Stubajské Alpy – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Při pohledu na významná pohoří Centrálních krystalických Alp, jakými jsou Vysoké Taury, Zillertálské, Ötztálské či Stubajské Alpy zjistíme, že jsou si všechny podobné jako vejce vejci. Všude najdeme většinou značně vysoké skalnaté štíty sevřené krunýři ledovců, dlouhé a široké doliny. Stubajské Alpy však na svých okrajích zdobí několik nesmírně zajímavých vápencových masívů, které jakoby ani nepatřily k těmto horám. Jedním z nich je právě dramaticky rozervaný hřeben Kalkkögel v blízkosti Innsbrucku. Jedná se o pravé eldorádo pro milovníky zajištěných cest všech náročností. A tak si na chvíli odpočiňme od světa ledovců a pojďme se ohřát do slunných a suchých bělostných vertikál.
Nepříliš vysoký, ovšem rozhledově jedinečný vrcholek Saile najdeme na samém okraji hřebene Kalkkögel. Je jakousi pozorovatelnou nejen na celý labyrint vrcholů, věží a stěn masívu Kalkkögel, ale především je z něj báječný vskutku „letecký“ výhled na hlavní město Tyrolska – Innsbruck a hradbu vápencového pohoří Karwendel na severu. Ze střediska Axamer Lizum dojdeme k údolní stanici sedačkové lanovky, směřující přímo k chatě Neue Birgitzköpfl Hütte. Pokud nevyužijeme výjezdu lanovkou, čeká nás půldruhé hodiny nikterak zajímavého výstupu, vedoucího stále v blízkosti tratě lanovky (převýšení necelých 500 metrů).
Chata Neue Birgitz- köpflhütte(2 035 m, majetek Naturfreude Innsbruck, kapacita 65 míst, otevřena 1. 6.–30. 9. a 15. 12.–30. 4., tel. 0043 664 3336561) je ideálním výchozím bodem nejen na blízký vrchol Saile, ale také na dominantní Marchreisen Spitze. Od chaty nejprve obcházíme západní svahy Saile (zn. cesta č. 111) směrem k turisticky frekventovanému sedlu Halsl a po chvíli dojdeme k rozcestí. Našim vodítkem pro další výstup bude značení č. 112, které odbočuje vlevo vzhůru a bez větších problémů vystoupí po hodince pochodu k vrcholovému kříži na Saile. Ničím nerušený kruhový rozhled nás zcela jistě uchvátí. Sestup vedeme buď stejnou cestou nebo pokračujeme dále na sever ve směru skalnatého výběžku Pfriemeswand (2 103 m, výstup možný). Dojdeme na zn. cestu č. 111, vedoucí od restaurace Mutterer Alm a vrátíme se mírným stoupáním na chatu nebo sejdeme příjemnou lesní cestou až do střediska Mutters, ležícího již v těsné blízkosti Innsbrucku. Celkově snadná a pohodlná túra.
Ubytování a jídlo
Neue Birgitzköpflhütte (2 035 m, majetek Naturfreude Innsbruck, kapacita 65 míst, otevřena 1. 6.–30. 9. a 15. 12.–30. 4., tel. 0043 664 3336561)
Přístup na začátek
Doliny Stubaital na východě masívu dosáhneme odbočením z dálnice A 13 (Innsbruck – Brenner) výjezdem „Stubaital“ (6 km do Fulpmes). Při příjezdu od severu sjedeme z dálnice A 12 výjezdem „Innsbruck West“ a přes obce Götzer, Birgitz a Axams dojedeme až do střediska Axamer Lizum (1 564 m, parkoviště) nebo do údolí Senderstal k osadě Kemater Alm (1 673 m).
Základním výchozím místem od severu je obec Kematen (610 m) v údolí řeky Inn (8 km západně od Innsbrucku). Odtud vedou lokální silnice přímo pod hřeben Kalkkögel – do bývalé olympijské vesnice Axamer Lizum (14 km) a do údolí Senderstal (přístup na turisticky významnou chatu Adolf Pichler Hütte pod západními srázy Kalkkögelu). Celý hřeben je rovněž přístupný od východu z velké doliny Stubaital. Zde plní funkci výchozího místa větší obec Fulpmes, odkud je možno sedačkovou lanovkou vyjet přímo do masívu Kalkkögel. Pro samotné túry v horách je však nutno vystoupit na některou z výše postavených chat – Neues Birgitzköpfl Hütte, Adolf Pichler Hütte nebo Starkenburger Hütte.