Trek kaňonem Colca v Peru
Treky

Trek kaňonem Colca v Peru

Kaňon Colca leží poblíž peruánské Arequipy a je jedním z nejhlubších na světě. Hnízdí v něm andští kondoři, kteří se pravidelně každé ráno nechávají oteplujícími se vzdušnými proudy vynášet ode dna až na skály vysoko nad ním.

Andy – Peru

Typ
3-denní, 4-6 denní
Stát
Peru
Další státy
Peru
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
35 km
Nejvyšší bod
3200 m n. m.
Převýšení
1700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Kaňon Colca leží poblíž peruánské Arequipy a je jedním z nejhlubších na světě. Hnízdí v něm andští kondoři, kteří se pravidelně každé ráno nechávají oteplujícími se vzdušnými proudy vynášet ode dna až na skály vysoko nad ním.

Tuto vzácnou podívanou v sezóně trochu ruší velké množství přihlížejících turistů u nejpopulárnějšího místa zvaného Cruz del Condor. Naprostá většina z nich však, hnána napjatým programem svých agentur, odjíždí ještě před desátou hodinou, takže přichází o vyvrcholení, při kterém ptáci krouží těsně nad hranou kaňonu a tedy nejblíž k pozorovatelům. Na trek ke dnu kaňonu se potom vydává jen malá část přihlížejících.

Ke Cruz del Condor je dobré přijet večer, přenocovat poblíž a ráno tak moci pozorovat kondory prakticky rovnou ze stanu. Potom pokračujte po silnici směrem ke Cabanaconde, u vodní nádrže zahněte mezi pole a najděte cestičku dolů do kaňonu. Ušetříte si tak zacházku až do Cabanaconde. Stezka je strmá, málo používaná a nevzbuzuje v některých úsecích velkou jistotu, ale po nějaké době se napojuje na hlavní trasu do kaňonu. Ta je širší, ale s větším provozem.

Končí na dně u mostu přes dravou Colcu. Po sestupu o 1200 m se znatelně otepluje. Výstupem zhruba do poloviny výšky protilehlé stěny kaňonu se potom dá pokračovat až k vesnici Paclla, kde se dá opět sejít dolů k řece Colca, do které poblíž zavěšeného mostu prýští horký gejzír. Mixuje vodu akorát na koupání, na druhou stranu ji znehodnocuje pro pití.

Nahoru do vesnice Cabanaconde, odkud jezdí autobus zpět do Arequipy, zbývá 1200 výškových metrů. Samozřejmě není radno podcenit fyzičku, nezbytnou aklimatizaci ani počasí. To však bývá v letních měsících (zde vlastně zimních, jsme na jižní polokouli), kdy je v této oblasti období sucha, překvapivě stabilní na to, v jaké se pohybujeme nadmořské výšce.

Ubytování a jídlo

Ve všech vesnicích na cestě je možné sehnat jídlo i ubytování, pokud je volno. Přesto není problém vzít i zásoby jídla, oproti většině jiných treků zde totiž zásoby ponesete dolů, tam je zpracujete a nahoru se půjde nalehko. Co víc si přát, ne? S vodou to v kaňonu není dobré, vyplatí se vzít jí s sebou hodně.

Potřebné vybavení

voda, běžná trekingová výbava, pevné boty, oblečení a spacák do nízkých teplot, stan, jídlo; mačky ani cepín nejsou třeba

Přístup na začátek

z Arequipy autobusem do Chivay, odtamtud autobusem od kaňonu na místo zvané Cruz del Condor

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

za vstup do kaňonu se platí turistický poplatek 22,5 sol, vybírají ho při nástupu do autobusu v Chivay (rok 2005)

Základní trasa

Cruz del Condor – Cosñirhua – Paclla – Cabanaconde

Orientační rozpis po dnech

  1. Cruz del Condor
  2. Cruz del Condor – dno kaňonu
  3. dno kaňonu – Cosñirhua – Paclla – gejzír v řece Colca
  4. gejzír – Cabanaconde

Další možnosti túr v okolí

kaňon je celkem asi 100 km dlouhý a poblíž jsou i dvě sopky Coropuna (6425 m) a Ampato (6310 m); popsaný trek se dá také o den zkrátit, zhruba v půli cesty je ještě jeden most, přes který se dá vrátit a vystoupat vzhůru do Cabanaconde

Zkušenosti čtenářů

Tomáš

k tomu gejzíru treba prísť za svetla. My sme tam prišli už po tme a gejzír sme nenašli a tak sme spali pri moste. Až ráno sme ho zbadali 🙂
Inak voda z colcy sa dá nabrať aj pri gejzíre. Je trochu vajcovka ale aspoň má minerály 🙂 (Samozrejme dali sme do nej radšej dezinfekciu)

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: