Pokud jste, například společně s námi, absolvovali výstup na nejvyšší horu bulharského pohoří Rila Musala (2925 m n. m.) a máte výbavu pro pobyt v přírodě s sebou (nejspíše na zádech), určitě přemýšlíte, co dál? Zkuste si výšlap prodloužit dále po vysokém hřebeni až na chatu Grnčar (2187 m n. m.)!
Rila – Bulharsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Otevřeným terénem
Ať už vám loučení s výhledy a samotným nejvyšším vrcholkem celého magického a nespoutaného Balkánu Musala (2925 m n. m.) trvá jakkoliv dlouho, měli byste pamatovat na včasný „útěk“, lépe řečeno návrat zpět do pohodlí horského střediska, odkud jste například mohli vyrazit, nebo na následný postup terénem Rily k dalšímu útočišti – pro tentokrát jím bude horská chata Grnčar (2187 m n. m.) umístěná naprosto logicky těsně pod horským hřebenem.
Opusťte meteorologickou stanici, betonovou mohylu i všechny kamenné mužiky a vydejte se na jih po značce červené barvy, hlavní turistickou trasou vedoucí rilským hřebenem, horské středisko Borovec nechte daleko za sebou, už ho neuvidíte. Prudkým otevřeným svahem, kde velmi často fouká ostrý horský vítr, sklesejte do nevýrazného sedla mezi horou Musala (2925 m n. m.) a Malak Bliznak (2777 m n. m.), na nějž několik desítek výškových metrů opět vystoupejte a přetraverzujte dále na jeho většího bratra Goljam Bliznak (2779 m n. m.).
Z tohoto vrcholku stezka klesá opět dolů do širokého sedla pod dalším z majestátních vrcholků dosahujících úctyhodných výšek – Mariški Vrch (2765 m n. m.). Ten lze buď po vrstevnici podejít a ušetřit si přibližně sto výškových metrů stoupání a třicet minut času, ale pokud máte dostatek sil, určitě na tuto variantu nemyslete a vyrazte vzhůru. Pod samotným vrcholkem na rozcestí červené a zelené turistické značky si nechte batohy, pár desítek metrů popolezte výše po menším travnato-kamenném poli a kochejte se neuvěřitelným panoramatem bulharské Rily.
Otevřený terén celého rilského hřebene je sice v nepříznivém počasí velmi nepříjemný, ale při ideálních podmínkách nabízí skvělé výhledy na všechny světové strany – buď před sebe na stezku linoucí se po hřebeni v jižním směru, zpátky na nejvyšší horu Bulharska a celého Balkánu zároveň nebo na východ i západ do hlubokých zalesněných údolí. Prostě – skvělé, od všeho trochu!
Jako na houpačce
Sestupte zpátky prudce dolů z Mariški Vrchu (2765 m n. m.) a pokračujte přímo na jih stezkou na další vrcholek Ovčarec (2768 m n. m.) s kamennými bloky, pod nimiž projděte, vylezete si na ně a pro dnešek naposledy se pokochejte především pohledem na západní stranu – dole v údolí se leskne vodní hladina důležité rilské přehrady sevřené zeleným nekonečným lesem Beli Iskar v téměř dvou tisících metrech. Po chvíli traverzování delšího hřebene vrcholku Ovčarec (2768 m n. m.) se dočkáte velmi dlouhého a hlavně trochu psychicky náročného sestupu do sedla Džanka (cca 2300 m n. m.). Je veden po velmi vyšlapané a často kvůli vlhkosti bahnité stezce dolů mezi horskou klečí různé velikosti a vzrůstu, bohaté výhledy jsou minulostí.
Až ze sedla, respektive kousek pod ním, uvidíte na východní straně pod kamenným obrem Sucha Vapa (2638 m n. m.) jezero Grnčar a stejnojmennou chatu (2187 m n. m.) – na starších mapách a ve starších průvodcích naleznete tuto horskou chatu pojmenovanou jako „Boris Chadžisotirov“, což je jméno jednoho z mnoha komunistických zasloužilců z (ne)dávných časů, a tak není divu, že se aktuálně pro-evropské Bulharsko podobných „věnování“ snaží zbavit a nahradit je něčím, co takovou minulost nepřipomíná. Naštěstí pro všechny – na krásách okolní přírody to neubírá!
Sestup dolů, čítající přibližně sto padesát výškových metrů, k horské chatě není nikterak vyčerpávající, je již jenom nutným „zlem“ předtím, než lze za například menší poplatek požádat správce chaty o svolení postavení stanu na břehu pěkného jezera a bez mýdla se jít vykoupat do ledové vody. Chata Grnčar (2187 m n. m.) nabízí základní, ale na horské poměry spíše nadprůměrné občerstvení jako polévku, dvě tři hlavní jídla a samozřejmě pivo i další nápoje; nechybí ani chatky pro případ, že jste si svůj přístřešek nepřinesli s sebou na zádech. Útočiště jako malované, uvnitř chaty je pořádek a útulno, gratulace správci!
Ubytování a jídlo
chata Grnčar
chata Ledenoto jezero
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)
Přístup na začátek
Pokud byste do Bulharska jeli čistě za výstupem na Musalu, tak se připravte na celodenní jízdu autem, která si vezme minimálně 15 hodin čistého času. Z přímořského letoviska Varna je to cesta asi na 5 hodin.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Túra za zrcadlící se hladinou Ribnich Ezer v pohoří Rila