Výšlap na špici Wilder Freiger
Treky

Výšlap na špici Wilder Freiger

Stubajské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
3418 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Cukrový klobouk je sice nejvyšší vrcholek „Stubajek“, ale co naplat, krásnější a snad i vyhledávanější je špička hory Wilder Freiger. Ta se prezentuje jako elegantní bělostná pyramida a rozhled z vrcholu patří k tomu nejlepšímu nejen v rámci Stubajských Alp. Zajímavé a vcelku snadné jsou výstupy od jihu od chat Becherhaus nebo Müller Hütte. Obě jmenované však leží na italském území a tak si budeme všímat pouze rakouské strany pohoří. 

Z Ranaltu jdeme nejprve vzhůru podél hlavní cesty asi kilometr a před mostem nad potokem Langtalbach odbočujeme vlevo po zn. cestě č. 134. Podél potoka dojdeme na louku Bsuch Alm, přejdeme na druhou stranu potoka a namáhavě pomocí mnoha serpentin, později příjemněji traverzem dojdeme k chatě Nürnburger Hütte (výstup celkem 3,5–4 hod.). Základní výstupová cesta vede od chaty po straně hřebene vrcholu See Scharte (2 762 m). Zanedlouho se k nám zprava připojí výstupová cesta na Wilder Freiger od chaty Sulzenau Hütte (rovněž velmi hezká varianta výstupu, především pro nádherné scenérie v zeleném koberci posazených jezer Grünausee). Stoupáme dále podél hřebene ke sněhovým polím pod dominantní skalní věží Gamspitze (3050 m). Nepříliš prudce stoupajícím ramenem dosáhneme severovýchodní hrany vybíhající z vrcholu Wilder Freiger (místo je označeno dřevěnou figurou). Pokračujeme až k okraji ledovce. Většinou slušně prošlápnutá stopa míjí starou, dnes již poničenou chatku rakouské hraniční stráže a vychází na vrchol. 

Rozhledově je špička Wilder Freiger snad ještě bohatší než jeho ledový „cukrový“ bratříček. Především dále na východ leží nádherně formované vápencové štíty Tribulaun a za hlubokým údolím Wipptal ční k nebi mohutný Olperer, jeden z tvarově nejpěknějších vrcholů Zillertálských Alp. Sestup vedeme stejnou cestou nebo pokračuje dále do Itálie (k chatě Becherhaus), kde se můžeme napojit hned na několik výhodně vedených chodníků podél hlavního hřebene nebo sestupujících do údolí. 

Ubytování a jídlo

V oblasti vrcholu Zuckerhütl můžeme využít hned několika chat. Jednou z nich je Dresdner Hütte (2 302 m, majetek DAV, kapacita 138 míst, v provozu 1. 6.–1. 10. a 31. 10.–15. 5., tel. 0043 5226 8112, info: www.stubai.org/ dresdnerhuette). K samotnému výstupu na vrchol se však nejvíce hodí Hildesheimer Hütte (2 899 m, majetek DAV, kapacita 80 míst, v provozu od konce června do půle září, tel. 0043 5224 2300). Na vrchol Wilder Freiger budeme stoupat z chaty Nürnburger Hütte (2 297 m, majetek DAV, kapacita 136 míst, v provozu 15. 6.–30. 9., tel. 0043 5226 2492, info: www.nuernbergerhuette.at).

Přístup na začátek

Do Söldenu se dostaneme po silnici č. 186 (výjezd z dálnice A 12 „Sölden“). Příjezd do Stubajských Alp od severu je možný díky lokální silnici č. 183, odbočující z dálnice A 13 (Innsbruck – Brenner). Silnice je sjízdná až do osady Mutterberg (až 15% stoupání).

Vrchol Wilder Freiger je dostupný jak od jihu (Itálie), tak ze severu. V našem případě to tedy bude malá osada Ranalt (1 304 m) v údolí Unterbergtal (autobusové spojení z 12 km vzdáleného městečka Neustiff). Skutečným výchozím bodem je pak turistická chata Norimberk Hütte, kam vystoupíme za cca 3,5–4 hod. 

Základní trasa

Nürnberger Hütte – Wilder Freiger 4 hod., sestup zpět na chatu 3,5 hod. Celkem 7,5 hod.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: