Trek přes hřeben Kholeno
Treky

Trek přes hřeben Kholeno

Trek v krásné krajině pohoří Elborz.

Elborz – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
45 km
Nejvyšší bod
4387 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Než se pustíme do popisu samotné výstupové trasy na Kholeno, tak nebude na škodu ujasnit si některá základní fakta. Přestože turistika se v pohoří Elborz poslední dobou velmi rychle rozvíjí (zejména kvůli domácím milovníkům hor), není tato část světa v běžných průvodcích a zeměpisných příručkách příliš dobře popsána. Správnou představu o poloze a výšce jednotlivých hor si nelze učinit ani z pohledu do většiny aktuálních map.Tak například většina dostupných automap v měřítku 1:2 mil. uvádí pouze následující výškové kóty: Damavand (5600 a něco), Tacht Soleyman (jen 4490 a pod.) a Darband Sar (kupodivu vždy 4542 m).

Neřešme nyní výšku Damavandu, která bývá vždy udávána přibližně stejně a správně. A stranou ponechme i problematiku hřebene Tacht Soleyman, což je ve skutečnosti masív, ze kterého trčí druhá nejvyšší hora Elborzu i celého Íránu: Alam Kuh (4850 m). Zaměřme se pouze na záhadný Darband Sar. A rovnou budiž řečeno, že takovýto vrchol vůbec neexistuje. Nic na tom nemění ani skutečnost, že hora tohoto jména je označena i na černobílé mapce Kaspické oblasti v průvodci od Lonely Planet (nechybí i výškový údaj 4542 m) a navíc je k ní v jedné z kapitol dokonce doporučován okružní trek! Ale proč se o tom zmiňuji? Hlavně proto, že právě tam, kam literatura a většina map umisťuje Darband Sar, leží ve skutečnosti rozsáhlý hřeben Kholeno.

Tedy kousek na severovýchod od lyžařských středisek Dizin a Shemshak. Ovšem ani jeho nejvyšší štíty nedosahují 4542 metrů. Žádný dokonce nepřesahuje výšku 4400 metrů. Tak vysoké kóty se v Elborzu nacházení pouze v horské skupině Tacht Soleyman, tedy těsně kolem vrcholu Alam Kuh (např.: Kersan 4680 m, Siah Sang 4604 m, Chaloon 4516 m). Nejvyššími horami masívu Kholeno jsou Velké Kholeno (Kholeno Bozorg, 4387 m) a Malé Kholeno (4350 m). V těsném sousedství se pak tyčí řada dalších čtyřtisícovek (Borj 4326 m, Mishchal 4253 m, Sarkharsang 4203 m atd.). Zbývá jen dodat, že žádný vrchol nenese jméno Darband Sar.

Tak se jmenuje jen malá vesnice a zimní středisko ležící asi pět kilometrů západně od lyžařského centra Shemshak. Její nadmořská výška je 2780 metrů a v těsném sousedství se zvedají pouze hřebeny dosahující 3900 metrů. Někdy bývá k vrcholové skupině Kholeno počítán i poněkud stranou ležící hora Azad Kuh (4390 m, viz. trek: Výstup na Azad Kuh). Nelze však z jistotou říci, zda je opravdu vyšší nežli Kholeno Bozorg. Výškové údaje je třeba v této části světa brát přeci jen s rezervou, zvláště pokud jde o rozdíly v řádech několika metrů. Každý, kdo vyleze na oba vrcholy, beztak určitě naměří na svém GPS úplně jinou výšku 🙂 Obvyklým výchozím bodem všech túr na Kholeno je vesnička Laloun (2460 m), kam vede z Teheránu silnička přes městečko Fasham. Trasa nejprve stoupá z jihu na sever údolím stejnojmenné bystřiny, ve finální části se pak vyšvihne na hřeben, takže je možné postupně zdolat Borj, Malé Kholeno i Kholeno Bozorg. Nejlépe je první den rozložit tábor poblíž průsmyku Varzab.

Následující den budete pak mít dostatek času vystoupit na přilehlý Borj i přejít přes skalnatou část hřebene zvanou Jhandark k hlavním vrcholům. Pokud se nechcete vracet stejnou cestou, pak se můžete od sedla Varzap vydat o něco málo náročnější trasou do Shemshaku. Všechny další alternativy vyžadují přejít přes hlavní hřeben „na těžko“ s batohy. Za úvahu stojí především prodloužit si trek až k jezeru Kholeno (3830 m), které leží na západní straně hor. Na začátku léta může však být terén v těchto místech pokryt rozsáhlými sněhovými plochami, které činí strmé svahy jen obtížně schůdnými. To platí i pro severní úbočí Kholena. Trek z Lalounu na Kholeno Bozorg zabere při návratu do stejné vesnice nebo do lyžařského centra Shamshak tři dny. Delší varianta kolem jezera Kohleno s návratem do vesnice Varengeh Rood vyžaduje nejméně čtyři dny. Nejsnáze je tato trasa průchodná od poloviny července.

Ubytování a jídlo

Žádná horská chata nebo noclehárna v této oblasti zatím nestojí. Nezbytný je stan a vlastní zásoby jídla. S vodou není problém, sníh leží v této části Elborzu místy až do konce léta.

Potřebné vybavení

Stan a kvalitní pohorky. Pohyb ve strmých svazích a na sněhových polích mohou usnadnit trekové hůlky. Začátkem letní sezóny (červen) nemusí být k zahození ani lehký turistický cepín a mačky.

Přístup na začátek

Vesnice Laloun je snadno dostupná taxíkem z Fashamu nebo Shamskaku. Do obou těchto mís dojedete minibusem z Teheránu.

Přístup z konce

Varengeh Rood leží na opačné straně hor a vede k ní krátká odbočka ze sinice do Dizinu. Využijte bus do Dizinu a následně pokračujte taxíkem nebo autostopem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Laloun – sedlo Varzap – Borj - Kholeno Bozorg - Varengeh Rood

Orientační rozpis po dnech

  1. Laloun – sedlo Varzap¨
  2. Borj – Malé Kholeno – Kholeno Bozorg.
  3. sedlo Varzap – jezero Kholeno
  4. údolí Varengeh Rood – vesnice Varengeh Rood

Další možnosti túr v okolí

Trek lze začít také od jihozápadu a vyrazit do průsmyku Varzap z Shemshaku. Odtud pak trasa pokračuje na Borj, Malé Kholeno a Kholeno Bozorg. Možná je též dlouhá severozápadní cesta z vesnice Varengeh Rood (Varang Roud).Z tohoto místa je to jen k jezeru Kholeno celkem 21 kilometrů. Odtud vede přímá cesta na Kholeno např. přes předvrchol Kherschal. Možností výstupů v oblasti hřebene Kholeno je celá řasa. Túru od jezera Kholeno na západ k vesnici Varengeh lze také snadno prodloužit výstupy na další čtyřtisícovky lemující tuto trasu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: