Pohodový trek kolem lagun Národního parku Sajama. Zakončený zaslouženým odpočinkem v přírodním termálním bazénku poblíž vesnice Sajama.
Altiplano – Bolívie
Podrobný popis
Národní park Sajama je nejstarší park v celé Bolívii a rozkládá se na ploše 100 000 ha. Zajímavostí zde není jen nejvyšší hora Nevado Sajama, ale především pestrost a vzácnost flóry a fauny (puma, kondor, vikuňa, lama, plameňák). Roste zde také nejvýše položený les světa – stromy queňua (Polylepsis tarapacana).
Z vesnice Sajama se vyrazí po Altiplanu po prašné cestě západním směrem. Krajinu téměř bez stromů zpestřují velká stáda lam a výhled na zasněžené vrcholky Parinacoty a Pomerape. Cca 10 km od vesnice se nachází hned vedle cesty gejzíry, některé z nich dosahují téměř bodu varu, v jiných se lze i vykoupat. Pokračuje se pořád údolím zvolna nahoru, později je nutné najít pěšinu na severním svahu údolí. Vegetace ubývá, vítr často tvoří víry s lávovým pískem. Cedulka v sedle (okolo 5000 m) s nápisem Chile a první nádherná laguna – Khasira, často z části zamrzlá a s mnoha ptáky. Podél jediného potoka vzhůru k laguně Sorapata a po přejití nekonečné sopečné pustiny se objeví i laguna 3. – Chiar Khota, opět s mnoha ptáky a dokonce i výhledem na Sajamu. Následuje už jen sestup údolím, kde se vyplatí si dobře hlídat cestu popř. stopy, protože se zde nachází mnoho skalních stěn a ne vždy je sestup daným místem možný. Pěšina bývá místy velmi málo zřetelná. Po zdlouhavém sestupu se krajina opět mění na rozsáhlou rovinu Altiplana. Na závěr treku je možná koupel v termálním bazénku, odbočka je značena od cesty. Přes den se zde vybírá vstupné (cca 80 kč), voda dosahuje příjemné teploty okolo 35 0C. A po koupeli již zbývá jen posledních 7 km do vesnice Sajama.
Ubytování a jídlo
Cestou nelze nic dokoupit ani se nikde ubytovat
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky a cepín nejsou třeba
Přístup na začátek
vesnice Sajama ve stejnojmenném národním parku. 210 km z města Patacamaya. Minibus jede z hlavní ulice Capitol ( ve 13h (cca 70 kč – srpen 2009), ze Sajamy ráno mezi 6. a 7. hodinou. 320 km z La Pazu
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Sajama – laguna Khasira
- laguna Khasira – Altiplana
- Altiplana – Sajama
Další možnosti túr v okolí
výstup na nejvyšší horu Bolívie Sajama, výstup na šestitisícovky Parinacota a Pomerape, procházka k laguně Huanacota
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieZkušenosti čtenářů
Ahoj, jak je to s pitnou vodou okolo Lagun? Vse s sebou? a co se týká mapy, dá se sehnat přímo ve vesnici Sajama? Dík V.
Ahoj, vodu jsme brali z lagun a potoka, před pitím jsme ji chemicky čistili. Takže nebylo potřeba s sebou tahat víc jak litr či dva. Mapa ve vesnici k sehnání nebyla (ani k nahlédnutí). Dostali jsme jen letáček, na kterém byl trek namalován opravdu velmi schématicky. Ještě bych se chtěl Honzy zeptat na zdroj informace o tom minovém poli. Ranger u vstupu do parku nám nic neříkal, žádné výstražné cedule jsme nikde cestou neviděli.
Díky za info, to je super. Zároveň můžeš(te) potvrdit dopravu z Patacamayi? Pojedeme z La Pazu. A ještě poslední věc – rádi bychom pak zdolali vulkán Acotango, je v Sajame někdo, kdo by nás tam dovedl nebo se musíme dostat až do Putre v Chile? Popřípadě jak je to s dopravou přes hranice? Díky V.
Minibus z Patacamaye jede denně v 13h. Četl jsem, že když je plný tak i dřív, ale nevypadalo to, že by se to dělo – hodně lidí vystupovalo i nastupovalo i po cestě, tedy snad leda, že by tam byla velká skupina, která by naplnila minibus až do Sajamy. Zpět jede každé ráno v 6, v neděli ve 4 (asi do kostela). K průvodci neporadím, lokální přeshraniční veřejná doprava pokud vím není, busy z La Paz do Aricy jezdí brzy ráno z La Paz, tedy nějak dopoledne kolem Sajamy, možná by se dalo je zastavit, či se do nic dostat aspoň na hranici.
Podle zkušeností s přeshraničními busy mezi Argentinou a Chile bych řekl, že se do nich nastoupit cestou u hranic nedá, pokud to není standardní zastávka. Musejí mít všechny pasažéry na soupisce.
Miny jsou na chilské straně hranic s Bolívií na mnoha místech. Viděl jsem i jižně od hlavní silnice (tam, kde je na sever od ní vesnice Parinacota), jak je nedaleko vedlejší cesty zrovna odstraňovali.
Za dva týdny se chystáme s kamarádkou na tento trek.. Chci se zeptat, má někdo nějaké novější informace o těch minách tam? Hrozí stále nebezpečí?
My se na něj chystáme příští rok 🙂
Ahoj. Chtěl bych se zeptat jestli je možné pro výstup na Nevado Sajama zapůjčení vybavení (cepín, mačky) přímo ve vesnici Sajama??? Díky za odpověď a rady, Honza
Čau.
Půjčení výbavy v osadě Sajama je možný, hned zkraje je velkej hotel, kde má týpek spoustu lezeckýho haraburdí.
S vodou jsme problém neměli, když nebyl potůček, filtrovali jsme vodu z kačáků.
Jo a na minu jsme nešlápli… 🙂
Ahoj,
lze v Sajamě (vesnici) půjčit stan a karimatky?
Dík
Jirka
Ahoj, je třeba upozornit, že cesta vede podél nevyčištěného a už téměř neoznačeného ZAMINOVANÉHO ÚZEMÍ! Na fotce http://www.broty.net/kolumbie/sajamaminy.jpg je napravo od laguny, dlouhé prý asi 300 x 50 metrů. Už zde zemřelo několik Bolivijců, kteří mířili do Chile… BUĎTE OPATRNÍ! Dále (podle průvodců ze Sajama) může být velký problém s ilegálním vstupem do Chile. Občas sem jezdí hlídkovat carabineros. Odkaz na mapu dalších zaminovaných území v Chile: http://www.cnad.cl/sitio/educacion%20y%20prevencion/img/tarapaca.jpg.
Nový odkaz na fotku zaminovaného území: http://www.honzabrotanek.cz/kolumbie/sajamaminy.jpg
zdroj informací: průvodci ve vesničce v Bolívii: výstražné cedule a plot už prý dávno ztrouchnivěly, ještě se dají najít jejich zbytky, nové nestavěli.