Začátek treku v táboře Ala-Archa (2200m), odtud strmou pěšinou podél řeky stékající z ledovce Ak-Sai lesem vzhůru.
Tian-Shan – Kyrgyzstán
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Popis výstupu z tábora Ala-Archa (2200 m) do bivaku Raceka (3300 m): Začátek treku v táboře Ala-Archa (2200m), odtud strmou pěšinou podél řeky stékající z ledovce Ak-Sai lesem vzhůru. Zhruba po hodině stoupání les končí a cesta se pokládá. Další hodinu jdeme takřka po vrstevnici směrem k vodopádu, který vidíme z daleka, ale nedojdeme až k němu, při překračování potoka (až sem 2,5 h) cesta opět začíná prudce stoupat a procházíme solitérem tian-shanských borovic.
Na konci tohoto lesíka stoupáme po tzn. staré moréně ledovce Ak-Sai, po které dojdeme až k bivaku Raceka (3300 m) – 2 h, kde je chata (možnost spaní na palandách, kapacita asi 30 lůžek, v dřevěných boudách a ve vlastních stanech). Zde je vhodné přenocovat. Popis výstupu z bivaku Raceka (3300m) na Pik Boks (4293 m): Druhý den po moréně (nepříjemná nestabilní suťový terén) současného ledovce Ak-Sai vzhůru až na ledovcové plato do výšky 3750 m – 2 h. Zde ledovec přecházíme z V na Z. Samotný výstup na Pik Boks vede suťovým žlabem (opět tankodrom) – 2 h. Sestup do bivaku Raceka stejnou cestou 1,5 h.
Ubytování a jídlo
ve vlastním stanu nebo v chatě Raceka (3300 m) za 250 Somů/os/noc (cca 130 Kč)
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava, pevné boty, oblečení a spacák do nízkých teplot, pro výstup na Izyskatěl nutné mačky, cepín, sedák, 2x40m lano, šrouby do ledu
Přístup na začátek
Z letiště Manas (Biškek) maršrutkou do doliny Ala-Archa (cca 60 km)
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
50
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Ala-Archa – bivak Raceka
- Bivak Raceka – ledovec Aksai – Pik Boks – Bivak Raceka
- Bivak Raceka – Ala-Archa
Další možnosti túr v okolí
ideální je zůstat v bivaku Raceka více dní a podniknout treky na okolní štíty (Pik Uchitel, Pik Izyskatěl, Pik Korona)
Hej! Mohu požádat o GPS / GPX stopu?