Sedmidenní trek národním parkem Gran Paradiso nás provede přes vysokohorská sedla a skrz zelená údolí Grajských Alp, kolem půvabných jezer Nivolet a po pohostinných italských chatách. Zlatým hřebem je (volitelný) výstup na čtyřtisícovku Gran Paradiso.
Grajské Alpy – Itálie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Národní park Gran Paradiso se rozkládá v oblasti Grajských Alp jižně od údolí Aosta na severozápadě Itálie. Nejvyšší horou národního parku je stejnojmenná čtyřtisícovka Gran Paradiso (4061 m n. m.).
Sedmidenní trek protne národní park od západu k východu: projde přes vysoká sedla a sestoupí do čtyř údolí, která protínají národní park v ose sever – jih. Třešničkou na dortu celého treku bude výstup na vrchol Gran Paradiso. Cestou nás čekají zelená svěží údolí s modrými hladinami jezer a divoké, skalnaté hřebeny pokryté ledovci. Projdeme kolem již opuštěných charakteristických staveb a přespíme v předem zamluvených chatách s bodrými a svéráznými chataři.
Národní park Gran Paradiso založený v roce 1922 je plný divoké zvěře a vzácné velehorské flóry. S kamzíky, a zvláště s kozorožci se zde setkáte doslova na každém kroku. Cestou nás bude doprovázet pohvizdování zvědavých, a zároveň plachých a mrštných svišťů. O záchranu již téměř lovem vyhubené populace kozorožců se zasloužil italský král Viktor Emmanuel II založením přírodní rezervace v roce 1850.
1. den: Usellieres (1784 m) – chata Mario Bezzi (2284 m): 2 h, 6 km, ↑548 m ↓48 m
Z domova přijíždíme do našeho výchozího bodu v odpoledních hodinách. Máme před sebou necelých 6 kilometrů pohodlné chůze údolím Valgrisenche k chatě Mario Bezzi a není tedy třeba nijak spěchat. V průměru za 2 hodiny dorážíme do cíle. Útulná chata Mario Bezzi s vynikající kuchyní sedí schoulená v zeleném údolí při svěží říčce s výhledem na horský hřeben pokrytý ledovcem, kam zítra vystoupíme.
2. den: Chata Mario Bezzi (2284 m) – chata Jean Frédéric Benevolo (2285 m): 5,5 – 6 h, ↑820 m ↓831 m
Ráno vyrážíme dál údolím směrem k horizontu s ledovcem Gliairetta do sedla Deré (3083 m). Vytrvalé stoupání vede skalnatou krajinou přes množství potoků a sněhových polí. Později cesta stoupá boční morénou nad ledovcem. Pohledy do hlubiny s ledovcem Gliairetta jsou impozantní a nejvyšší hora Alp, Mont Blanc, za našimi zády zážitek umocňuje.
Dosahujeme kulminačního bodu dnešního dne – sedla Col Bassac Dérè (3083 m) – a otvírá se pohled na druhou stranu hřebene do údolí Golleta se stejnojmenným jezerem a ledovcem. Na horizontu se vypíná Gran Paradiso. Kdo má čas a dostatek sil, může ze sedla vystoupit na Becca La Traversiere (3337 m) při hranici s Francií.
Sestup sutí ze sedla je zprvu nepříjemný, později schůdnější a míří směrem k velkému jezeru na dně kotliny. Míjíme jezero a pomalu scházíme do zeleného údolí s naším dnešním cílem, chatou Benevolo.
3. den: Jean Frédéric Benevolo (2285 m) – Chata Chivasso (2590 m): 5 – 6 h, ↑896 m ↓591 m
Za úsvitu stoupáme k údolí Vaudalaz, které bývá plné květin a pohvizdujících svišťů. U statku Alpe le Grande Vaudalaz překročíme říčku a začneme stoupat výrazněji, později velmi příkře, směrem k sedlu Rosset do výšky 3023 m n. m. Z něj se nám otvírá úchvatný pohled do údolí s modravými jezery Nivolet, z nichž nejvýraznější je Lago Rosset. Ze sedla můžeme vystoupit snadno i na Punta del Rosset (3100 m).
Sestup ze sedla je z počátku namáhavý, ale po čase je předešlá námaha odměněna překrásným prostředím rozlehlého údolí Valle Orco s jezery, která jsme ze sedla pozorovali. Atmosféra této jezerní kotliny je opravdu neobyčejná. Údolí se skupinou blankytně modrých jezer, které obklopuje věnec alpských vrcholů, je pohádkové. Nelze se jen tak nabažit této scenérie, a tak se touláme po březích jezer a jen pomalu se posouváme k našemu cíli k chatě Chivasso.
Výhled z vyvýšeniny kousek na chatou je opět překrásný. Až sem stoupá serpentinami mezi jezery ikonická silnice z města Turín při řece Pád. V okolí se nachází i zbytky lovecké stezky. Chata je útulná s bodrým chatařem a výtečnou kuchyní. Nejvíce nás však zaujal archaický kávovar, z jehož útrob vytékalo snad nejchutnější espresso, co jsme kdy ochutnali. Patřičně jsme toho využili.
4. den: Chata Chivasso (2590 m) – Chata Victor Emmanuel II (2735 m): 6 h, ↑824 m ↓716 m
Ráno sestoupíme z chaty na silničku vedoucí do údolí Nivolet. Asi 1,5 km za loveckou chatou Savoi a jezerem Nivolet silničku opoštíme a dáváme se údolím meandrujícího potoka Dora del Nivolet. Pěšinkou v trávě pokračujeme dlouhým údolím bez výrazného stoupání k rozcestníku v Gran Collet. Zde můžeme odbočit vpravo do svahu a obejít Cima della Roley z jihu. Je to alternativa, kterou si trek neprodloužíme, ale výškově nastoupáme cca o 400 m více.
My se proto místo toho dáme dál údolím svěžího meandrujícího potoka s modřínovými háječky, jímž dojdeme až na vyvýšeninu s křížem Croce dell’Arolley. Odtud je překrásný výhled na Gran Paradiso a do údolí Valsavarenche ležícím hluboko pod námi.
Sestup do údolí klesá serpentinami až na dno údolí v místě zvaném Le Pont, kde končí silnice z údolí Aosta. Po občerstvení v místní restauraci Albergo Gran Paradiso pokračujeme dál proti proudu potoka. Asi po jednom kilometru u chaty Tetras Lyre se náš kurz stáčí vlevo do svahu. Čeká nás jediné výrazné stoupání tohoto dne, s převýšením 800 metrů, až do chaty Victor Emmanuel II.
Autor článku, Zikmund Schwarzkopf alias Síga, není úplně typický český důchodce. Celý život rád lezl po horách, a tak se na „stará kolena“ vrhnul na lezení ferrat a chození treků, ze kterých připravuje články a videoprůvodce. Přečti si rozhovor se zakladatelem značky High Point, v němž zavzpomínáme na jeho horolezecké i podnikatelské začátky, vyhoštění z tádžických hor i trekování v exotických destinacích…
5. den: chata Victor Emmanuel II (2735 m) – Gran Paradiso (4061 m) – Rifugio Frederico Chabod (2710 m): 9,5 – 12 h, ↑1660 ↓1710 m
Předpověď slibuje hezký den, a tak se rozhodujeme pro výstup na vrchol Gran Paradisa, který je takovým přídavkem navíc k našemu treku. Vyrážíme ještě za tmy. Plán na dnešní den nás staví před náročný úkol.
Vrchol Gran Paradisa patří k nejsnáze dosažitelným z alpských čtyřtisícovek. Cestou k vrcholu nejsou žádné technicky náročné úseky, přesto přechod ledovce vyžaduje praktické zkušenosti a řádné vybavení. Mačky, lano, úvaz, cepín a další drobný materiál pro případ pádu do trhliny jsou na místě. Ve střední části ledovce, v místě jeho zlomu, je několik rozměrných trhlin číhajících na horolezce. Stav trhlin závisí na teplotě a denní době, vyplatí se proto vyrazit k vrcholu časně ráno. Pokud si nejste dostatečně jisti základními dovednostmi pro pohyb na ledovci, doporučujeme si najmout zkušeného průvodce. Přesto je výstup ledovcem velkým vzrušujícím zážitkem a panoramatické výhledy jsou úžasné.
Výstup od chaty Victor Emmanuel a návrat zpět trvá cca 6 -7 hodin. Sestupem do chaty Victor Emmanuel pro nás den nekončí. Našim dnešním cílem je až chata Frederico Chabod. Nejde o žádný náročný terén, ale cesta nám přesto zabere kolem 2,5 hodiny. Po stránce výškového profilu jde nejprve o sestup asi 300 výškových metrů a následně o výstup rovněž kolem 300 metrů až k chatě.
6. den: Chata Frederico Chabod (2710 m) – Chata Victor Sella (2588 m): 8 – 10 h, ↑1360 m ↓1490 m
Předposlední den treku nebude snadný. Nejen z hlediska času a vzdálenosti, ale i po stránce technické bude od nás vyžadovat o něco více technické dovednosti a trochu kuráže. Přejdeme tentokrát dvě sedla o nadmořské výšce přes 3200 m. Pro náš jistější krok budou sestupy z nich opatřeny lany, která nám dodají pocit větší jistoty na exponovaných místech. Bude tedy velmi moudré si přivstat, a to i přesto, že v polovině treku budeme mít možnost úniku do civilizace. Chceme přeci náš trek řádně dokončit dle plánu.
Vstaneme tedy ještě za tmy. Ti, co z chaty vyrazili k vrcholu Gran Paradisa, jsou již dávno na cestě a my můžeme pozorovat jejich světélkující postavičky v dálce na ledovci. Od chaty vyjdeme směrem k severu k Punta Money. Celkem pohodlná cesta se časem změní v prudké stoupání. Před vrcholem hory se naše cesta stáčí k východu k sedlu Neyron (3250 m).
Po překonání sedla následuje sestup zajištěný lany. Náš směr se opět stáčí k severu. Po naší pravici je ledovec Gran Neyron. Postupně sestoupíme do poměrně hlubokého údolí Levionaz (2550 m) s rozcestníkem. Odtud náš směr míří vpravo. (Vlevo máme možnost v případě problémů, dojít kolem pomníku Mario Fernando do Eaux Rousses s možností ubytování – asi 8 km, ↓1000 m.)
Ocitáme se v oblasti nádherných luk posetých kameny a s výhledem na Mont Blanc. Roste zde vzácná horská květena a popásají se zde stáda kozorožců a kamzíků. My však začneme opět stoupat k sedlu Col du Lauson (3299 m). Výstup je náročný a sestup pro změnu exponovaný, ale zajištěný lany, která nám dodají v případě potřeby větší jistotu v exponovanějších pasážích sestupu. Níže je pak již cesta pokračuje bez problémů až k chatě Sella.
7. den: Chata Victor Sella (2588 m) – obec Cogne (1543 m): 2.5 – 3 h, ↑14 m ↓1057 m
Poslední den už nás čeká do oblíbeného městečka Italů Cogne pouze nenáročný a pohodový sestup. Cogne má necelých 1400 stálých obyvatel a leží na rozlehlých horských loukách v údolí Aosta. Je centrem zimních sportů, jako jsou běžky, lezení v ledu a volné lyžování. V zimě zde najdete kolem 150 ledopádů. V létě oblast nabízí řadu překrásných túr na okolní vrcholky a do hlubokých údolí. Jedna z oblíbených túr vede také k chatě Sella, proto tu o víkendu potkáte velké množství turistů, mířících právě do této chaty na oběd. Cogne má autobusové spojení s Aostou.
Obtížnost a doporučení
Trek není po technické stránce náročný, pokud nemáte v plánu výstup na vrchol Gran Paradiso. Přesto je třeba počítat i v letních měsících ve vyšších polohách s možností námrazy a sněhových polí. To se týká hlavně šesté etapy, která je velmi dlouhá a vede přes dvě vysoká sedla místy zajištěná lany. Časová rezerva se rozhodně hodí.
Výstup na Gran Paradiso nemusí být součásti treku, i když blízkost vrcholu tuto možnost logicky nabízí. Pokud se o něj přeci jenom pokusíte, pak jedině s dostatečnými zkušenostmi a vybavením. Pokud ani jedno z toho nemáte, využijte služby horského vůdce a možnosti vypůjčení si potřebného vybavení. Zážitek z výstupu vám vynaloženou finanční částku rozhodně vynahradí.
Etapy treku je možné rozvrhnout tak, abyste každou noc spali na horských chatách, které jsou v provozu od června do září. Rezervaci doporučujeme zajistit i o 2 měsíce předem podle sezóny.
Článek a video připravil zakladatel značky High Point Zikmund Schwarzkopf alias Síga pro web www.highpoint.cz
Český výrobce High Point se pro outdoorové nadšence stal synonymem kvality, špičkových materiálů a precizního řemeslného zpracování. V jeho nabídce najdeme vybavení na turistiku a treking, ferraty, horolezectví a další outdoorové aktivity a pobyt v přírodě. Výrobky High Point jsou vyráběny i vyvíjeny s maximální péčí ve vlastní dílně v Sušici.
Ubytování a jídlo
Po celou dobu treku byly chaty dobře vybaveny včetně teplé vody a sprchy za poplatek. Kuchyně byla vždy chutná a personál ochotný. My osobně jsme spali ve společné místnosti na palandách. Vyžadovány jsou přezůvky, které si bylo v některých chatách možno půjčit. Rezervaci doporučujeme alespoň 2 měsíce předem s přihlédnutím k sezóně.
Potřebné vybavení
- Navigace,
- čelovka,
- spací pytel,
- kvalitní nepromokavé a prodyšné oblečení,
- funkční spodní prádlo,
- teplé oblečení pro zahřátí, čepice, rukavice.
- Osobní a hygienické potřeby.
- Pochopitelně si ponesete dostatek pití a nějakou tu energetickou chuťovku.
- Trekové hole se také hodí.
To by mělo pro trek této technické náročnosti při spaní na chatách stačit. Váha včetně batohu nikomu z nás nepřesáhla 8 kg.
Pokud se rozhodnete vystoupit na vrchol Gran Paradiso, přibalte, nebo si půjčte:
- lano,
- cepín,
- mačky,
- úvaz,
- expresky,
- delší smyčky,
- ledovcové skoby
- materiál pro případ záchrany po pádu do trhliny