Trek NP Las Cañadas
Treky

Trek NP Las Cañadas

  Drsná krajina s velkým množstvím lávových polí je opravdu unikátní. Jen v květnu se tu příroda mění a všechno nádherně rozkvete.  

Kanárské ostrovy, Las Cañadas – Španělsko

Stát
Španělsko
Další státy
Španělsko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
75 km
Nejvyšší bod
3718 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Velkou výhodou tohoto treku je jeho celoroční přístupnost. Drsná krajina s velkým množstvím lávových polí je opravdu unikátní. Jen v květnu se tu příroda mění a všechno kvete. Z výchozího místa La Caldera (1000 m..m.) se stoupá stále do kopce, značení není zpočátku příliš kvalitní. Již z dálky je vidět Montaña Izaña, observatoř. Několik kilometrů chůze po silnici do El Portillo (2083 m) je nevyhnutelných. Po značené pěšině mírně zvlněných terénem pouštní sopečnou krajinou se dojde až k Huevos del Teide, což jsou sopečná vajíčka vysoká až 5 m. Serpentýnami pak stále vzhůru až k Rifugio de Altavista (3260 m).

Zbývá překonat posledních 460 výškových metrů a je tu vrchol nejvyšší hory Tenerife a současně největší dominanta národního parku Pico del Teide (3718 m). Při dobré viditelnosti lze spatřit všechny zbývající Kanárské ostrovy. Sestupuje se okolo horní stanice lanovky (La Rambleta) po značce, která vede po nekonečně rozlehlém suťovém poli. Nedaleko od cesty je vidět působivý sopečný jícen 2. nejvyšší hory Tenerife Pico Viejo (3135 m). Poté je opět nutné jít cca 10 km po silnici až na parkoviště Montaña de Roque, odkud je to již nedaleko do Paisaje Lunar, kde krajina vypadá opravdu jako měsíční. Piniovými lesy, které jsou často zahaleny mlhou vede pěšina až do Campamento.

Ubytování a jídlo

Lze se ubytovat v chatách/hotelech v El Portillo, Rifugio de Altavista – 20 Eur (Zima 2008), Montaña de Rogue, stravování také možné

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, trekingové hůlky, oblečení je závislé na období návštěvy

Přístup na začátek

La Caldera je snadno přístupná autobusem z La Gomery, vyplatí se mít předplacenou kartu.

Přístup z konce

Z kempu Campamento stopem nebo po prašné cestě pěšky cca 8 km do Vilafloru, odkud jezdí autobusy.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano, vyřizuje se v hlavním městě Santa Cruz, vstup na vrchol může být někdy kvůli namrznutí cesty a špatným podmínkám zakázán

Základní trasa

La Caldera - Montaña de Izaña – El Portillo – Huevos del Teide – Rifugio de Altavista – La Rambleta – Pico del Teide – Pico Viejo – Montaña de Roque – Paisaje Lunar (tzv. Měsíční údolí) – Campamento Madre del Agua

Orientační rozpis po dnech

  1. La Caldera – El Portillo
  2. El Portillo – Rifugio de Altavista
  3. Rifugio de Altavista – Montaña de Roque
  4. Montaña de Roque – Campamento Madre del Agua (Vilaflor)

Další možnosti túr v okolí

Kratší variantou může být trasa z parkoviště Montaña Blanca po štěrkové cestě a pro úplné usnadnění dobytí vrcholu je možné využít lanovku, jejíž horní stanice je ve 3555 m.n.m.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Višňák

Tenhle článek má naprosto  nulovou informační hodnotu! Nevím jestli to slečna nebo paní Dana spíš neopsala z průvodce, protože zcela chybí informace o tom, že jediná možnost jak na popisovaném treku získat vodu je nabrat si ji na záchodě v hospodě na El Portilu, na Altavistě a na horní stanici lanovky. Prameny cestou nejsou a sníh (nebo led) lze potkat jenom v zimních měsících a jenom někdy.
Povolení na vrchol Teide se vydává omezený počet na hodinu (momentálně tuším 60 lidí), aby se tam turisti díky lanovce neušlapali, nicméně dá se obejít tím, že se spí na Altavistě (nebo u ní, pokud nemáte objednáno nebo chcete uštřit) a k vrcholu se vyráži za tmy. Výstup a sestup je nutno zvládnout před příjezdem první lanovky, kterou přijede hlídač co zavře branku a vyžaduje povolení.
Pokud si cestou chcete vařit z vlastních potravin, potřebujete vařič. Občas se v železářstvích dají sehnat plynové bombičky, při troše štěstí (ve Villafloru) dokonce i šroubovací kompatibilní s oblíbeným českým varem. Jinak je nutný vařič na benzín.
Spát se dá na oficiálních tábořištích, která jsou značena v mapě. Standartně je na nich voda, toaleta, sprcha a několik grilovacích ohnišť. Oficiálně je nutná rezervace a na jednom místě nesmíte spát opakovaně. Nicméně pokud přijdete se soumrakem a vypadnete časně ráno, tak si můžete v klidu užít romantiku ohýnku v borovém lese pod oblohou s nespočtem hvězd.
Spát na divoko mimo tábořiště se dá taky, ovšem poněkud obtížně se hledá zašité místo mezi lávovými proudy a v nižších polohách zas vadí trnitá buš.
Fotky zde:
http://visnakovo.rajce.idnes.cz/Zimni_vandr_2014_-_Tenerife/
 
http://visnakovo.rajce.idnes.cz/Opet_Tenerife%2C_tentokrat_na_spagate/

Mili

Asi jsem orezavatko, ale absolvovala jsem trasu z velké části a lehká rozhodně není. Největší problém je nedostatek pramenů. Často jsem při výstupu z La Caldery narazila na potrubí, kde jsem s povdekem vodu odebrala. Teide a okolí už je bez šance. Je dobré si vše pořádně rozvrhnout.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: