Zillertálské Alpy – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Pravidelný kamenný trojúhelník Olpereu, sevřený ze všech stran ledovci, láká a vábí snad každého návštěvníka Zillertálských Alp. Na tento vysoký štít vedou hned tři „normální“ turistické cesty ze tří různých směrů. Pouze jedna z nich však vede v ryze přírodním prostředí – od západu z chaty Gerauer Hütte. Začněme tedy rovnou zde.
Výstup od západu
Prvním krokem pro absolvování túry je dosažení turistické chaty Gerauer Hütte stojící nad závěrem údolí Valsertal. Od hostince Touristenrast jdeme po zn. cestě č. 502 zvolna se točící dolinou Valsertal přes několik půvabných alpských pastvin – Flittner Alm a Alferner Alm až takřka do závěru údolí. Zde se směr výstupu ostře lomí na sever a pomocí mnoha serpentin vystoupíme na rozlehlou louku Alpeiner Alm. Mírně traverzujeme travnaté svahy a v závěru strměji vystoupíme k chatě Gerauer. Chata má překrásnou polohu pod skalnatým hřebenem Fusstein (3 350 m, který nám však zakrývá výhled na samotný Olperer) s panorámatem Stubajských Alp na západním obzoru. Od chaty jdeme cestou č. 527 k sedlu Steiernes Lamm přímo na sever. Po cca 600 m dojdeme k rozcestí, kde se stáčíme doprava a po trávách dosáhneme po tzv. „Olperer Weg“ morénu ledovce. Po hřbetu morény dojdeme k ledovci Olperer Ferner. Ten přecházíme v blízkosti skalnatého hřebene Wildlahnergrat vybíhajícího k západu z vrcholu Grosser Kaserer. Většinou vyšlapaná stopa pokračuje ledovcem k širokému ledovému sedlu Wildlahnerscharte (3 220 m). Zde se setkáváme z klasickou výstupovou cestou z Hintertuxu. Před námi leží nejkritičtější, ale také nejzajímavější část výstupu po severním, místy zajištěném hřebeni. Zprvu se držíme ledovce po pravé (západní) straně hřebene až k výraznému zlomu. Dále nás čekají nesnadné skalní plotny s nepříliš věrohodnými jisticími prvky (řetězy, ocelové tyče, kramle), které je nutno mnohdy dobývat ze zmrzlého sněhu. V závěru již snadnějším terénem dojdeme k vrcholovému kříži. Krásný výhled poněkud kazí mnoha lanovkami a sjezdovkami zničený ledovec Gefrorne Wand Kees. Sestup vedeme stejnou cestou nebo některou z dále popsaných variant.
Výstup od východu
Také tato varianta vede ještě částečně nezničenou přírodou, i když také zde došlo výstavbou velké přehrady k narušení čistého horského rázu. Asi 1 km západně od přehradní hráze Speicher Schlegeis (cesta vede kolem soukromé chaty, ale spíše restaurace Dominikus Hütte) odbočuje do svahu zn. cesta č. 502. Příkře a únavně stoupá nejprve lesem a potom již na volném prostranství se stáčí traverzem po loukách pod chatu. Několika serpentinami dosáhneme chaty Olperer Hütte. Z terasy chaty velkolepý pohled na temně modré přehradní jezero Schleigesee a nad ním se tyčící zaledněné velikány Hochfeiler (3 509 m, nejvyšší vrchol Zillertálských Alp, z rakouské strany jen těžce dostupný, popis normálního výstupu z Itálie byl součástí 4. svazku Průvodců po zahraničních horách – Itálie I. – východ) a monumentální dvojvrchol Grosser Möseler vyrůstající z gigantického ledovce Schleigeskees. Od rozcestníku u chaty (šipka s nápisem „Olperer“) jdeme značenou cestou č. 502 do kotle Riepenkar. Na dalším rozcestí pod ledovcem Grosser Riepen Kees se stáčíme vlevo ve směru hřebene, který je prodloužením jihovýchodní hrany vrcholu Olperer. Vyjdeme serpentinami k výrazné sněhové čapce tzv. Schneegupt (3 250 m). Přejdeme ji a dostaneme se k nástupu na strmou a exponovanou jihovýchodní hranu. Nedržíme se přímo ostří hrany, ale traverzujeme více vlevo od ní, kde najdeme zakrátko první kramle, jejichž pomocí překonáme krátký komín a vyjdeme přímo na hranu. Držíme se ostřejšího hřebene a řetězů až dojdeme k velkému skalnímu bloku, který obcházíme zprava (nikoli tedy podél jištění přímo). Z vrcholu si vychutnáme výhled na impozantní velikány hlavního alpského hřebene.
Výstup od severu
Z parkoviště na konci silnice v Hintertuxu stoupá zn. cesta č. 526 v blízkosti lanovek na chatu Spannagelhaus. Cestou míjíme pěkné vodopády Kessel Wasserfall a Schrauben Fall. Výhodnější je výjezd lanovkou (1x přestup) k velké mezistanici a restauraci Tuxer Ferner Haus, která stojí již na ledovci Gefrorne Wand Kees (vzdálená asi 15 minut chůze nad chatou Spannagelhaus). V blízkosti mezistanice zajímavá ledová jeskyně. Od chaty jdeme po ledovci a podél sjezdovky stoupáme až k prostřední stanici sedačkové lanovky (výjezd možný a vhodný). Opouštíme trať lanovky a přecházíme vpravo několik sjezdovek ve směru snowboardingové „U“ rampy. V závěru strmý led, pozor na trhliny! Ledovou kotlinou míříme k výraznému sedlu Wildlahnerscharte oddělující samotný Olperer od nižšího vršku Falscher Kaserer. Ze sedla vystupujeme severním hřebenem jako při výstupu od chaty Geraer Hütte. Od horní stanice vleků je možno rovněž dosáhnout vrcholu přes sedlo Riepen Sattel a dále po jihovýchodním hřebeni. Za pozornost jistě stojí zajímavý ledovcový turistický chodník vedoucí v blízkosti sjezdovek až na nejvyšší stanici vleků. Odtud o něco těžším terénem můžeme vystoupit na vrchol „Zamrzlá stěna“ – Gefrorne Wand Spitze (3 288 m, vrcholový kříž). Od stanice vleku 0,5 hod.
Ubytování a jídlo
K výstupu na Olperer můžeme využít služeb chaty Gerauer Hütte (2 324 m, majetek DAV, kapacita 98 míst + 12 v zimním prostoru, v provozu 6.–30. 9., tel. 0043 676 9610303, info:www.gerauerhuette.com) nebo Olperer Hütte (2 389 m, majetek DAV, kapacita 42 míst, otevřeno 1. 6.–30. 9., tel. 0043 664 3706709).
Potřebné vybavení
Mapy: ÖK č. 149 1:50 000, Kompass č. 37 Zillertaler Alpen/Tuxer Alpen 1:50 000, Kompass č. 037 – Mayrhofen/Tuxer Tal/Zillergrund 1:25 000, f&b č. 152 Mayrhofen/Zillertaler Alpen/Ger- los-Krimml 1:50 000, AV Karte č. 35/1 1:25 000
Přístup na začátek
Do střediska Hinterux a do údolí Zamser Grund se dostaneme od dálnice A 12 výjezdem „Wiesing/Achensee/Zillertal“. Následuje průjezd údolím Zillertal do letoviska Mayrhofen. Zatímco hlavní silnice č. 169 pokračuje dále k jihu k parkovišti Breitlahner a pokračuje již jako mýtná cesta k přehradě Speicher Schlegeis (1 872 m, několik parkovišť), vpravo odbočuje horská silnice do Lannersbachu a dále do střediska Hintertux v závěru údolí Tuxertal (velké parkoviště). Pro přístup pod hory od západu vede z cesty č. 182 (příp. dálnice A 13) odbočka ve Staffachu do obce St. Jadok. Zde se silnice dělí do dvou větví – jedna vede více na severozápad do údolí Schmirntal, výhodnější je druhý směr do doliny Valsertal (konec silnice je u hostince Touristenrast – 1 345 m). Nejbližší železniční stanici najdeme v Mayrhofenu (trať Jenbach – Mayrhofen), od západu je to stanice Steinach am Brenner (trať Innsbruck – Bolzano).
Na Olperer můžeme stoupat celkem ze tří směrů a tří různých údolí. Na prvním místě to je údolí Tuxertals nejlépe vybudovanou infrastrukturou. Až do výše 1 500 m vede kvalitní asfalt a soustavou lanovek je možné vystoupat až do výše přes 3 000 m. Od severozápadu vede pod horu delší údolí Schmirntal (osada Schmirn) nebo výhodnější dolinou Valsertal (obec St. Jadok am Brenner). Poslední vhodnou dolinou pro výstup na Olperer a zároveň na Hoher Rifler od jihovýchodu je Zamser Grund, resp. velké přehradní jezero Speicher Schlegeis v samotném závěru údolí. Důležitými opěrnými body pro výstup jsou však výše položené horské chaty Spannagelhaus, Gerauer Hütte, Olperer Hütte a Friesenberg Hütte.
Ahoj,
Mám za sebou třeba Mt. Blanc, Grossglockner atd.
Ze severu (od lanovek) je ze sedla ledovcová strmina (nic zásadního, cca 55 stupňů), opírání o hůlku a cepín.
Pozor, ve skalní části je jištění po cca 5 metrech, jsou i lehké převislé kroky. Celkově bych hodnotil za III UIAA (rozhodně znatelně těžší než Glockner normálkou). Ve hřebínku byly velké kusy ledu ještě v červenci.
Potřebné vybavení – presky, HMSky, lano min 50m, spíš bych vzal 60ku (kvůli slanění), mačky, cepín, prusíky, smyce.
Potřebné dovednosti: slanění ve skalním vícedélkovém terénu, jištení ze štandu (půlloďákem) a principielně vícedélkové lezení.