Velký Choč je nejvyšším vrcholem malého pohoří Chočské vrchy a často bývá označován za jeden z nejkrásnějších vrcholů u našich sousedů. Je snadno přístupný a díky své poloze nabízí nezapomenutelné výhledy na čtyři nejznámější národní parky Slovenska.
Chočské vrchy – Slovensko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Vrchol Velký Choč najdeme nad městem Ružomberok a jeho nepravidelný pyramidový tvar je jasně rozpoznatelný již z dálky. Ještě aby ne, když svou výškou 1611 m převyšuje všechny vrcholy v okolí a taky v nedalekém pohoří Velká Fatra. Nahoru vede několik výstupových tras a my si dnes ukážeme turistiku z Valaské Dubové, která začíná nejprve po modré a později se napojuje na zelenou. Valaská Dubová je malá vesnice na spojnici Ružomberok – Dolný Kubín. Kromě několika rodinných domů, kostela a hospody tady toho člověk moc nenajde a dalo by se říct, že je to typický slovenský venkov v podhůří. Auto můžete nechat naproti restaurace Jánošíkova krčma a přes náves se dostanete na začátek modré značky.
Po modré na Strednou Poľanu
Ta vás nejprve povede ještě chvíli vesnicí a následně přes louky přijdete na začátek lesa, kde se vám po levé straně ukážou vápencové skály a za sebou budete mít Valaskou Dubovou jako na dlani. Po vstupu do lesa začne stezka prudce stoupat a člověk rychle pochopí, že dnešní výstup nebude úplně zadarmo. Přeci jen převýšení 950 m na 5 km se musí někde projevit. Poměrně prudké stoupání lesem je bezpochyby nejnáročnější pasáž dnešního dne, na druhou stranu se jedná o čistou turistiku bez lezení a člověk je krásně schován ve stínu stromů. Po necelých dvou kilometrech šlapaní lesem dorazíte k rozcestníku Stredná Poľana (1250 m).
Z horské loučky až k vrcholu
Přímo před vámi se objeví nádherná horská louka, která přímo vybízí ke svačině a odpočinku v trávě. Pokud byste pokračovali ještě asi 100 m dále po modré, dorazili byste k typické slovenské útulně „Hotel Choč“, kde se dá zadarmo přenocovat. Nás ale čeká vrchol, na který vedou dvě trasy. Jako hlavní se nabízí zelená značka (letní cesta). Kousek dál se z ní odpojuje také zimní cesta, která se po pár set metrech spojuje s červenou značkou a společně míří k vrcholu. Obě varianty jsou délkou i převýšením stejné, takže člověk může udělat cestou nahoru a dolů menší okruh. Jelikož zelená značka nabízí o trochu více výhledů, vydáme se právě po ní. Stezka nejprve mírně stoupá po horské loučce a za chvíli se noří do nízkého lesa. Závěrečných 300 výškových metrů stoupání utíká velmi rychle. Člověk se mírně klikatí mezi smrčky, postupně se mu otevírají výhledy a vrchol má v podstatě po celou dobu na dohled. Telefony ale ještě nechejte chvíli v kapse a s focením počkejte až na samotný vrchol.
Panoramatické výhledy z Velkého Choče
Tam se vám totiž otevře kruhový výhled na čtyři slovenské národní parky a spoustu dalších zajímavých míst. A co tedy vlastně člověk uvidí? Na východě se tyčí nejvyšší slovenské pohoří Tatry a naproti přes Podtatranskou kotlinu se na jihovýchodě zvedá národní park Nízké Tatry. Na jihozápadě můžeme vidět Velkou Fatru a na západě sousední pohoří Malá Fatra s rozeklaným Velkým Rozsutcem. A to není vše. Severně se totiž rozpínají Oravské Beskydy a pod sebou má člověk pohled na slovenské moře (Liptovskou Maru). Již z popisu člověk pozná, že výstup na Velký Choč opravdu stojí za to a vyplatí se počkat si na pěkné počasí. Bez něj by totiž nebyly jedinečné výhledy. Pro sestup dolů zkuste zimní cestu na Strednou Poľanu a poté pokračujte opět po modré do Valaské Dubové. Po návratu jistě oceníte parkování hned vedle Jánošíkovy krčmy. Co je větší odměnou za sportovní výkon, než tradiční slovenské halušky.
Ubytování a jídlo
Přístup na začátek
Do Valaské Dubové se nejlépe dostanete autem. Možností je také dojet do Ružomberoku vlakem a dále pokračovat autobusem.
Další možnosti túr v okolí
- tipy na túry ve Vysokých Tatrách
- na Velký Rozsutec skrz Jánošikove diery
- přechod Malé Fatry
- přechod Velké Fatry a Nízkých Tater – nejdelší slovenská hřebenovka
- zimní přechod Velké Fatry
- přechod Tater – od Belianek po Roháče
- přechod Roháčů – hřebenovka západních Tater
- přechod Slovenského ráje a Nízkých Tater