Trek Sarytag – Artuč ve Fanských horách
Treky

Trek Sarytag – Artuč ve Fanských horách

Trek přes hlavní hřeben Fanských hor kolem okouzlujících tyrkysových jezer s úchvatnými výhledy na nejvyšší vrcholy.

Pamíro – Altaj (Fanské hory) – Tádžikistán

Typ
4-6 denní
Stát
Tádžikistán
Další státy
Tádžikistán
Počet dní
4
Vhodné měsíce
září, srpen, červen
Délka
50 km
Nejvyšší bod
4040 m n. m.
Převýšení
2900 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pokud dáte na dobře míněné rady místních a obejdete vesnici Sarytag (2300 m) zprava tak, že na začátku vesnice přejdete přes most a půjdete po pravém okraji údolí (vše psáno z vašeho pohledu), takže turistický Disneyland s červenými střechami a vikýři na konci Sarytagu budete mít na druhém břehu říčky Arch/Kaznok, ušetříte si asi tři kilometry chůze, ale po hodině cesty po pěšině vedoucí plochým údolím přijdete k místu, kde dříve stával most a nezbyde vám než říčku přebrodit cca 70 m po proudu od jeho zbytků. Na druhém břehu je pastevecká chýše.

Druhá možnost je projít Sarytagem směrem na západ, za vesnicí po mostě přejít přes stejnojmennou řeku a vnořit se do údolí Arch/Kaznok po jeho levém břehu. Od pastevecké chýše půjdete po levém břehu až k místu, kde se údolí zužuje a stojí most, přes který přejdete na pravý břeh. Vyšlapaná pěšina stále sleduje koryto říčky až k místu, kde se začne výrazně zvedat, překoná přítok Biob přicházející zprava a vystoupá na travnatou plošinu s měřidly vody a sněhu (2800 m). Pěšina pokračuje stále po pravém břehu vysoko nad říčkou Kaznok (možnost táboření na břehu říčky před výraznou skálou přibližně 1 km za travnatou planinou), údolí zahýbá doleva a pěšina se vine k balvanovému poli, pod nímž na druhém břehu na travnatém palouku pokrytém kamennými ohrádkami je možno tábořit (3300 m). Před balvanovým polem na úrovni zmíněného tábořiště uhnete vpravo nahoru kamenitým korytem vyschlého potoka.

Odbočka do sedla Kaznok je označena nepříliš zřetelným nápisem „Kaznok“ na dvou balvanech na začátku balvanového pole. Pokračujete úzkou kamenitou strží kolmo vzhůru mezi skalami, nad nimiž pěšina serpentinovitě překonává suťoviště, které se trychtýřovitě rozevírá. V závěru suťoviště se pěšina stáčí doleva (pod skálou je místo na nouzové postavení jednoho stanu) a vstupuje do úzké suťovité strže mezi skalami. Pěšina nejdříve překračuje polovyschlý potůček a vede vlevo, poté vpravo, znovu se vrací doleva a pod sedlem Kaznok Zapadnyj traverzuje 50 m pod vrcholovou skalkou doprava do sedla Kaznok Vostočnyj (4040 m), odkud se pokocháte pěknými výhledy na pik Energia (5120 m) a pik Čimtarga (5489 m). Cesta ze sedla Kaznok Vostočnyj začíná z levé strany sedla a padá prudce dolů po uklouzané pěšině, na níž se naskýtá možnost se přidržet okolních skalek, a dále postupuje příkře dolů sutí cca 50 výškových metrů na ledovec, který je podstatně méně prudký (sedlo Kaznok nebylo pokryto ledem ani sněhem – informace k 12. 8. 2017 – avšak podle zpráv z července 2017 se v úvodní prudké sestupové partii ještě nacházel umrzlý sníh, k jehož překonání byly potřeba mačky).

Po mírnějším ledovci, který je posypán množstvím kamenů, sejdete k mohutné moréně tvořené skálou trůnící na čele ledovce, obejdete ji zprava a sejdete pěšinou po pravém úbočí do údolí podél kamenité morény, která zakrývá výhled na jezero Mutnoe (3510 m), jehož hnědá barva odpovídá názvu (bahnité). Odtud pokračuje dvouhodinová procházka dobře vyšlapanou pěšinou přes jednotlivé morény k nádherným tyrkysovým Alaudinským jezerům (2780 m). Tábořit je možno na jižním břehu, na plov si zajít do čajchany na severním okraji největšího z Alaudinských jezer. Kolem Alaudinských jezer vedou pěšiny vybízející k procházce, je možno sestoupit i do cca 20 min vzdáleného alplageru Vertical (2628 m). Od největšího Alaudinského jezera vedou dvě cesty do sedla Alaudin (3780 m): první stoupá šikmo svahem od jižního okraje jezera, druhá kolmo nahoru od čajchany na severním okraji jezera.

Příjemnější stoupání nabízí první cesta, která se s druhou cestou spojí asi v polovině svahu, obejde balvanové pole zprava, pokračuje kolmo středem svahu napravo od miniaturního bočního hřebínku a v závěru uhýbá doprava, aby přes skalku a serpentinami dospěla do sedla Alaudin. Ze sedla pěšina klesá zřetelnými serpentinami v suti kolmo dolů, v travnaté pasáži se stáčí doleva, nabízí úchvatný pohled na modrou šňůru Kulikalonských jezer (2850 m) počínaje nejvýše položeným jezerem Dušacha. Pokračujete pěšinou podél říčky vytékající z jezera Dušacha přes roztomilé japonské zahrady podél jezera Bibiždonat k dalšímu jezeru, u něhož se nachází čajchana.

Dáte se po levém břehu tohoto jezera zhruba do poloviny, odkud odbočuje pěšina vedoucí k největšímu Kulikalonskému jezeru, na jehož severních poloostrovech jsou pěkná místa k táboření. Voda v Kulikalonských jezerech je teplejší než jinde a hodí se tak ke koupání okořeněnému výhledy na zaledněné vrcholky hor. Jalovcový porost poskytuje dřevo k večernímu táboráku. U východního okraje největšího Kulikalonského jezera nalevo od salaše obejdete zalesněný kopeček a stoupáte po pěšině šikmo svahem na hřeben jménem Gory Govchona do sedla Čukurak (3180 m), které se nachází na konci hřbetu nalevo od skály, kterou je tento hřbet ukončen. Ze sedla klesáte serpentinami přímo dolů a u pasteveckého tábořiště přetraverzujete na pěšinu vedoucí údolíčkem nalevo od vyschlého potoka. Až sejdete k jezeru Čukurak (2500 m), nelekejte se – první vysychající zelená vodní plocha po cestě není ještě jezero; to se nachází až za terénní vlnou. Severně od jezera prochází mezi skalami dobře prošlapaná pěšina, po níž sutí a balvany sestoupíte do alplageru Artuč (2150 m), kde je možno se správcem tábora domluvit odvoz do civilizace a kde měli na prodej plynové kartuše se závitem na vařič VAR.

Ubytování a jídlo

a jídlo s sebou. Přestože jsou hory vyprahlé, pitné vody z jezer, říček i řek je dostatek. Vodu netřeba filtrovat, pouze bahnitou vodu z jezera Mutnoe doporučujeme převařit. Velmi základní sortiment potravin najdete v obchůdku uprostřed vesnice Sarytag, v čajchanách u Alaudinských a Kulikalonských jezer si lze pochutnat na plovu (smažená rýže s mrkví a masem) a míchaných vajíčkách.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

Přístup na začátek

Z letiště v Dušanbe jeďte autobusem č. 8 před Národní muzeum, poté jděte ulicí Ismoili Somoni a zahněte doleva do kolmo navazující třídy Rudaki, kde se v prvním bloku domů nachází Barzish Sport (dle Lonely Planet č. p. 91, naproti přes ulici stojí známá čajchana Rochat), v němž prodávají plynové kartuše se závitem na vařič VAR. Odtud pokračujte autobusem č. 3A po třídě Rudaki k cementárně (cementnyj zavod) na severním okraji Dušanbe, odkud odjíždí taxíky do Fanských hor. Taxíkem do vesnice Sarvoda a odtud dalším taxíkem do vesnice Sarytag.

Přístup z konce

Taxíkem z alplageru Artuč

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Za táboření u Alaudinského jezera se platí poplatek, ale nikdo ho po nás nepožadoval. Za táboření u Kulikalonských jezer vás strážce Sergej, který přebývá v čajchaně, zkasíruje 15 somoni/os.

Základní trasa

vesnice Sarytag – údolí Arch/Kaznok – sedlo Kaznok – jezero Mutnoe – Alaudinská jezera – Kulikalonská jezera – jezero Čukurak – alplager Artuč

Orientační rozpis po dnech

  1. vesnice Sarytag – úpatí sedla Kaznok
  2. úpatí sedla Kaznok – sedlo Kaznok – jezero Mutnoe – Alaudinská jezera
  3. Alaudinská jezera – sedlo Alaudin – Kulikalonská jezera
  4. Kulikalonská jezera sedlo Čukurak – jezero Čukurak – alplager Artuč

Další možnosti túr v okolí

údolím řeky Arčimajdan přes sedlo Dukdon do vesnice Sarytag, nebo kolem jezera Bolšoe Allo přes sedlo Dvojnoj údolím Kaznok do vesnice Sarytag

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: