Via Czechia – Stezka Slezkem
Treky

Via Czechia – Stezka Slezkem

Stezka Slezkem je další z variant dálkových tras Via Czechia napříč Českem. Tato trasa nabízí průchod pohraničními oblastmi Českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR.

Rychlebské hory, Slezské Beskydy – Česko

Typ
11 a více denní, Dálkový trek, Vhodné i jako zimní pěší túra, Vhodné jako cyklotrasa (novinka), Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
20
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
382 km
Nejvyšší bod
1.110 m n. m.
Převýšení
6.400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trasa Stezky Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi Českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska u rozcestí Smrk-hraničník a na východě nejvýchodnější bod ČR, nacházející se blízko trojmezí Česka, Polska a Slovenska. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části a nabízí přechody několika pohoří i průchod zajímavou industriální oblastí Ostravské pánve nebo poznání málo navštěvovaných oblastí slezského pohraničí, jako jsou Javornický a Osoblažský výběžek.

Stezka Slezskem je naplánovaná jako liniová trasa, ze které v Opavě odbočuje alternativní spojka vedoucí do Fulneku, která ji propojuje se Severní stezkou Via Czechia. Tuto variantu mohou využít poutníci, kteří chtějí následně pokračovat po Severní stezce a projít celé Moravskoslezské Beskydy.

Stezka Slezskem je členěna na 7 úseků, které tvoří přirozené geomorfologické celky. Trasa prochází jedinou CHKO (Jeseníky) a nejvyššího bodu dosahuje hned na svém začátku na trojmezí Smrk-hraničník (1110 m n. m.). Na Stezce Slezskem nebo v její těsné blízkosti se nachází 18 poutních míst.

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Via Czechia přidala k Severní a Jižní stezce v roce 2022 dvě nové dálkové stezky – Stezku středozemím a Stezku Slezskem. Celkem 4 trasy jsou vyznačeny samostatně pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích. Celková délka všech tras Via Czechia činí 7.170 km.  Podrobné informace, online mapy, gpx soubory a itinerář ke stažení najdeš na webu www.viaczechia.cz

Úseky a kilometráž Stezky Slezkem

Základní pěší varianta Stezky Slezskem měří 382 km a je rozdělena na 18 denních etap s průměrnou délkou 20-25 km, vždy s možností ubytování pod střechou. Etapy 19 a 20. vedou z Opavy do Fulneku a tvoří 42 km dlouhou propojku se Severní stezkou. Celková délka Stezky Českem tak činí 424 km.

Stezka Slezskem je rovněž vhodná pro putování na kole, její cyklistická varianta měří celkem 385 km a lze ji zvládnout přibližně za 6-8 dní.  Celá severní příhraniční trasa vedená po Severní stezce a Stezce Slezskem měří 1153 km; varianta s využitím spojky Opava – Fulnek pak měří 1190 km a tvoří tak nejdelší trasu Via Czechia mezi nejzápadnějším a nejvýchodnějším bodem ČR.

Důraz při plánování trasy byl kladen na spolehlivé nocování v hezkém prostředí, proto každá etapa začíná a končí v místě s možností ubytování v penzionu, hotelu nebo horské chatě. Přibližně polovina etap umožňuje v cílovém místě nocovat pod stanem (tábořiště, kemp).

Via Czechia, Stezka Slezkem
Via Czechia, Stezka Slezkem

Zajímavosti na trase Stezky Slezkem

Trasa Stezky Slezskem vede nejenom přírodou, ale navštěvuje mnohá zajímavá místa s kulturním a historickým významem. Na svém začátku v Rychlebských horách vede v blízkosti polské „Cesty kurýrů Solidarity“ a navštěvuje některá místa, kde v 70. a 80. letech docházelo k setkávání českých a polských disidentů. Trasa rovněž prochází četnými malebnými městy a městečky, jako jsou například Javorník, Vidnava, Jeseník, Zlaté Hory, Krnov, Opava nebo Hlučín. Kdo nikdy nebyl na Ostravsku, bude možná překvapen, jak zelenou krajinou je možné vést trasu oblastí, která bývala v minulosti nechvalně známá svým poškozeným životním prostředím. Na Ostravsku vás trasa zavede i k četným hornickým památkám a zajímavostem, poukazujících na bohatou hornickou minulost.

K zastavení na cestě láká i 18 významných poutních míst a mnohé další méně známé lokality s duchovním přesahem. Z těch významných zmiňme například Boží horu u Žulové, vrch Cvilín u Krnova nebo kostel Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor.

Cestu poutníkům zpříjemňují „přátelská místa“, což jsou body, kde na cestě potkáte spřízněné duše, kteří vám nabídnou pomocnou ruku. Jsou to například penziony, informační centra, turistické kiosky nebo jednotlivci, kteří bydlí poblíž trasy. Zapojit se může každý, kdo může a chce nabídnout poutníkům něco navíc.

Via Czechia, Stezka Slezkem
Via Czechia, Stezka Slezkem

Orientační rozpis po dnech

Úsek/Oblast Délka pěší Dní (etap) Délka kolo Dní (etap) Začátek Konec
1. Rychlebské hory
a Vidnavská nížina
85 km 4 106 km 2 Smrk – Hraničník Jeseník
2. Zlatohorská vrchovina 89 km 4 92 km 2 Jeseník Město Albrechtice
3. Nízký Jeseník

 

64 km 3 42 km 1 Město Albrechtice Opava
4. Opavská pahorkatina 42 km 2 40 km 1 Opava Hlučín
5. Ostravská pánev
a Podbeskydská pahorkatina
66 km 3 65 km 1 Hlučín Třinec
6. Slezské Beskydy 36 km 2 40 km 1 Třinec Nejvýchodnější bod ČR
7. Vítkovská vrchovina 42 km 2 35 km 1 Opava Fulnek
Celkem Smrk – nejvýchodnější bod ČR 382 km 18 385 km 8 Smrk Nejvýchodnější bod ČR
Celkem Smrk – Fulnek           280 km 13 275 km 6 Smrk Fulnek

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: