Krajina kolem Lehu a tedy i podél řeky Markha je vysokohorskou pouští. Všude kde nejsou stopy lidské činnosti je jen vysušená hlína, písek a suť.
Stok Range (Himálaj), Zanskar Range – Indie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Trekování v Ladakhu je obecně náročné pro svou nadmořskou výšku, jíž dosáhnete již při přistání v Lehu na letišti. ( pokud nejedete autobusem) Hlavní město Leh je ve výšce 4000 m.n.m. a proto mívají trekaři problém s aklimatizací. Pokud se však zvládne, pak se velmi snadno a často dostanete do nadmořských výšek kolem 5000 m.n.m. Krajina kolem Lehu a tedy i podél řeky Markha je vysokohorskou pouští. Všude kde nejsou stopy lidské činnosti je jen vysušená hlína, písek a suť.
Teploty se v trekařské sezoně pohybují kolem 25-30 stupňů a to i ve vysokých nadmořských výškách. O to však více oceníme „ oázy“, jimiž je každá vesnice a její okolí. V této oblasti se pěstují hlavně meruňky a samozřejmě rýže. Celá zdejší oblast je obydlena tibetským etnikem a míjíme i několik klášterů či modliteben, které jsou obvykle otevřeny.
Ubytování a jídlo
pokud si neobjednáte servis, pak je potřeba mít svůj stan a doporučuji i jídlo. Po cestě jsou sice hojně rozšířené tzv. tea tent ve kterých však obvykle nabízejí jen čínskou hořlavou nudlovou polívku, sušenky a pití.
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava, pevné boty
Přístup na začátek
Bus do Hemisu
Přístup z konce
pěšky do Wanlah, taxi nebo bus do Alchi, bus do Lehu
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Leh taxi – Sumdo – Lartsa
- Lartsa – Nimaling ( přes Konmaru La 5150 mnm)
- Nimaling – Hankar
- Hankar – Markha
- Markha – camp před Skyu
- camp před Skyu – Skyu
- Skyu – Latak
- Latak – camp za Dundunchen La ( přes Dundunchen La 4800mnm)
- camp za Dundunchen La – Chanlung Do
- Chanlung Do – Hinju ( přes Konzke La 4950mnm)
- Hinju – Wanlah
- Wanlah taxi do Alchi
- Alchi bus Leh
Další možnosti túr v okolí
Tento trek se dá jít i opačně a může se zkrátit ze Skyu údolím řeky Shingi Nala.
No já nevím, ale popis treku by šel zlepšit 😉 Šel jsem ho v září a:
1) Mapa je špatně
2) Trek se většinou chodí opačně, protože výstup od Sumdo do Nymalingu je co si pamatuju nějakých 2000 m výškových končících v 5200 m, takže bez aklimatizace je to i na dva dny dost risk.
3) Popsaná je zajímavá varianta treku do Wanlahu, většina lidí začíná/končí v Chillingu (kratší varianta), nebo jde ze směru od Rumbaku, kam se dá přiblížit taxíkem (já šel pěšky ze Spituku, ale nedoporučuju). Dal jsem to s 20kg batohem za 7 dní, Spituk – Martselang, jeden den jsem ztratil pokusem o výstup na Kang Yatze. S lehkými batůžky podle mě za 6 dní pohoda, 20 – 30 km denně.Deníček kdyžtak tu (omluvte paniku při bolení hlavy, byly to mé první vyšší kopečky 🙂 ):http://blok.v0174.net/1709:denik-z-indie-kasmiru-ladaku-2016-cast-druha-ladak
Ahoj,
preco neodporucas ist zo Spituku?
Odkial by si isiel? A ako sa tam dostat? Do spituku by mala byt v pohode doprava z Lehu.
Dakujem