Tůra do Velké a Malé Paklenice
Treky

Tůra do Velké a Malé Paklenice

Velebit – Chorvatsko

Typ
1-denní
Stát
Chorvatsko
Další státy
Chorvatsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
712 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výlet do monumentálních soutěsek Paklenica patří mezi klasické přímořské aktivity. Krásný celodenní přechod v popsaném pořadí nám naservíruje fantastické přírodní scenérie – vysoké skalní stěny, bohatě kvetoucí louky a výhledy do podivuhodného světa hor, ležících v bezprostřední blízkosti moře. Národní park Paklenica byl vyhlášen v r. 1949 a rozkládá se na ploše 102 km2. Předmětem ochrany jsou především dva velkolepé kaňony, množství krasových jevů a velice bohatá rostlinná a živočišná říše (800 druhů rostlin se 40 endemity). Přestože hlavním cílem většiny návštěvníků je pouze přechod Velké Paklenice, pro potřebu průvodce byl vybrán tip na celkový přechod obou soutěsek a to ve směru Mala Paklenica – Aniča kuk – Velká Paklenica. Vstup do kaňonu Mala Paklenica najdeme v blízkosti osady Seline (cca 3 km jihovýchodně od Starigradu). Na konci vesnice odbočuje vlevo označená cesta vedoucí až k shluku starých domů Jukiči. Do soutěsky vstupujeme pod výraznou skálou Kuk od Badnji. Sporadicky značená stezka vede dnem kaňonu v řečišti vyschlého potoka. Překonávání některých chaoticky nakupených mohutných balvanů je místy problematické. V nejužším místě soutěsky pod velkou, vysoko vyhloubenou jeskyní Pozdrovačka je jeden těžší úsek zajištěn tenkým ocelovým lankem a železným klínem.V tomto místě se poprvé v soutěsce objevuje voda potoka Mala Paklenica. Při troše štěstí můžeme na obloze pozorovat kroužícího supa bělohlavého, který je velkou vzácností parku (rozpětí křídel až 2,5 m). Opouštíme dno kaňonu a stoupáme po jeho západních svazích. Soutěska se rozšiřuje a přestává mít svůj divoký a neschůdný charakter. Pod vrcholem Sveti Jakov se s Malou Paklenicí definitivně loučíme. Ta se sice táhne dále na severovýchod, ale je již nepřístupná a její dno je bujně porostlé neprůchodnými keři.

Značená cesta dosahuje louky Njive Lekine, která se sousední planinou Veliko Močilo tvoří jedno z největších přírodních napajedel divoké zvěře v oblasti (medvědi!). Cesta byla v poslední době nově vyznačena, a tak pokud budeme pozorně sledovat značky, dojdeme pohodlně širokým údolím Grabova dolina na východní svah soutěsky Velika Paklenica, do které klesáme po mnoha serpentinách. Kaňonu Velika Paklenica jsme dosáhli v místě zvané Aniča luka. Jedná se o jedno z nejpěknějších míst v celé oblasti, rozprostírající se přímo pod dominantou této části kaňonu – více jak 400 m vysokou stěnou mohutného skalnatého masívu Aniča kuk (712 m). To je pravým eldorádem horolezců. V jeho stěnách byla vytyčena spousta lezeckých cest s obtížností až X+. K vrcholu stěny vede také turistická stezka, stoupající levou částí okraje stěny. Hodina výstupu se odmění vynikajícím pohledem do hloubi soutěsky a na kolmé srázy stěny Aniča kuk.

Z louky Aniča luka se můžeme vydat na ještě jednu velmi atraktivní cestu. ta stoupá v několika táhlých zatáčkách ke vchodu do jeskyně Manita peč (vstupné 10 KN, výzdobu tvoří až 20 m vysoké stalgmity a stalaktity, vstup pouze s průvodcem). Z upravené plošiny s lavičkami jsou nádherné pohledy na horní část soutěsky a na stěnu Aniča kuk. Od jeskyně pokračuje dále do hloubi hor nově vyznačený chodník na turisticky neobyčejně atraktivní vrchol Vidakov kuk. Nejprve musíme prudce vystoupat lesem na prostornou louku obklopenou věncem divokých skal. Úzká pěšina pokračuje k rozložité skalnaté koruně. Na skále namalované symboly nás navádějí k lezení po strmé skalní stěně (zajištění) až na mohutné skalisko vrcholu Vidakov kuk (843 m). Fantastický pohled přes celý Velebit a k moři. Jeden z nejkrásnějších rozhledových bodů Velebitu v blízkosti Jadranu. Návrat stejnou cestou zpět do Velike Paklenice.

Z louky Aniča luka scházíme do nejpřitažlivější části soutěsky Velika Paklenica. Cesta se točí v serpentinách nad potokem, který padá v podobě menších vodopádů s hukotem dolů. Stezka v soutěsce je v těchto místech nejstrmější a klesá o více jak 100 výškových metrů. Cesta je vydlážděna kameny a díky velkému provozu návštěvníků to po ní zatraceně dobře klouže! Docházíme pod 700 m vysoké skalní stěny, které jsou jen několik metrů vzdálené od sebe. Místo se jmenuje Klanac a je nejužším místem celého kaňonu (významné horolezecké terény). Zanedlouho dojdeme na asfaltovou cestu, míjíme vstup do podzemních bunkrů (vstupné 5 KN) a v divokém prostředí kolmých skal dojdeme až ke vstupní bráně do soutěsky. Máme za sebou nejatraktivnější úseky obou přírodních fenoménů Velebitu. Při takto absolvovaném okruhu se vyhneme placení vstupného do soutěsek a je vhodný také pro fotografy (dobré světlo).

V blízkosti Starigradu leží ještě jedno velmi atraktivní místo – skalní labyrint Bojinac s fantasticky tvarovanými útvary Bojin kuk a Jagin kuk. Výchozím místem do této malé oblasti je obec Milovac (4 km západně od Starigradu). Celý velice zajímavý okruh tímto královstvím kamene zabere cca 6 hodin času.

Ubytování a jídlo

Na konci soutěsky Velka Paklenica najdeme jedinou horskou chatu oblasti – Borisov dom Paklenica (480 m, kapacita 40 lůžek, otevřeno červen až září, tel. +385 23 213 792).

Přístup na začátek

Přímořské letovisko Starigrad leží na jadranské magistrále, 45 km jihovýchodně od Karlobagu.

Základní trasa

Starigrad – Seline – Mala Paklenica – Njive Lekine 3–3,5 hod – Jurline – Aniča luka 1,5 hod. – Velika Paklenica – Starigrad 2 hod. Celkem 6–7 hod. S výletem na Aniča kuk + 1,5 hod., k jeskyni Manita peč +1,5 hod.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: