Stále populárnější, nepříliš obtížný trek, který protíná vysoko položenou oblast Rupshu mezi jezery Tso Moriri a Tso Kar. Vybírají si jej i rodiny s dětmi, doprovázené průvodci a koňmi.
Planina Rupsu, Indický Himálaj – Indie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Stále populárnější, nepříliš obtížný trek, který protíná vysoko položenou oblast Rupshu mezi jezery Tso Moriri a Tso Kar. Vybírají si jej i rodiny s dětmi, doprovázené průvodci a koňmi. Směr pochodu závisí na předchozích plánech, trek má přibližně stejnou obtížnost v obou směrech. Lze jej využít jako možnost návratu k hlavní silnici Leh – Manali po návštěvě jezera Tso Moriri.
Geograficky tato oblast náleží tibetské plošině, jejíž západní část je známá jako Changtang, česky něco jako „vysoko ležící země“. Široká travnatá údolí jsou osídlená polokočovnými pastevci, kteří zde se svými stády tráví krátké himálajské léto. Větší z jezer – Tso Moriri – je poloslané, menší – Tso Kar – je typické slané jezero, s fotogenickými solnými usazeninami v jeho širokém okolí.
V této oblasti se pohybuje spousta zvěře, velmi pravděpodobné je setkání s divokým tibetským oslem – kiangem. Krajina je poměrně otevřená, nabízí prakticky neustále výhledy na okolní šestitisícovky, na kterých ledu ubývá, ale stále jsou jejich vrcholky pokryté bělobou.
Protože celá oblast leží ve značné nadmořské výšce, je předchozí aklimatizace nezbytná. Kromě řídkého vzduchu je jinak trek velmi dobře schůdný. Sedla jsou vysoká co do absolutní výšky, ale snadno zdolatelná, poměrně mělká. Na trase trekaře nečeká žádné obtížnější brodění řek, pouze přeskakování drobnějších proudů. O správném směru pochodu se dá případně ujistit u nomádů, které budete cestou potkávat.
Trek začíná ve vesnici Korzok, která je jediným trvale osídleným místem v poměrně širokém okolí. Najdete zde starou gompu (buddhistický klášter), který určitě stojí za návštěvu. Trek vede z vesnice zpočátku sevřeným, poté širokým údolím podél řeky, přes planiny směrem k viditelné sníženině v hřebeni, která tvoří sedlo Yalang Nyau La.
Nezapomeňte se pokochat výhledem na jezero, nejlépe povylezte kousek výše, nad sedlo. Po necelé půlhodině stezka za sedlem narazí na říčku, u které jsou hezké plácky na spaní. Pokud by vás lákal výstup na „bezejmennou šestitisícovku“ vysokou přibližně 6080 m (ve švýcarské mapě Ladakh & Zanskar, Jih, Edition Olizane má název Yalung Nong), zůstaňte spát co nejvýše. Ráno si stačí přivstat a překonat cca 800 výškových metrů po relativně mírných suťových svazích až na vrchol. Souřadnice cíle jsou 33°03’21.10″S, 78°11’05.95″V. Při dobré aklimatizaci vám celý výlet zabere cca 4 hodiny. Kruhový výhled na jezero a bezpočet vrcholů je nezapomenutelný.
Nepříliš vysoké sedlo Gyambarma La (Kostse La), které trekaře čeká další den, je jakousi zkratkou mezi navzájem kolmými údolími. Pláně jsou osídlené nomády, kteří vás pravděpodobně rádi pozvou do svých stanů na slaný čaj. Cesta pokračuje nejvyšší sedlo na trase, cca 5 590 metrů vysoké Kyanmayur La. Roztroušené nomádské stany v údolí za ním už lze nazvat vesnicí – jmenuje se Nuruchan. Před sestupem na rozlehlou pláň kolem slaného jezera Tso Kar a jeho bratříčka Startsapuk Tso zbývá přeskočit sedlo Harlam La, přibližně pět tisíc metrů vysoké.
Možností k táboření je v průběhu treku dost, místo noclehu lze vybírat operativně podle momentální kondice a chuti. Pouze u jezera Tso Kar je zákaz volného kempování. Spát lze u řeky, která teče do jezera, než ji stezka opustí, nebo pak v kempu na severní straně jezera.
Trek lze za jezerem Tso Kar protáhnout k silnici Leh – Manali a stopovat, jedním či druhým směrem. Několik kilometrů lze ušetřit, pokud se přehoupnete přes nápadnou sníženinu hřebínku, který lemuje jezero Tso Kar na jeho západní straně. Hned za ním vede totiž cesta.
Ubytování a jídlo
na treku nelze spoléhat na možnost ubytování nebo doplnění zásob, vše je nutno vzít s sebou; dá se ovšem počítat s tím, že vám nomádi nabídnou něco k snědku
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava
Přístup na začátek
džípem nebo autobusem (jezdí 10., 20., a 30. v každém měsíci během sezóny z Lehu do Korzoku
Přístup z konce
džípem od jezera Tso Kar nebo stopem od silnice Leh – Manali.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
v sezóně přibližně jedna výprava za den, turistů bude zřejmě přibývat
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Korzok – tábořiště v údolí za sedlem Yalang Nyau La
- tábořiště v údolí za sedlem Yalang Nyau La – tábořiště před sedlem Kyanmayur La
- tábořiště před sedlem Kyanmayur La – tábořiště u řeky za Harlam La
- tábořiště u řeky za Harlam La – Silnice z Leh do Manali (NH1)
Další možnosti túr v okolí
V okolí se dá vystoupit naněkolik šestitisícových vrcholů. Trek je také možno prodloužit a pokračovat od jezera Tso Kar severním směrem do vesničky Rumtse ležící na silnici Leh – Manali. Možná je i kombinace s trekem Pang – Tso Moriri, například přes sedlo Lanyer La.
Zkušenosti čtenářů
V článku je „Odkaz na trasový soubor z GPS:“, ale odkaz chybí – nebyl by? Díky.
Bohužel, GPS tracklog k tomuto treku nemáme k dispozici, matoucí odkaz jsem odstranil.
Chci se zeptat, jak je to na treku s vodou, zda se dá brát z potoka, případně zda zde byly prameny nebo se muselo vše nýst na zádech od začátku do konce?
Voda na treku je, ale všechno jsou to pastviny, proto jsme raději dezinfikovali.
http://www.photo-svoboda.cz/clanky/indicky-Ladakh-Trek-mezi-jezery-Tso-Moriri-a-Tso-Kar
Voda na treku je, ale všechno jsou to pastviny, proto jsme raději dezinfikovali.
http://www.photo-svoboda.cz/clanky/indicky-Ladakh-Trek-mezi-jezery-Tso-Moriri-a-Tso-Kar