Lodičky odtud vypadají jako malé tečky. Vítr je honí po hladině Luganského jezera na jedné straně, a Lago Maggiore na straně druhé. Sedím na švýcarské hřebenovce mezi vrcholy Monte Lema a Monte Tamaro, která dosahuje výšky 1962 metrů, a užívám si božský klid.
Alpy – Švýcarsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Božský klid je tu jen chvíli. Dokud nepotkám obrovské krávy. Jsou hnědé, chlupaté s obrovskými rohy. Trochu jako čerti. Na rozdíl od vládce pekel jsou mírumilovné, nechají se fotit ze všech stran, líně houpou ocasem a zamilovala jsem si je tak, že dodnes na mě doma koukají z fotky na stěně. „To jsou skotské krávy,“ vysvětluje náš horský vůdce Eugenio Genazzi. „Tady ve vysokohorském prostředí se jim dobře daří.“
Ale dost mě tu překvapili. V pohorkách s batohem na zádech totiž šlapu asi desetikilometrovou túru v nadmořské výšce nad 1500 metrů – mezi švýcarskými vrcholy Monte Lema a Monte Tamaro. Když před dvěma lety Švýcaři přemýšleli, kterých dvanáct túr prohlásit za nejkrásnější, zařadili mezi ně i tuhle hřebenovku. A to i přesto, že nevede pod čtyřtisícovkami, na něž je Švýcarsko tak bohaté, ale v Ticinu, kde nejsou žádné ostré špičaté skály a hory se blíží dvoutisícovce.
Jeden z nejkrásnějších treků
Proč? Hřebenovka je z obou stran obklopená jezery. Na jedné straně je Luganské jezero s příjemným městečkem na břehu. Na straně druhé se pak rozkládá Lago Maggiore a za ním Itálie.
Jako na dlani odtud máte také majestátní masiv Monte Rosa, který se odpoledne opatrně prodral z mraků. Jeho součástí je i Dufourspitze, nejvyšší vrchol Švýcarska. Majestátní, magická, úchvatná… I na tu dálku.
Velkým bonusem téhle túry je také to, že je lehce dostupná a zvládne ji každý trochu trénovaný turista. To největší převýšení na obou stranách vám pomůže zdolat lanovka. Vrcholy Monte Tamaro a Lema leží v provincii Ticino. Jedná se o nejjižnější a tak trochu jinou provincii, která je pro Čechy dobře dostupná. Zamilují si ji, protože místní jsou jiní Švýcaři. Jedí špagety, mluví italsky a ještě k tomu potřebují spoustu gest, fandí fotbalu, ale o Italech si vyprávějí vtipy.
Panuje tu příjemné klima, rostou palmy, banánovníky a olivovníky. Oblast se pyšní 2300 slunečními hodinami ročně. To je dost důvodů utáhnout si pohorky a vyrazit na čtyřhodinovou túru, ne?
S krávami v patách
Vyjíždíme lanovkou na Monte Lemu, odkud se začíná klikatit horská stezka mezi voňavými bylinkami a kvítky protěže. Je to docela pohodová procházka, svým profilem připomíná krkonošskou magistrálu. Jen ty výhledy jsou úplně jiné.
První větší stoupání nás zavede na Monte Magno, kde se vyplatí se na chvíli posadit na rozehřáté kameny a odpočívávat. Je odtud krásně vidět naše dnešní cesta. Klikatí se pod námi… a nabízí spoustu dechberoucích výhledů.
A tak si je jdeme užívat. Sestupujeme a někde ke konci druhé půlky cesty si dáme další zastávku. Je tu totiž horská chata – Monte Tamaro. Co doporučit z místní nabídky? Třeba kafe, radlera na doplnění tekutin a nějakou ze švýcarských dobrot.
Sestup do sedla
Odtud začínáme sestupovat do sedla – cíle naší cesty. Sem jezdí i další lanovka, kterou se dostaneme zpět do údolí. Ale sednout hned do jejích fialových kabinek by byla velká škoda. Je tu totiž podivuhodná stavba, která stojí za prozkoumání. Kostel Santa Maria degli Angeli, projektoval ho jeden z nejslavnějších švýcarských architektů Mario Botta (původem je právě z Ticina).
Jeho kostel má výrazný rukopis a vlastně ani moc svatostánek nepřipomíná. Žádné ostré špice, žádná pompéznost. Jeho jednoduchý design, strohé a propracované tvary vypadají spíš jako loď, malá pevnost anebo unikátní vyhlídka, tou ovšem kostel je. Je z obou stran obehnaný schodišti a nabízí krásný výhled do kraje. Na vyhlídku vede i most spojující kostel se svahem.
Je tu plno. Po schodech i na cestě na vyhlídku se procházejí horské kozy. Jako by jim to tu patřilo. Uvnitř jsou jen jednoduché lavice, oltář, šedé stěny zdobí jen pár jednoduchých obrazů. Nic víc, nic míň. Místo pro tiché rozjímání, než si dopřejeme trochu adrenalinu. Tím je park s bobovou a opičí dráhou ležící o pár desítek metrů níž. Poprvé se nechám nalákat na jízdu na bobové dráze a kochám se tímhle místem i v rychlosti, kterou na ní během malé chvilky vykouzlím.
Ubytování a jídlo
chata Capanna del Tamaro
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Na Monte Lemu se dostanete lanovkou z vesničky Miglieglia.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Výstup na vrchol Piz Trovat ve Švýcarsku