Celý trek kaňonem Cotahuasi je veden suchou a vyprahlou pouštní krajinou. Prochází lesem z vysokých kaktusů různých druhů. Prochází se i dvěma malými vesničkami, kde jsou slyšet a vidět v listoví malí zelení řvoucí papoušci.
Cordillera de Huanzo – Peru
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Kaňon Cotahuasi se uvádí jako nejhlubší kaňon světa. Jeho největší hloubka, resp. rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší částí, má být 3520 metrů a délka je 100 km.
Trek začíná netradičně v nejvyšším bodě, v městečku Cotahuasi. Celý první den je ve znamení neustálého klesání po prašné silnici kroutící se serpentinami do útrob kaňonu. Jednou denně jezdí k mostu Puente de Sípia autobus. Od mostu vede zřetelná pěšina místy značená červenými šipkami k překrásnému vodopádu Sípia. Ten padá více než 100 hluboko do úzké části kaňonu obklopené barevnými skalami.
Další část treku již není značena a mapy této oblasti neexistují. Místní ochotně poskytnou radu, pěšiny jsou jimi hojně využívané. Jejich udaný čas pěší chůze je ovšem nutno trekařem s plným batohem násobit dvěma. Od vodopádu se musí vrátit na odbočku k široké cestě (buduje se tu silnice) a pokračovat po ní nejdříve stoupáním svahem a poté konečným klesáním na nejnižší místo treku k řece, od které se vine úzká serpentina prudkým stoupáním až do vesnice Quechualla.
Celý trek je veden suchou a vyprahlou pouštní krajinou. Prochází lesem z vysokých kaktusů různých druhů. Prochází se dvěma malými vesničkami, kde jsou slyšet a vidět v listoví malí zelení řvoucí papoušci. Pozor na velké riziko úpalu nebo úžehu vzhledem k neustálému pražícímu slunci. Nezbytnou výbavou je silný opalovací krém, klobouk a p dostatek pitné vody. Voda zde ovšem kromě řeky téměř není, je nezbytné využívat každé příležitosti a doplňovat zásobu v láhvích.
Ubytování a jídlo
je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava, pevné boty, opalovací krém, klobouk, dezinfekce pitné vody
Přístup na začátek
autobusem z Arequipy do městečka Cotahuasi
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Cotahuasi – vodopád Sípia
- Vodopád Sípia – Quechualla
- Quechualla – Cotahuasi
Další možnosti túr v okolí
Je možné využít ojedinělé autobusové dopravy z městečka Cotahuasi k Puente de Sípia a tím zkrátit trek na 2 dny; kaňonem je možno dojít podél řeky až k moři cca za 10-14 dní; vesnice Alca a termální prameny Luicho; vesnice Pampamarca a Bousque de Piedra Huito