Trek je jeden ze dvou věhlasných treků v chilské Patagonii a v samotném parku Torres del Paine.
Patagonské Andy – Chile
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Trek je jeden ze dvou věhlasných treků v chilské Patagonii a v samotném parku Torres del Paine. Je to kratší časová varianta v porovnání s Okruhem – Circuito – a vzhledem k povinnosti kempovat v oficiálních kempech také varianta levnější. Okruh v Torres del Paine se sestává převážně z placených soukromých kempů. „W“ nabízí možnost výběru mezi soukromými placenými variantami, které jsou strategicky na začátcích údolí (po zakempování chodíte údolí na lehko) a kempy spravovanými CONAFem, které jsou kromě Campamenta Italiano situovány dále v údolích.
Název treku vychází z jeho tvaru na mapě, písmeno W vytvářejí tři údolí, která nabízejí rozmanité přírodní krásy.
Prvním údolím je Valle Ascensio s trekem ke skalním věžím Torres del Paine, které daly jméno celému parku, druhým údolím je Valle del Francés ve stínu skalního masivu Cuernos del Paine zakončené vyhlídkou na skalní útvar Aleta de Tiburón, ledovec Glaciar del Francés a divokou ledovcovou řeku Río del Francés, třetím „údolím“ je trek podél jezera Lago Grey a kolem ledovce Grey.
Každá trasa údolím má svůj vlastní půvab, pokud zůstáváte se stanem v placených soukromých kempech na spojnici mezi Hosterií Torres a Guarderií u jezera Pehoé, je možné treky na konec jednotlivých údolí absolvovat na lehko. Při absolvování treků převážně se zátěží je zapotřebí být trochu v kondici.
Ubytování a jídlo
Ubytování v jednotlivých „hosteriích“ je kvalitní, relativně drahé a v hlavní sezóně je třeba rezervovat. Za jídlo si připlatíte. U „hosterií“ je také možné stanovat, některé „hosterie“ pronajímají kompletní kempingovou výbavu. Trekování s vlastním stanem je nejlepší a nejlevnější variantou.Všechny kempy jsou chráněné proti větru – většinou jsou v lese. Nákup jídla je nejvhodnější v Puertu Natales nebo v Punta Arenas, v oboun místech je velký supermarket. Jídlo je možné sehnat v parku, ale ceny jsou vysoké.
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava, pevné boty s membránou proti průniku vody, nutné oblečení na nepříznivé počasí a spacák do nízkých teplot (teplota v patagonském létě, tedy v hlavní sezóně, může klesnout i k nule) mačky a cepín nejsou třeba, vhodné je dobré oblečení proti dešti, „neplandavé“ oblečení kvůli silnému větru, dobré jsou trekové hůlky – na treku jsou menší brody, kdo nemá rád hliněný či suchý hliněný povrch pod svým stanem nechť si vezme nějakou plachtu pod stan
Přístup na začátek
Autobusem z Puerto Natales ke Guarderíi Laguna Amarga nebo Hostería Torres, dá se jít i z druhé strany parku od Sede Adminitiva Conaf nebo se dá přejet katamaránem přes Lago Pehoé od Guarderíe Pudeto, na všech třech místech v parku zastavuje autobus z Puerta Natales
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
130000
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Hostería Torres – Campamiento Torres
- Camp. Torres – vyhlídka na Torres del Paine – Camp. Japonés a Valle del Silencio – Camp. Torres
- Camp. Torres – Camp. Italiano – ev. Camp. Británico a vyhlídka na konci údolí
- Camp. Italiano – Guardería Pehoé – Camp. Los Guardas
- Los Guardas – Guardería Pehoé – Camp. Carretas
- Campamiento Carretas – Sede Administrativa CONAF
Rozpis na 6 dní lze dle libosti, časových možností či při nepřízni počasí, ev. při nedostatku sil změnit pro lepší pohodlí či menší náročnost trekaře, při zaplacení vstupu do parku obdrží každá osoba přehlednou barevnou mapu s velmi dobrými časovými a kilometrovými údaji
Další možnosti túr v okolí
možností je propojení dvou treků v jeden velký trek, tedy propojení s Okruhem – Circuito – spojovací body jsou Hostería Torres na východě a navázání kolem ledovce Grey na západě
Zajímavé vybavení
Zkušenosti čtenářů
Zdravím, dovoluju si přidat pár upřesňujících informací (z dubna 2012):
– park je otevřen celoročně, s hlavní sezónou říjen-duben (vstup 15 000 pesos, tj. cca 600 kč) a vedlejší květen-září za 8 000.
– my jsme v TDP byli na konci dubna, v posledním týdnu sezóny a bylo zde jen pár turistů (obecně se dá říct, že hlavní nápor je od Vánoc do cca půlky února, tj. v čase největšího léta a jihoamerických prázdnin). Služby koncem hlavní sezóny jsou omezenější (fungují jen některá refugia, zavřen byl Circuito, resp. sedlo, či boční výlet k japonskému kempu), mimo hlavní sezónu nejezdí každodenní turistický autobus (mmch docela drahý – cca 7 000) z Puerto Natales, takže zbývá individuálně sjednaná doprava
– u laguny Amarga, kde vás vyhodí autobus, čekají minibusy nabízející odvoz k Hosterii Torres. je to cca 6 km a účtují si pokud si pamatuji 2 500 pesos (cca 100 Kč). Nechávám na zvážení každého z vás, zda raději ten kousek nejít za takovou cenu pěšky.
– zatímco český turista zapálil v r. 2005 část parku, se kterou se setkáte při treku Circuito, důsledek nezodpovědného chování izraelského turisty z prosince 2011 procházíte více než jeden den – ohořelá krajina začíná kousek za italským kempem a vede k jezerům Pehoé a Grey (tím však rozhodně nechci říct, že cesta nestojí rázem za to, naopak, rozhodně nejde o pustinu)
– pravidla jsou v parku (poměrně pochopitelně, viz výše) přísnější než by možná někdo čekal: zákaz kempování mimo vyhrazená místa, naprostý zákaz rozdělávání ohňů atp.
– poznámka k počasí: na Patagonský podzim je sice chladněji (v noci mráz, přes den to taky není žádný hic), na druhou stranu bývá prý počasí v průměru stabilnější a méně větrné než v létě. Shodou okolností jsme zrovna měli na celém treku slunečno, což je nicméně naprostá anomálie a v den našeho odjezdu vydatně nasněžilo. Jen upozorňuji, že úzké vymezení z popisu treku XII-II nemusí úplně platit.
Ahoj Martine,díky za článek,zítra odlétáme do Chille a budeme absolvovat tento trek,který popisuješ.Pokud máš ještě nějaké poznatky o různých nástrahách a napiš.Jedeme dvě holky.