Trek ke Sněžnému jezeru po ledovcích Biafo a Hispar s možností výstupu na Workman Peak
Treky

Trek ke Sněžnému jezeru po ledovcích Biafo a Hispar s možností výstupu na Workman Peak

  Technicky náročný trek po ledovci Biafo ke Sněžnému jezeru, přechod přes Hisparské sedlo a sestup po Hisparském ledovci je považován za nejobtížnější trek v Pákistánu.  

Karakoram – Pákistán

Stát
Pákistán
Další státy
Pákistán
Počet dní
14
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
200 km
Nejvyšší bod
5895 m n. m.
Převýšení
4000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Technicky náročný trek po ledovci Biafo ke Sněžnému jezeru, přechod přes Hisparské sedlo a sestup po Hisparském ledovci je považován za nejobtížnější trek v Pákistánu.

Vychází z Ascole směrem ke Konkordii a základnímu táboru K2, již v průběhu prvního dne ale odbočuje do vedlejšího údolí na ledovec Biafo. Vede odlehlou oblastí Karakoramu, kde mezi vesnicí Ascole a Hispar není žádné zázemí a výprava je po dobu nejméně 14 dní závislá zcela sama na sobě. Sněžné jezero ve výšce 4 580 m je tvořené ledovcovou masou o průměru 15 km a hloubkou více než 1 000. Je popisováno jako největší ledovcová masa Asie. Zájemci o krátký výstup mohou postavit základní tábor v Hisparském sedle (5 150 m), z něhož je možné zvládnout výstup západní stěnou na Workman Peak (5 895 m) za jeden den.

Ubytování a jídlo

V průběhu vlastního treku ubytování ve stanech, veškeré jídlo je nutné přinést s sebou.

Potřebné vybavení

trekingová výbava, pevné boty,(nejlépe skeletové nebo jiné expediční boty), oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky, cepín, úvazek, lano pro pohyb po ledovcích a Sněžném jezeře)

Přístup na začátek

Letiště Islámabád, autobus do Skardu, džíp do Ascole

Přístup z konce

Z Hisparu, odtud džípem do Karimabádu, autobusem zpět do Islámabádu

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ano

Počet lidí za rok (odhadem)

50

Základní trasa

Ascole – ledovec Biafo – Sněžné jezero – Hisparské sedlo - ledovec Hispar – Hispar

Orientační rozpis po dnech

  1. Ascole – Namla (3 690 m)
  2. Namla – Mango (3 660 m)
  3. Mango – Bantha (3 990 m)
  4. Bantha – Marphogoro (4 480 m)
  5. Marphogoro – Sněžné jzero (4 580 m)
  6. Sněžné jezero – Hisparské sedlo (5 150)
  7. Hisparské sedlo – BC
  8. Výstup na Workman Peak (5 895 m)
  9. Hisparské sedlo -BC
  10. Hisparské sedlo – tábor na ledovci Hispar(5 040 m)
  11. Tábor na ledovci Hispar – Bantha Brak (4 380 m)
  12. Bantha Brak – Shiquam Bakris (4 020 m)
  13. Shiquam Bakris – Dachigan (3 750 m)
  14. Dachigan – Hispár (2 850 m)

Další možnosti túr v okolí

V této oblasti jen jedna treková trasa, s horolezeckým vybnavením možnost výstupu na Workman Peak (lana, úvazek, ledovcové skoby, cepín, mačky, přílby, karabiny, osma, skeletové nebo jiné expediční boty).

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

DWD

Asi si to neprectes, ale tam se fakt neda zabloudit … je to jasne prehledne, nejlepsi je, ze tam fakt nikdo neni, vsichni se zenou na Baltoro, prvnich asi 10 km – asi 3 km pred nastupem na ledovec Biafo je spolecnych. Misto, kde se rozdeluji proste nelze minout, trekar na Baltoro jdou pres reku Braldu a na Biafo se reka neprechazi. Pak uz je jen „Askole polo ground“, coz neni stadion, ale prirodni planinka. Ta se prejde, pak maly vysvih a jiz ma clovek pred sebou Biafo. Az do stredni casti se clovek matozi v bludisti skal a ledu, ale pak je „dalnice“ az k sedlu. Po ceste je hlavne Baintha nadherna … Snow Lake je jako vystrizeny z Antarktidy, je ale nutne pripocist neskutecne vedro pres den a silny mraz v noci. Za Hispar La, se schazi take pomerne jasne … Jinak neni problem si v Askole najit „Gajda“ a nosice … coz je lepsi nez GPS. Kdo se boji najima uz v CR, nebo ve Skardu, ale take vice zaplati … V Askole mam radu pratel a spolecnych blech. Byl jsem tam jiz 5 krat, fakt je to uzasny (asi nejlepsi trek ve Vysoke Asii vubec – mam s cim srovnavat) a vzhledem k tomu, ze pracuji v teto casti sveta, je pro mne lehke se tam vracet.

DWD

jeff
DWD:

jednoznačně patří do top 5 treků světa (taky mám s čím srovnávat), orientačně jednoduchý, ale pokud někdo nemá zvládnutou chůzi a orientaci po ledovci, kamenolomu tak at tam sám rozhodně neleze, taky ledovce jsou neustále v pohybu a tím se všecko mění, nedá se spoléhat na to co bylo před rokem apod. Pakoši mají o slově „cesta“ trošku jinou představu než evropani:-), takže pro někoho kdo viděl cepín poprvé v hudáči, když ho kupoval naprosto nevhodný trek, svou délkou a členitým terénem se může pro někoho lehce stát značně vyčerpávajícím (pokud má 30 kg na hrbu).
Zajímavé mohou být shimshálské varianty Lukpe la, Khurdorpin la či snow lakeové loopy sim la-skam la.
Celá oblast má neskutečný lezecký potenciál, který na vás čiší na každém kroku.

Suraqa
jeff:

Jeff, i assume you put up a lot of videos on youtube about Pakistan. correct me if i am wrong?

I am doing Hisperla this year(July-Aug) with some friends flying in from around the world, and the same group did K2 and ggla back in 2018. Cant wait to get out there and enjoy the wilderness.

DWD

Tak samozrejme, ze to neni vandr:o) Dost lidi tam umira, a to i ti, kteri si najmou na dve osoby 30 nosicu, kuchare co tahne kozy. Pakistanci se stale smejou, i kdyz nekdo umre. „On spadl do trhliny, hehe,“ vysmaty jako kobliha. Myslis si proste, ze nekdo spadl a nejak sikovne. No a pak ho nesou – v lepsim pripade – a i tak se ti co ho nesou smejou. Jinak jsem tam par kopcu dal, jsou paradni, jsou „unclaimbed“, ale tezko to presne nekdo urci. Jeden kopecek jsem si i zaregistroval na sebe v Pindi, ale to uz je snad 15 let … toto utika :o)Zcela urcite to dam zase …

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: