Chiemgauerské Alpy – Německo
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Výstup na Hochstaufen
K vrcholu se vydáme z parkoviště na severním okraji lázní Bad Reichenhall (hostinec Padingeralm, výjezd z lázní směr Noon). Z parkoviště stoupáme vzhůru lesní cestou, která se po cca 1,5 km mění v pěšinu (odbočka doprava). Prudší výstup končí na východní úpatí masívu Hochstaufen na louce ve výši cca 1 250 m, kde má svůj počátek zajištěná cesta „Steinernes Jäger“ (podle skalního útvaru, představující dva zkamenělé myslivce). Cesta přechází rozmanitým skalnatým terénem a přes strmé travnaté svahy jižní stěny našeho cíle (několik skromných žebříků, ocelová lana, snadné, ale pozor při vlhku či námraze). Cesta vrcholí dosažením chaty Reichenhaller Haus (v blízkosti pěkná kamenná kaple), odkud již krátce a bez problémů dosáhneme železného kříže na vrcholu Hochstaufen s pěkným rozhledem do širokého okolí.
Přechod hřebene Staufenberge
Více jak 10 km dlouhý masív Staufen, tvořený hned několika pěknými skalnatými vrcholy je nejdelším masívem Chiemgauerských Alp a přechod napříč celým hřebenem by neměl uniknout naší pozornosti. Budeme k tomu potřebovat především pěkné počasí (celkem 10ti hodinová túra) a dobrou fyzickou kondici. Prvním krokem je dosažení vrcholu Hochstaufen (viz výše), odkud sejdeme východní hranou do sedla pod vrch Mittelstaufen (1 615 m), který dosáhneme po otevřeném travnatém hřebeni. Přechod na sousední vrchol Zennokopf není snadný, vede kosodřevinou a v úpatí skalnatých stěn (místy jištění ocelovými lany). Výhledově patří vrchol s podivným názvem Zennokopf (1 756 m) k těm nejlepším. Přechod na nejvyšší vrchol hřebene Hinterstaufen – Zwiesel (1 787 m) je otázkou chvilky, tento vrchol nás i přes svůj primát poněkud zklame. Zato přechod po ostrém hřebeni na vrchol Gamsknogel (1 751 m) opět nemá chybu a výhled od dřevěného kříže (vrcholová kniha) nás ohromí, především hladina obrovského Chiemského jezera se zdá doslova nadosah. Pod severní stěnou vrcholu si všimněme dole ukrytého jezírka Frülensee, které patří k nejstudenějším bavorským jezerům.
Závěr již patří sestupu k salaším na pastvinách Kohleralm, odkud po široké a dobře značené cestě (část dálkové trasy E 4) sejdeme do rozptýlené velké obce Inzell. Pokud jsme však drženi návratem do lázní Bad Reichenhall, můžeme se nedaleko vrcholu Gamskogel napojit na dálkovou cestu E 4 (také č. 232 a 204) a sejít přes hostinec Zwieselalm až do samotných lázní (2,5–3 hod.)
Ubytování a jídlo
Přímo pod vrcholem Hochstaufen stojí pěkná chata Reichenhaller Haus ( 1 750 m, majetek DAV, v provozu od půle května do poloviny října, kapacita 30 míst, tel. 0049 8651 5566).
Přístup na začátek
Jako hlavní výchozí místo do masívu můžeme stanovit lázně Bad Reichenhall (470 m, 18 500 obyva- tel) ležící v údolí řeky Saalach na pomezí Berchtesgadenských a Chiemgauerských Alp. Místo bylo osídleno již Kelty, za rozkvět vděčí nálezům solných pramenů (obsah až 25 % soli). Mezi nejvýznam- nější kulturní památky patří několikrát pře- stavovaná katedrála Münster St. Zeno s gotickým oltářem, dále augustinský klášter Chorherrenstift St. Zeno, mnoho zají- mavého můžeme také najít v samotných lázních a v přilehlém parku s exotickými dřevinami. Z lázní vede kabinová lanovka na rozhledový vrch Predigstuhl (1 614 m, jízdné v obou směrech 15€). Množství hotelů, penzionů a restaurací. Druhým vhodným výchozím místem na východě území je větší obec Piding (475 m, 5 000 obyvatel), ležící v blízkosti dálnice A 8 (15 km od Salzburgu). Konečně posledním výchozím, či spíše cílovým místem je obec Inzell (693 m, 3 800 obyvatel) s charakterem sportovního a léčebného střediska. Leží na západním okraji masívu Staufenberge.