Jedinečný vysokohorský přechod vedoucí přes pět vrcholů vyšších 3500m. I na alpské poměry jedinečná záležitost, kterou nikde jinde nemáme možnost absolvovat. Přitom se jedná o poměrně nenáročnou túru. Celou hřebenovku si mohou zdatní turisté prodloužit ještě o dalších 11 velmi vysokých vrcholů tvořících gigantickou podkovu nad jedním z největším alpských ledovců Východních Alp – Ghiaciao del Forni.
Alpy – Itálie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Bezkonkurenční ledovcová túra. Výstup na nejkrásnější, ale těžce dostupný štít Gran Zebrú je zde pouze pro úplnost. Rozhodně se nejedná o turistický výstup, ale o těžší lezeckou túru.
Náročnost
úsek Monte Cevedale – Monte Vioz bez výrazných technických obtíží. Největším nebezpečím je možnost zbloudění při změně počasí. V tom případě se z hřebene stává velmi nebezpečná past. Nastupovat pouze za vynikajícího počasí. Nicméně velmi dlouhé a vysilující. Je nutno si uvědomit, že z hřebene není kam ustoupit. Nutné kompletní „nádobíčko“ pro ledovcové túry. Vhodná dobrá aklimatizace, túra vede po celé délce v opravdu impozantní výšce kolem hranice 3700m!
V případě této túry máme před sebou zcela výjimečný zážitek. Podobně souvislý přechod přes takové množství vysokých štítů nemá v Alpách konkurenci /možná jen v oblasti Monte Rosa/. Důležitým faktorem je však bezpodmínečně dobré počasí, nejlépe za stabilních podzimních dní.
Gran Zebrú (3851m)
Vrchol Gran Zebrú (Königspitze) je bezesporu nejkrásnějším vrcholem pohoří Ortles. Výstup na vrchol je však značně náročný a poněkud se vymyká ideji turistického průvodce. Tedy pouze pro úplnost několik základních údajů. Nejjednodušší je výstup od jihu ze sedla Königsjoch. Ale i tak dosahuje náročnosti II. – III. stupně UIAA /PD/. Překonání především více jak 400m vysokého sněhového svahu o sklonu až 50º orosí každému dobyvateli čelo a rozhodně jej nemůžeme nazvat turistickým terénem. Základním startovním místem je chata Citta di Milano, snadno dosažitelná rovněž lanovkou z horního konce údolí Val di Solda. Od chaty jdeme po suťové moréně a vstupujeme na mnoha trhlinami rozbrázděný ledovec Vedretta di Solda. Jdeme až ke skalám, které podcházíme zprava. Nad námi se hrozivě tyčí východní skalnaté srázy Gran Zebrú.
Výstup do sedla Königsjoch vede po ledovci místy strmým kolem 50º a který je často pod palbou kamení z vrcholu. Ze sedla stoupá výstupová cesta skalnatým ramenem až k nástupu na strmý vrcholový svah. Velmi strmý firn /nebo led/ je dlouhý přes 400 metrů! Stoupá se přímo po spádnici svahu. Klíčové místo výstupu. V případě zledovatělého povrchu musíme namáhavě kopat stupy. To vyžaduje především dokonale zvládnutou techniku chůze na stoupacích železech a práci s cepínem. Jedná se o „ úsek častých nehod“. Případné ujetí na svahu má většinou tragické následky. Po překonání svahu vystoupíme na hřeben a již po skále a podstatně jednodušším terénem dojdeme k mohutnému kříži na vrcholu. Na východ (k údolí Solda) je navátá mohutná převěj (ta byla za I. svět. války využívana jako úkryt horských myslivců). Sestup vedeme stejnou cestou. Velmi pečlivě rozmýšlejme každý krok a nezkoušejme svah sjet jako někteří šílení „kamikaze“.
Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava
Ubytování a jídlo
Potřebné vybavení
Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy mačky, lano, jistící prostředky, helmu, cepín. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky. Nutností je na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.
Přístup na začátek
Do městečka Peio jezdí autobus, což je vzhledem k „přechodovému“ charakteru túry asi nejvhodnější varianta přístupu k začátku.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den – Peio – Rifugio Mantova al Vioz
2. den – Rifugio Mantova al Vioz – Rifugio Pizzini-Frattola
3. den – Rifugio Pizzini-Frattola – Gran Zebrú – Rifugio Pizzini-Frattola
4. den – Sestup do Santa Caterina
Další možnosti túr v okolí
Pokud hledáte v oblasti něco trochu lehčího navrhuji ryze turistický výstup na třítisícovku Pizzo di Redorta.