Romsdal je jedním z mála norských pohoří s ostře modelovanými vrcholy, mohutnými vertikálními stěnami a divoce rozeklaným profilem.
Romsdalské Alpy – Norsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Název Romsdalské Alpy rozhodně není žádnou nadsázkou. Při pohledu do mapy můžeme pohoří rozdělit zhruba do tří sektorů. Na východ od toku řeky Rauma se tyčí centrální Romsdal s největší koncentrací vysokých vrcholů, stovkami jezer a skromnými ledovci. Mezi „ Cestou trollů“ – Trollstigen a Raumou najdeme protáhlý souvislý hřeben s největšími evropskými stěnami Trolltindan a konečně nejzápadnější skupinou hor jsou odvážně modelované štíty Bispen, Kongen a Karitinden. Přestože se hory tváří poměrně nepřístupně, lze zde vystoupit takřka na každý vršek. Tak jako jinde v norských horách, také v Romsdalu není síť turistických stezek nijak omračující. Zde je ponechán prostor fantazii a tak je jen na nás, který štít se stane cílem.
Z Alp do Tundry
Nádherným, přitom však pohodovým výletem v Romsdalu může být celkový přechod pohoří ve směru sever – jih. Start je u samoty Grövdal. Od chatky u horního jezera Bakken pokračujeme stále jižním směrem na náhorní planinu Mardalbotn s mnoha velkými jezery. Turistická stezka se po několika hodinách putování mění na slušnou horskou silnici, která nás dovede do blízkosti vyhlídky na největší evropský vodopád. Ono s tím „nej“ to je tak trochu problém. Literatura dává na první místo vodopád Vettisfossen (275 m) v horách Jotunheimen. Pravdou však je, že romsdalský vodopád Mardalsfossen, třebaže není zásobován vodou po celý rok, spadá do údolí Eiksdalen ve dvou stupních z celkové výšky 655 metrů, přičemž horní stupeň měří slušných 297 m! Prašná cesta pokračuje dále horami, ale po pravdě řečeno, není díky sem tam projíždějícím autům a pomalu se zplošťující krajině již tak zajímavá. Cíl je pak v údolí řeky Rauma. Celý „minitrek“ zabere minimálně 2 dny.
Další túry v oblasti
Mimo náročných cílů (např. divoce rozeklaný hřeben Kvandalstindan s jedinečnou skalní věží Torshammeren), můžeme se v rámci jednodenních výletů dostat do míst, kde budeme jen za malou námahu odměněni neskutečnými scenériemi a krásnými rozhledy. Z několika návštěv Romsdalu bych rád upozornil především na tři parádní túry. Pokud do hor vstupujeme po tzv. Golden Route (silnice od Geirangerfjordu), pak si udělejme alespoň polodenní přestávku u několika budek se suvenýry a bufetu na horním okraji silnice Trollstigen. Do hor zde východním směrem vyráží dobře značená pěšina (klasické červené „téčko“ na kamenech). Trasa, vedoucí většinou po firnovém plató, nás asi po dvou hodinách dovede na samotný okraj slavných stěn Trolltindan. Závratné výhledy do skalních vertikál, ke dnu údolí s meandry zeleného hada řeky Rauma a na labyrint východního Romsdalu jsou jedním slovem fantastické.
Druhý, nenáročný, přitom hodnotný výlet zahájíme na konci údolí Venjedalen, který je pro své jedinečné přírodní prostředí považován za skutečný klenot pohoří (pozor – silnice je i na norské poměry zatížena poměrně vysokým mýtem). Od přehrady v závěru údolí vystoupíme po nově vyznačené stezce na vyhlídkový kopec Litlefjellet. Z výšky 780 m se nám otevře dokonalý výhled jak na stěny Trolltindan a místní „Matterhorn“ – Romsdalhorn, tak k monumentu Venjetind a další hory a ledovce Romsdalu.
A nejlepší nakonec. Přestože výstup na vrchol Mjölvalfjellet (1215 m) není žádným výletem na Kokořín, ale pořádným zápřahem na dech a klouby, rozhodně stojí za to. Vyrazit můžeme přímo ze správního střediska oblasti – na pohled nijak úchvatného městečka Åndalsnes. Výstup zahájíme u fotbalového hřiště na východním okraji města a přes první skvělý rozhledový vršek Nesaksla (808 m, konečná většiny turistů) vyjdeme přímým směrem k vrcholu Mjölvalfjellet. V případě pěkného počasí rozhledově nejdokonalejší bod Romsdalu. Celkem dobrých 8 hod.
Mapy
Oblast Romsdal najdeme na nově vydané mapě Romsdalalpane v měřítku 1:80 000. Jedná se vlastně o spojení čtyř podrobných státního geografického úřadu do jednoho celku. K dostání mj. na informačce v Andalsnes. Cena 70 NOK. Pohoří Rondane najdeme na dvou mapách. Nakladatelství Cappelen vydalo velmi dobrou a pro potřebu turistiky zcela dostačující mapu č. 46, kde jsou hory vyobrazeny v měřítku 1:100 000 (cena 108 NOK). Vydavatelství Statens Kartverk pak nabízí Rondane na dvou listech (sever a jih) v měřítcích 1:50 000. Perfektní, ale přece jen poněkud luxusní záležitost (cena listu 104 NOK). Všechny mapy lze zakoupit také ve specializovaných prodejnách v ČR (od 440 Kč).
Ubytování a jídlo
Norsko je společně s Islandem nejdražší evropskou zemí. Ale i zde lze dobře a za přijatelné ceny nakoupit. Chléb, pečivo a jiné čerstvé potraviny kupujme až pozdě odpoledne, kdy cena výrobků klesá nezřídka na polovinu. Široký sortiment základních potravin, ale i „chuťovek“ najdeme především v diskontních prodejnách Rema (vynikající marmelády, uzený losos, krevetové saláty, ochucené mléko atd.).
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. Případně věci na kempování (spaní, vaření)
Přístup na začátek
Norsko je poněkud vzdálenější zemí, kam se musíme přeplavit přes moře. Luxusní a přitom cenově přijatelné trajekty polské společnosti Unity Line vyjíždějí denně ve 13,00 hod z přístavu ve Świnoujście. Po 8-mi hodinové plavbě do švédského Ystadu zbývá ujet k nejbližším vysokým norským horám kolem 1000 km. Mimo průjezdu Oslem se nikde neplatí silniční či dálniční poplatky. V horách se však na mnoha místech setkáme se soukromými placenými cestami (bomweg). Platba probíhá samoobslužným systémem, kdy do obálky s vyplněnými údaji vhodíme požadovaný obnos. Sumy za průjezd pozemky farmářů nejsou nijak přemrštěné a přesto, že nás pravděpodobně nebude nikdo kontrolovat, doporučuji poctivou a požadavkům odpovídající platbu.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Okružní túra v norském pohoří Jotunheimen