Vrchol Tobacor se nachází v NP Ordesa, jehož symbolem je Monte Perdido. Právě to je důvod, proč většina návštěvníků při výběru výstupu v rámci Ordesy opomíjí Tobacor, který je však rovněž nádhernou túrou.
Pyreneje – Španělsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Výstup jsem vedl od chaty Goriz, na kterou je nejlepší přístup skrze kaňon Ordesa, což je možné stihnout v rámci jednoho dne i s výstupem na vrchol Tobacor. Na cestě zpět však bude asi nutné přespat u chaty a další den zpět k parkovišti, odkud jste vycházeli, a kam jsou svážení turisté z Torly pro výlety do NP Ordesa. Tato varianta zabere minimálně dva dny s převýšením 2200 m a 36 km včetně zpáteční cesty.
Kamarádi vyrazili na Ztracenou horu – Monte Perdido, ale tam jsem už byl, a tak jsem hledal nějaký jiný, ale nepříliš náročný cíl v blízkosti chaty Góriz, kde máme rozbitý náš „base camp“ (Báječný vynález tohle volné táboření v horách. Park – nepark, po sedmé večer si postav svůj plátěný barák, kde chceš, ráno se sbal a pokračuj).
Vrchol Tobacor tvoří majestátní ostrov na severním okraji kaňonu Ordesa. Dostatečně oddělen od hlavního hřebene Pyrenejí, ale dost blízko srázů kaňonu slibuje výhledy, kterým asi sotva může něco konkurovat. Žádná oficiální stezka zde nevede, ale terén vypadá schůdně, tak si balím pár „fidlátek“ a jdu.
Nejprve musím klopýtavě překonat nespočet slepých závrtů a rokli závěru samotného kaňonu, než dojdu do sedla Collado de Descargador. Pohoda slunečného dne se mění ve větrné šílenství. Ve stylu „Opravdového člověka“, nejslavnějšího plazivce historie – letce Meresjeva dosahuji s vynaložením všech sil vrcholu. Zde, zcela proti logice věci, naprosté bezvětří. Od velké hromady kamení se otevírají neskutečné scenérie. Stejnou cestou zpět, anebo ze sedla Collado de Descargador k počátečnímu parkovišti (ze sedla na jihozápad). Možností je také jít přímo od parkoviště na Tobacor a zpět (převýšení 1750 m, 20 km včetně zpáteční cesty).
Mapy a průvodce
Pro oblast údolí Ordesa a Monte Perdido byla vydána úplná smršť turistických map. Jmenujme alespoň ty nejlépe zpracované. Katalánské vydavatelství vydalo hned dvě mapy – Monte Perdido/Vignemale 1:30 000 a Ordesa y Monte Perdido 1:40 000, baskické SUA Edizione pak mapu Bielsa 1:35 000 a Monte Perdido 1:15 000. Graficky nejpěknější a asi také nejpřehlednější je mapa Rando Edition – Gavarnie/Ordesa 1:50 000 (mnohé mapy lze koupit také u nás, např. KIWI Praha). Z knižních průvodců se oblasti věnuje titul Pyreneje 1. (Rother) a nový titul z produkce nakl. MIRAGO – Španělské hory.
Parque Nacional Valle de Ordesa – Monte Perdido je nejstarším španělským národním parkem. Byl založen na podkladě královského dekretu již v r. 1918 na ploše 20,5 km². Chrání jedinečné přírodní hodnoty 15 km dlouhého kaňonu Ordesa, vyhloubeného ve vápencích a nejvýše položený vysokohorský kras Evropy na vrcholu Monte Perdido (3355 m). Díky poloze kaňonu v ose západ – východ se zde dostává chladný a vlhký vzduch od Atlantiku, vytvářející zvláštní ekosystém s neobyčejně pestrým rostlinstvem (orchideje, sasanky, plesnivce, hořce atd.). Fauna je zde zastoupena 32 druhy savců (kozorožci, kamzík, koza bezoárová), ale především 171 druhy ptáků, především dravců (sup bělohlavý, orel zlatý a další). Park je otevřen od dubna do konce listopadu, ubytování najdeme především na strategicky výhodně postavené chatě Góriz nad údolím Ordesa a na úpatí Monte Perdido. |
Ubytování a jídlo
Na území NP Ordesa slouží prakticky pouze jediná horská chata – Refugio de Góriz (2195 m, kapacita 96 míst, v sezóně většinou beznadějně obsazená). Táboření je povoleno v blízkosti chaty v době od sedmé hodiny večerní do osmi ráno, nad 2400 m pak na jednu kdekoli, v kaňonu Añisclo nad hranicí 1800 m. Dva kempy leží v blízkosti výchozího bodu Torla a v údolí Pineta (velké veřejné tábořiště a hotel Parador Monte Perdido).
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Funkci vstupní brány do NP Ordesa plní vesnice Torla na jihozápadě oblasti. Dostat se do Torly není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pro návštěvníky z ČR vede nejkratší cesta do francouzského Toulouse (dálnice A 61), potom po A 64 pokračovat na Bayonne a výjezdem Lamnemézan přejet po cestě D 929 tunelem Bielsa pod hřebenem Pyrenejí. Ve městě Aínsa odbočuje pyrenejská spojka N 260 přímo do Torly.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Dobrodružná túra ve stěnách pyrenejského kaňonu Ordesa, aneb feraty po španělsku