– Chorvatsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Krasová řeka Krka patří mezi nejkrásnější vodní toky Chorvatska. Pro své jedinečné přírodní bohatství (850 rostlinných druhů, 220 živočišných druhů vč. několika desítek endemitů) byla celá oblast (od Nečvengradu po Šibenický záliv) v roce 1985 prohlášena za národní park (110 km2). Návštěvníci mohou na území parku vstoupit v současnosti třemi vchody (ulaz). Nejsevernějším z nich je vstup Rošku slap, další dva najdeme na jižním okraji parku (Skradin, Lozovac). S výjimkou plavby lodí od vstupu Skradin ke kaskádám Skradinski buk jsou všechny další výlety samostaně placené a nejsou zahrnuty do ceny vstupného (např, plavba po Visovačském jezeře přijde na dalších 70 KN). Řeka Krka je dlouhá 73 km a po celé délce svého toku protéká půvabnou krajinou a svými četnými kaskádami a mohutnými vodopády představuje prvotřídní turistický cíl.Zatímco populární Skradinské vodopády navštěvuje každoročně mnoho tisíc lidí, na horním toku narazíme na turistu jen výjimečně.
Prvním zdrojem řeky je menší říčka Krčič, pramenící přímo pod západními svahy vrcholu Dinara nedaleko bosenských hranic. Pro návštěvu tohoto krásného místa musíme na východním okraji města Knin odbočit ještě před mostem přes řeku k obci Kovačič. Sjedeme z cesty ke staré restauraci a zanedlouho dojdeme k 22 m vysokému vodopádu Topoljski slap. Za dalším zajímavým místem musíme vyrazit 20 km jihozápadněji po chatrné silničce přes obce Čituk a Puljane do blízkosti Bobodolského jezera. Zde v podstatě začíná samotná kaskáda na Krce. Prvním vodopádem je šestnáctimetrový Bilušiča buk, v následujícím asi 3,5 km dlouhém úseku je řeka vtěsnána do úzkého vápencového kaňonu. Zde najdeme hned 4 krásné vodopády – Brljan, nejvyšší vodopád na řece vůbec – Manojlovac (62 m) a kaskády soustavy Rošnjak a Mijacka (24 m). Za františkánským klášterem Manastir Krka, stojícího nedaleko obce Kistanje se řeka probíjí 7 km dlouhou nepřístupnou soutěskou se stěnami vysokými až 20 m. Na jejím konci je pak jeden z nejkrásnějších vodopádů Roški slap, který padá patnáctimetrovým kataraktem. Tvoří jej vlastně 12 na sebe navazujících vodopádů, protkaných zelenými ostrůvky vegetace, překonávající celkem 27 m vysoký rozdíl hladiny (v blízkosti zajímavá etnografická lokalita Vodenice neboli vodní mlýny). Roški slap je počátkem nádherného 3,5 km dlouhého a 800 m širokého Visovačského jezera. Jezero má kaňonovitý charakter a plavba výletní lodí po jeho hladině je nevšedním zážitkem. Široké ploché úseky se střídají s velmi úzkými místy. V severní části jezera míjíme malebný ostrůvek Visovac s františkánským klášterem z 15. stol. Mniši v něm mimo jiné uchovávají ilustrovanou sbírku Ezopových bajek z roku 1487.
Pro návštěvu nejkrásnějších vodopádů na Krce musíme dojet do obce Lozovac (Skradin). Po příjezdu na parkoviště si jistě každý klade otázku, kde tady mohou být nějaké vodopády. Krajina je plochá a zalesněná a nic nenasvědčuje na přítomnost nějakého výjimečného divu přírody. Náhle se ale přístupová cesta propadá v takřka kolmém vápencovém zlomu a vede v ostrých serpentinách ke vstupu do NP Krka. Naskýtají se první překrásné pohledy do kaňonu řeky. K sestupu až k mostu přes řeku ve spodní části vede několik velice zajímavých chodníků v blízkosti celé kaskády. Soustava Skradinských kataraktů je 48 m vysoká, 170 m široká a asi 800 m dlouhá.Voda padá celkem 17 vodopády o rozdílné výšce a tvoří neskutečně krásné modré a zelené vějíře, které s hukotem překonávají výškový rozdíl. Vegetace v jejich okolí připomíná džungli. Nádherné místo, jen kdyby těch lidí nebylo tolik. Až donedávna bylo v některých jezírcích pod vodopády povoleno koupání. To však dnes již neplatí, takže pozor na strážce parku. Na závěr prohlídky si zajeďme ještě k mostu, klenoucím se nad řekou Krka před jejím splynutím s mořem.Je odtud nádherný pohled do 200 m hlubokého koryta řeky, sevřené uprostřed vápencových stěn. Nejhezčí pohledy jsou z malé lokální silnice za mostem vedoucí do osady Zaton.