Výstup na Finsteraarhorn – nejvyšší vrchol Bernských Alp
Treky

Výstup na Finsteraarhorn – nejvyšší vrchol Bernských Alp

Ve společností vrcholů jako Eiger, Mönch a Jungfrau může být i nejvyšší hora tzv. mimo scénu. Jinak řečeno většina lidí si při návštěvě Bernských Alp radši vyleze na zmíněné hory a na chudáka „Finsteraarhorna“ už nikomu nezbude čas. Není to škoda?

Alpy – Švýcarsko

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
4274 m n. m.
Převýšení
3500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Finsteraarhorn je s výškou 4274 metrů nejvyšším vrcholem Bernských Alp, které jsou spolu s Walliskými největšími celky tohoto pohoří. Sousedy mu dělají vrcholy jako Agassizhorn (3946 m), Grunhorn (4043 m) či Hinter Fiescherhorn (4025 m).

Samotný Finsteraarhorn leží na hranici mezi kantony ValaisBerne. Od hranic s Itálií ho dělí pouhých 20 kilometrů. Autem je místo nástupu (přehrada Oberaarsee) dosažitelné za cca osm hodin (z Prahy).

Výstupová cesta

Výstupových cest k vrcholu Finsteraarhorn je samozřejmě několik. Kromě mnou popisované trasy stojí za zmínku také linie přes hřeben Agassiz, která je však svou obtížností ještě o stupeň výše než popisovaná normálka.

Výstup začíná od krásného ledovcového jezera Oberaarsee. Zhruba za půl hodiny se začnete blížit k čelu ledovce Oberaargletscher. Jednoduše na něj nastoupíte a budete pokračovat směrem k sedlu Oberaarjoch. Na ledovci se vyskytují trhliny, které jsou však v letních měsících dobře viditelné. Od sedla je to jen kousek k chatě Oberaarjochhütte, takže pokud se chcete občerstvit jinak než z vlastních zásob, tak máte možnost.

Poté váš čeká sestup a traverz ledovce Studergletscher, na kterém je mnoho trhlin a není na škodu se navázat. Krátkým stoupáním (cca 150 výškových metrů) se dostanete do sedla Gemschlicke.

Poté vás čeká poměrně nepříjemný sestup přes suťovisko na ledovec Fieschergletscher, po kterém se dostanete k chatě Finsteraarhornhutte. Můžete buď přespat přímo v chatě anebo v jejím okolí. Další den je na programu výstup do sedla Hugisattel a vytoužený vrchol.

Od svého nocoviště (chat, případně někde poblíž ve stanu) budete stoupat po skalnaté cestě a následně traverzujete k ledovci (cca ve výšce 3350 metrů).

Na něm vás čeká velice prudké stoupání až do výšky 3500 metrů, kde se výstup napojuje na jihozápadní hřeben. Ten překonáte a opět následuje strmé stoupání po ledovci až do sedla Hugisattel.

V sedle si můžete odlehčit a nechat tady pár věcí, ale pozor! Lezecké věci určitě s sebou. Následuje překonání skalního hřebínku, na kterém si v sezoně dejte pozor na množství sestupujících. No a potom už jen výhledy z vrcholu, které jsou za jasného počasí úžasné.

Výstup na Finsteraarhorn je obtížnou VHT, která vyžaduje znalost jištění na ledovci, hřebeni a určité lezecké schopnosti. Hodnotí se za PD, takže ho určitě nepodceňovat!

Závěrečné metry výstupu a úžasné záběry při „skialpovém sestupu“

string

Prvovýstup

Jako první na vrchol vystoupila 10. srpna 1829 dvojice Jakob LeutholdJohann Währen. Pro výstup si vybrali dnešní klasickou cestu.

Zajímavosti

V minulosti se vedly spory o tom, že prvovýstup byl uskutečněn už v roce 1812 týmem Rudolpha Meyera, ve kterém byli mimo něj čtyři horští vůdci Kaspar Huber, Arnold Abbühl, Joseph Bortes a Aloys Volker. Meyer měl v té době už prvovýstup na Jungfrau z roku 1811. Výstup na Finsteraarhorn měl být údajně veden těžší cestou přes jihovýchodní hřeben. Sám Meyer podle svých slov na vrchol nevystoupil kvůli vyčerpání. Skončil asi 400 metrů pod vrcholem spolu s Kasparem Huberem, který s ním z bezpečnostních důvodů zůstal. Zbylá trojice vůdců měla dosáhnout vrcholu asi za tři hodiny. Toto tvrzení však vyvrací podrobné pátrání z roku 1912, které dokazuje, že horolezci dosáhli „jen“ jižního ramene, které dosahuje výšky 4167 metrů.

Nejobtížnější cestu k vrcholu otevřel už roku 1904 G. Hasler a F. Amatter. Tou nejtěžší trasou je severovýchodní stěna, která byla v letech 1904 – 1977 přelezena jen jedenáctkrát a to je poměrně málo, když si vezmeme, jak dostupné jsou vrcholy v Alpách. Když k tomu připočítáme „horolezecký boom“ v meziválečném období a období po druhé světové válce, tak je to opravdu rarita.

Ledovec Fieschergletscher ležící na západní straně Finsteraarhornu je se svoji rozlohou 33 kilometrů čtverečných a délkou šestnáct kilometrů třetím největším ledovcem v Alpách.

Finsteraarhorn je nejvyšší vrchol Alp, který leží mimo hlavní hřeben.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT s chůzi po ledovci, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

od jezera Grimselsee

Základní trasa

parkoviště u přehrady Oberaarsee (2303 m) - ledovec Oberaargletscher- sedlo Oberaarjoch (3216 m) – ledovec Studergletscher – sedlo Gemschlicke (3335 m) - ledovec Fieschergletscher – chata Finsteraarhornhutte (3046 m) - sedlo Hugisattel (4088m) – vrchol (4274 m)

Orientační rozpis po dnech

1. den – Oberaarsee – Finsteraarhornhutte

2. den – Finsteraarhornhutte – Finsteraarhorn – Finsteraarhornhutte

3. den – Finsteraarhornhutte – Oberaarsee

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Lagginhorn – nejnižší švýcarskou čtyřtisícovku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: