Biblický Ararat je nejvyšší horou Turecka. Jedná se o vyhaslý vulkán. Vrchol kryje věčný sníh a několik ledovců, z nichž dva dosahují délky 2 km. Relativní výška Araratu patří k největším a nejprudším převýšením na světě.
Arménská vysočina – Turecko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Biblický Ararat je nejvyšší horou Turecka. Jedná se o vyhaslý vulkán. Vrchol kryje věčný sníh a několik ledovců, z nichž dva dosahují délky 2 km. Relativní výška Araratu patří k největším a nejprudším převýšením na světě. Od jihu vyčnívá kužel hory 3415 m a od severu dokonce o 4365 m nad okolní terén. Ararat je posledních několik let opět přístupný turistům a výstup na tuto atraktivní pětitisícovku se může pokusit v podstatě každý, neboť nejde o vysloveně horolezecký podnik. Stačí jen získat povolení od tureckých úřadů a najmout si povinného průvodce.
Mnoho turistů se také na vrchol vydává bez oficiálního povolení, což je možné díky podnikavosti domorodců žijících pod horou, pro které se stali zahraniční trekaři vítaným zdrojem příjmů. Klasická jižní cesta začíná v táboře někdy nazývaném Yeşil camp, který leží ve výšce přibližně 3200 m. Z nejbližší vesnice Çevirme Köy (není na většině map a leží kousek nad Eliköyu) je to sem pěšky asi 3 – 4 hod. Odtud se pokračuje druhý den do tábora č. 2 (3850 m, 4 hod.) nebo až do tábora č. 3 (4200 m, 5 hod). Táborů číslo 3. je ve skutečnosti spíše několik.
Místa na stan se v kamenitém terénu špatně hledají a tak v období, kdy je na Araratu nával, vzniklo několik paralelních tábořišť podél trasy těsně pod původním táborem. Není však v podstatě žádný důvod vynášet batoh až do tábora č.3. Z tábora č.2 je cesta jen o necelou hodinku delší a trvá asi 5 hodin. Ideální je vyrazit k vrcholu okolo 2 hod. v noci. Z vrcholu je totiž nejlepší výhled za rozbřesku, později se pravidelně zahaluje mraky.
První etapa finálního útoku na vrchol je velmi strmá, občas se i přecházejí sněhová pole a namrzlé skály. Samotný vrchol hory však tvoří obrovská sněhová čepice s mírnými svahy, po které je to k nejvyšší kótě asi kilometr. Bez aklimatizace hrozí první příznaky horské nemoci. Z vrcholu lze seběhnou ještě ve stejný den dolů do vesnice a odjet do Dogubayazitu. Druhou možností je sejít alespoň do nižšího tábora a návrat uskutečnit až další den. V Dogubayazitu funguje několik cestovních agentur, které zajišťují výstup, povolení a průvodce (150 – 300 EUR)
Ubytování a jídlo
Nezbytný je stan a vlastní zásoby jídla. Během výstupu není žádná možnost dokoupení potravin. Od kurdských pastevců lze příležitostně dostat jen jogurt, čaj a chlebové placky. U všech tábořišť jsou zdroje vody z tajícího sněhu a ledu. V městečku Dogubayazit najdete spoustu hotelů všech kategorií, restaurace a dobře zásobené obchody.
Potřebné vybavení
Stan, čelovka, teplé oblečení a spacák, rukavice, čepice, sluneční brýle, kvalitní trekové boty. Pro poslední úsek bývají někdy nutné mačky. Cepín není nutný, stačí trekové hůlky
Přístup na začátek
Mikrobusem (turecky: dolmuš) z Dogubayazitu do Çevirme Köy
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
500
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Çevirme Köy – tábor č.1 (Yeşil Camp)
- tábor č.1 – tábor č.2
- tábor č.2 – vrchol – tábor č.1
- tábor č.1 – Çevirme Köy
Další možnosti túr v okolí
Kvůli blízké hranici a nedobré bezpečnostní situaci v regionu nelze v současné době v oblasti Velkého a Malého Araratu podnikat žádné další túry
Zajímavé vybavení
Zkušenosti čtenářů
Dobří a spolehlivý vůdci nejsou levní (Cuma, Nuri, Burhan…). Platí se předem podle počtu lidí, nejlépe je připojit se k nějaké větší skupině, např. Íránců tam jezdí mraky. Místní mají své fígle a kontakty, takže myslím, že na skutečné povolení z těch peněz moc nejde, jestli vůbec něco. Oficiálně je totiž nutné vyřizovat permit předem. Poradí v hotelu Erzurum nebo Murat kempingu nad Dogubayazitem. Myslím, že pod 100 Eur na osobu se asi nedostanete. Průvodci, které bych mohl dopručit, jsou však dražší. V ceně je však doprava pod horu, vyvezení bagáže na koních, zapůjčení maček, a případně čekání den dva na dobré počasí. Tj. na vrchol se patrně dostanete…
viz. můj text Vzhůru na Ararat na http://www.dalky.cz
ahoj,pripravujem expedici na ararat a radi bychom ziskali podrobnejsi informace.Pokud jsi z Prahy,myslis ze by bylo mozne se setkat a podelit se o zazitky?
Mohu doporucit pruvodce jmenem Sefer Tokdemir z http://www.mountararatexpeditions.com zajistuji vystupy z Dogubeyazitu a k tomu hromadu dalsiho trekovani po Turecku /Kackar, Suphan atd./ Sidli v Dogubeyazitu, tak se od nich da zjistit dostatek informaci, popripade se s niumi na Ararat ci jinam vydat. cl*********@ho*****.com , mo*********@ho*****.com, tel.: +90 545 610 46 40
Na přelomu srpna a září jsme absolvovali výstup na horu Ararat s agenturou Mount Ararat Trek Ski Tours Company http://www.ararattrekking.com Email: mo*********@ho*****.com Phone: +90 545 610 46 40 Dogubayazit/ Turkey“. Ze strany agentury bylo zajištěno povolení k výstupu, veškeré ubytování v hotelu a ve stanech, jídlo, doprava i samotný výstup na Ararat. Výstup proběhl bez problémů, ze strany agentury byl dobře zajištěn. Poté jsme projeli okolí města Dogubayazit, viděli jsme Ishak Pasha Palace, kráter po dopadu meteoritu, místo údajného přistání Noemovy archy. Vykoupali jsme se v termálních lázních i v jezeře Van. Vůdce Sefer Tokdemir vystupoval velice profesionálně, byl vstřícný vůči našim požadavkům. Tuto agenturu doporučuji jako veice spolehlivou.
Na vystup som pouzil popis alternativnej trasy zo zapadu a cenne rady od Tomasa Hnyka. Neplatil som nic. Na vrchole som bol 24.7.2015.
Mohu doporucit pruvodce jmenem Sefer Tokdemir z http://www.mountararatexpeditions.com , http://www.ararattrekking.com zajistuji vystupy z Dogubeyazitu a k tomu hromadu dalsiho trekovani po Turecku /Kackar, Suphan atd./ Sidli v Dogubeyazitu, tak se od nich da zjistit dostatek informaci, popripade se s niumi na Ararat ci jinam vydat. cl*********@ho*****.com , mo*********@ho*****.com, tel.: +90 545 610 46 40
http://www.mountararatexpeditions.com jsou naprosto vyborni nebo klidne muzete zavolat i osobne mne, zkusim to nejak s nimi domluvit, staci mi zdelit co ocekavate a ja zkusim domluvit nejakou cenu pro obe strany prijatelnou 🙂 605818732
Ahoj Líbo, v srpnu příštího roku chceme vylézt na Ararat asi 5-8 lidí a proto bych Tě chtěl poprosit o nějaké informace a samozřejmě i využít Tvoji nabídku na sjednání přiměřené ceny.
Díky Jarda 603267986
Zdravim,
rad by som sa prosim opytal, ci je mozne ist na Ararat aj bez sprievodcu a povolenia…pokial sprievodca nie je nevyhnutny nerad by som za neho platil…taktiez by ma zaujimalo, ci je ta hora narocna na orientaciu…za odpoved vopred dakujem
ahoj, letos planuju vystup na ararat. nevim zatim presny termin, takze chci vse zaridit az pod kopcem v dogubayazitu. staci prijet, obejit cestovky a dalsi den treba vyrazit na kopec – napr. se pridat k nejake skupine? nekdo konkretni zkusenost treba z lonska? kolik ca. stoji 4-5 ti denni vystup (pocitam, ze ceny z 2011 uz nebudou platny)? diky, pavel.
ahoj pavle,
taky bychom letos rádi na Ararat ale vůbec se nám nechce platit za permit a za průvodce. Pokud si budeš chtít vyměnit nějaké info, napiš na ne*******@se****.cz
Na Ararat jsme lezli v srpnu 2011 a málem jsme nic neplatili. Příště by se nám to asi bez povolení podařilo.
Prvně pár slov varování – klasickou cestou jde nahoru klidně sto lidí denně, jsou tam odpadky, průvodci z vás chtějí vylákat peníze (sami většinou povolení nemají a uplácejí místní bezpečnostní složky) a domorodci škemrají o čokoládu, i když jinde jsou pastevci velmi pohostinní, takže zážitek je to dost ambivalentní.
Kdybyste snad uměli chodit po ledovci, tak se na vrchol ještě dá jít od jezera, co je na severní straně. To podle mě musí být moc hezké, ale je nutné povolení (i když kdo ví, zda by si vás někdo všiml).
Každopádně, jak nahoru? Je nutné jít ze západu a ne z jihu. Odbočte z D975 vlevo po tom, co přejedete sedlo (z pohledu od Igdiru, ze severu) zde: http://goo.gl/maps/AlONz (je to poslední odbočka vlevo, než se D755 poměrně ostře stočí doprava). Jak je vidět ze satelitních snímků, cesta vede skoro až k jezeru, o kterém se zmiňuji nahoře. Vy po ní začnětě stoupat, až dorazíte tak zhruba do 3000 metrů. V téhle výšce je docela dost pastevců, kteří by vás měli dost mile uvítat (nám dali úplně skvělou večeři), protože tudy nikdo nechodí. Je tu taky (v srpnu) zelená tráva. Doporučuju u nich přespat. Teoreticky by vás sem mohl někdo vyvézt (dobrá motorka, auto 4×4 nebo traktor to zvládne), ale bude to asi docela drahé a protože je tahle cesta nelegální, nepřitahoval bych tím k sobě pozornost. Mají vodu (a teče tu špinavá z ledovce).
Druhý den je potřeba přetraverzovat do vašeho tábora, odkud půjdete na vrchol. Cestu opusťtě (po mnoha serpentýnách se z vašeho pohledu stáčí doleva, na sever) a dejte se vpravo. Teď jste na západní straně hory a je potřeba na ní vylézt z jihu. Je to trochu po kamenech a musí se hledat cesta, ale není potřeba lézt. Traverzujte a stoupejte (tak cca do 3500 m), ale ne moc. Ledovec držte nad sebou (asi překročite dost špinavý potok, tak se z něj můžete napít, špína je jenom ze skály). Za potokem (který už tam ale taky nemusí být, tak na to nespoléhejte) byste pomalu měli přijít k bodu, kde pod sebou uvidíte první výškový tábor (ve skutečnosti je jich několik poblíž sebe navzájem) komerčních výprav ve 3000 výškových metrech (a při troše snahy druhý výškový tábor ve 4000 tisících metrech nad sebou. Proto je ideální, abyste vy byli tak někde mezi. Oba tábory jsou vidět z hřebínku, který je na jedné straně úžlabiny, kterou vede cesta spojující oba tábory. Hlavně nespěte v údolí, které je na východ od spojnice obou táborů. Hrozně moc eroduje a lítají tam kameny.
Dobře si prohlédněte situaci, buďte nenápadní, ať vás nikdo nevidí a přespěte zde na místě (kousek zpátky by měl dobře jít postavit stan) Komerční výpravy vyráží na vrchol mezi první a asi třetí ráno. Vy jste odhadem tak 1-2 hodiny pod výškovým táborem. Nejprve dojděte traverzem na cestu, co spojuje oba výškové tábory. Doporučuju táborem projít nejpozději za svítání, spíše trochu dřív. To by měli být všichni průvodci někde nahoře a trvalá obsluha kempu (kuchař) spát. Ideální je tuhle srandu provádět za svitu úplňku, abyste nebyli vidět. Pak se vydejte nahoru. Jak na něj chodí spousta lidí od různých výprav, nikdo by si vás neměl všimat. Lidi mají různou kondici (většino udost špatnou), chodí roztahaní a nahoru jim to trvá i pět hodin. První nahoře bývají za svítání, dole bývají první tak v deset nebo v jedenáct. Z toho druhého výškového tábora jsou to nahoru tak maximálně dvě hodiny, pokud jste aklimatizovaní a máte trochu kondici. Je tam cesta a vede přímo nahoru. Posledních 200 výškových metrů je po sněhu, ale není to žádný sklon a tak si myslím, že se bez maček úplně v pohodě obejdete. Je tam vyšlapaná cesta a není kam spadnout (tohle platí v srpnu, nevím, kam sahá sníh třeba na začátku července). Dojděte na vrchol, a pokud vás někdo chytí cestou dolů, tak vám stejně nic neudělá, protože nahoře už jste byli a na policii s vámi nepůjde, protože je tam sám nelegálně. Vraťte se ke stanu a jděte stejnou cestou nazpátek domů. Anebo jděte klasickou cestou, ale je dost otřesná.
Co jsme udělali my: místo, abychom spali pod vrcholem samostatně, jsme nakráčeli asi v sedm večer do druhého tábora s tím, že tak pozdě a tak vysoko budem všem jedno. Začal jsme stavět stan, ale průvodce mi ho začal fyzicky bourat a začali nás hnát dolů. Tak jsme s nimi začali smlouvat a uplatili jsme je 75 lirami na osobu. Od té doby jsme mohli používat všech výhod zájezdů (kuchyně, která ale nebyla dobrá a oslů, což ale bylo pod naši důstojnost, a pak transportu dolmušem do Dogubeyazitu. V táboře jsme pak potkali Kurda, který byl ve větší skupině a usmlouval cenu na 90 lir na osobu už pod horou. Takže pokud chcete jít s výpravou, doporučuji smlouvat a smlouvat. V Dogubeyazitu vám mačky jen tak nikdo nepůjčí, chtějí, abyste šli nahoru s nimi (ale prý se dá zkamarádit s nějakým prodavačem koberců, co je ukecá, ať vám je půjčí).
Tuhle srandu taky doporučuju, jenom pokud jste dobře aklimatizovaní (ideálně po Kačkaru, kde se dá dobře spát ve výškách nad tři tisíce, pokud děláte vícedenní přechod, anebo aspoň Suphan Dag s přespáním výš než ve dvou tisísích) a máte dobrou kondici. Díky tomu budete schopni vyjít nahoru dost rychle a zkrátíte tím čas, kdy vás mohou chytit a působit problémy. Pokud se vám to nepovede, tak se omlouvám a rozhodně sem napište, ale podle mě by to takhle mělo fungovat a je to rozhodně lepší zážitek, než jít s oficiální výpravou. Pokud máte nějaké dotazy, napište mi na tomashnyk (zavináč) gmail (bodka) com.
Funguje i v 2019, díky za popis 😉
Tak letos to podle mého popisu zvládl jeden Slovák, tak to opravdu funuje a hypotéza, že provodci s vámi ráno na cestě nahoře pod vrcholem už nic nezmůžou, protože se musí věnovat klientům, je pravdivá. Jen přišel na to, že při traverzu na hlavní výstupovou cestu od nomádů je třeba se držet docela nízko pod ledovcem – nikdy by neměl být např. 100 m daleko, spíše možná půl kilometru, pokud si správně pamatuju, po většinu traverzu aspoň místama rostla tráva (když šlověk byl zrovna na nějaké plošince).
Ahoj,
aké býva počasie a teplota pri výstupe na prelome augusta a septembra od výšky cca 4.000m na vrchol, ďakujem
Zkoušel jsem variantu ze západu (září 2021), jak je popsána výše. Chtěl jsem to dát za den, abych nemusel spát někde, kde nemám. Zakempil jsem u místních u silnice, přespal jsem u někoho, kdo byl tak na 99 % členem PKK, a chtěl se ve dvě ráno vydat na vrchol. Sotva jsem vylezl nahoru, zastavily mě dva obří světlomety, který z protějšího svahu křižovaly západní stranu Araratu. Nevím, jestli Turci hledali Íránce, Kurdy nebo jen nacvičovaly na příští Erdoganovo honění ega, ale skoro 100% by mě viděli, tak jsem se na to vykašlal.
Místo toho jsem ráno sjel do Dougabyazetu, kde jsem domluvil guida za 70 €, který mě ráno ve dvě hodil pod kopec do 2200 na oficiální jižní trasu. Cestou žádná kontrola nebyla. Nahoru jsem vyběhl/vyšel za 7 hodin, potkal jsem jednoho vůdce asi ve 4600, byl v pohodě, nic nechtěl. Cestou dolů (pro mě 4 hodiny) nikdo nic neřeší, žádnou kontrolu jsem nepotkal. Řidič na mě čekal a odvezl mě zase zpátky.
Jít to za den ale znamená ujít 22 km s 3000 m převýšením, doporučuju teda jen těm, co si na to opravdu věří. Pro mě to bylo dost na hraně, znova bych to jít nechtěl. Jinak si nemyslím, že by se dalo někde na jižní trase spát neoficiálně, všude je vidět a guidi by si to asi pohlídali. Stejně tak se nedá dojet normálním autem k nástupu do 2200.
Upřímně si myslím, že jsem měl smůlu a západní trasa je jinak v pohodě, ale já jsem neměl koule na to to risknout pod dohledem obřích světlometů (a slyšel jsem i nějaké drony, hádám s termovizí?). Jinak v oblasti je zhruba každých 15-20 km vojenský checkpoint, na český pas ale nechávají projet bez problémů (měl jsem půjčené auto)
Zdravím, máte prosím kontakt na toho Guida nebo jak jej najít ?
Díky za výborný, výstižný článek. Chtěl bych se zeptat za kolik se tak dá dostat na Ararat neoficiálně po „domluvě“ s místními horskými vůdci? Jsme chudí studenti (jezdíme trabantem:) a 150-300 eur je pro nás za povolení téměř nemyslitelná částka. Díky moc.