Atraktivní kombinace aklimatizačního treku – přechodu krásných kavkazských údolí řek Adylsu a Adyrsu, který korunován výstupem na nejvyšší horu Evropy Elbrus 5642 m. Kavkaz to jsou teplé hory; zelená kvetoucí údolí zakončená ostřejšími zaledněnými štíty alpského typu.
Kavkaz, NP Prielbrusie – Rusko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Atraktivní kombinace aklimatizačního treku – přechodu krásných kavkazských údolí řek Adyl-su a Adyr-su, který korunován výstupem na nejvyšší horu Evropy Elbrus (5642 m).
Rozkvetlý Kavkaz
Kavkaz to jsou teplé hory; zelená kvetoucí údolí zakončená ostřejšími zaledněnými štíty alpského typu. Krom jediné hory – té nejvyšší Elbrus jako by byl zasazen do krajiny omylem, vypíná se o celý 1 km výše a jako jediný má patrný vulkanický původ – kužel s dvěma vrcholy. Je majestátní a pohled na něj Vás přímo nutí k výstupu.
Při tom poznáte pravý kolorit bývalé sovětské země, kde se domluvíte rusky, kde se po horách pohybují sem tam ozbrojení vojáci a střeží nepochopitelné přechody gruzínské hranice (co tam hledají, když na obou stranách je to samé?!), kde vše, kam dosáhla civilizace, je lehce ošuntělé a vybydlené a sporadicky fungující; na kontrastu krásných hor, kde když neprší, fantasticky praží slunce a kytky kvetou jako o život.
Výstup na Elbrus
Samotný výstup na Elbrus je náročný na převýšení v posledním úseku (4200-5650 m) a odolnost vůči větru a chladu. Technicky zcela nenáročný, nutné jsou mačky a cepín. Doporučujeme nepodcenit dostatečnou aklimatizaci (vše o výškové nemoci zde)
Zhruba ve 4 ráno (nebo dříve, dle nespavosti a sebedůvěry ve vlastní síly) vytlačíme korpus z chaty či stanu, vyfuníme k Pastuchovým skalám po pravé ruce, střihneme si nekonečný lehce stoupající traverz úbočím Západního vrcholu a vystoupáme do Sedloviny, sedla mezi dvěma vrcholky Elbrusu. Pak se stočíme nalevo a začneme zase prudčeji stoupat. Když překonáme hrdlo láhve ve formě fixních lan, můžeme se hrdě vztyčit na hlavním, západním vrcholu. Tedy, v případě, že zde najdeme volné místo. A obvykle nás zima, násobená vichrem, zažene dolů. Čistého času 6 h nahoru a 4 h dolů.
Ubytování a jídlo
Ubytování nejčastěji poskytují tzv. Alplagery, což jsou bývalé dětské tábory, vybydlené, nicméně funkční; poskytující jednoduché ubytování a jídlo. Na treku je nutný vlastní stan a jídlo, v civilizaci se lze stravovat v kombinaci s místními šašlikárnami (endiaron s sebou). Pozor na zrádné pivo Baltika, jejich „devjatka“ má alkoholu jako naše víno a po třech jste dokonale kantáre, přestože kavkazští záchranáři stále pijí a zpívají…:)
Potřebné vybavení
Běžná trekingová výbava, pevné boty, mačky a cepín, na skupinu vhodné lano
Potřeba je také vízum do Ruska
Přístup na začátek
letecky Mineralnyje vody, přejezd do městečka Elbrus
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
1000
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- městečko Elbrus (1800 m n. m.) – údolí řeky Adyl-Su
- údolí řeky Adyl-Su – Zeljonaja Gastinica (cca 2600 m n. m., 43°12’29.739″N, 42°43’58.684″E)
- Zeljonaja Gastinica – výstup nalehko na Gumači (3882m), strmý firn a lehčí lezení (I./II.)
- Zeljonaja Gastinica – sedlo Kojavgan (3572 m); strmý firn, dolů sjezd po zadku (cepín nutný)
- Kojavgan – kemp Nočevky (3200 m) – Ulu Tau (2400 m n. m., 43°13’5.860″N, 42°48’22.179″E) v údolí řeky Adyr-Su
- Ulu Tau – městečko Elbrus (přejezd gruzavikem)
- odpočinek
- vesnice Těrskol – lanovkou k horní stanici na Elbrus (3800 m) – aklimatizační noc
- Horní stanice (3800 m) – Prijut Odinadcati (4200 m) – Pastuchovy skály (4800 m) – noc na Prijutu
- Prijut – Elbrus (5642 m)
- sjezd lanovkou do Těrskolu