivu nepříliš drahých. Vedle hutě se pak nachází muzeum šumavské zvěře.
Ubytování a jídlo
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Jakmile přejedeme hraniční přechod Železná Ruda a projedeme Bayerisch-Eisenstein, Velký Javor již rozhodně nepřehlédneme. Jeho masiv totiž vévodí okolní krajině. Po silnici E 53 dojedeme do městečka Regenhütte, dáme se vpravo kolem sklářské hutě a muzea lesní zvěře a po necelých pěti kilometrech jsme na lesním parkovišti u Velkého Javorového jezera (Grosser Arbersee).