Julské Alpy – Slovinsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Bohinj: oáza klidu
Největší přírodní slovinské jezero, Bohinj, leží v jižní části Triglavského národního parku uprostřed Julských Alp. Hotelová zástavba a restaurace zůstaly za námi, soukromé penziony a kempy najdeme především na východním a západním cípu, severní a jižní břehy se prudce zvedají vstříc horským výšinám. Podél břehů jsou sem tam rozesety malé plážičky, voda je ale ledová a jít se vykoupat vyžaduje trochu sebe-přesvědčování. Severní břeh kopíruje příjemná pěší stezka, která nás zavede na řídčeji osídlený západní cíp jezera, kam láká především vodopád Savica (vstup 3 eura). Až k chatě Koča při Savici se však dá dojet i autem. Bílou stuhu vodopádu, padající do průzračné tůně z výšky 78 m, je možné obdivovat zespodu, ale i svrchu. Zajímavostí je, že vyvěrá ze skály, napájí ho totiž voda z Černého jezera o 500 výškových metrů výš.
Tak a tady končí odpočinkový program a začíná pravé dobrodružství! Pokud se nebojíte výškových metrů, vydejte se do srdce hor do doliny Triglavských jezer! Jako jednodenní túru to zvládnou horalové s dobrou fyzičkou, my doporučujeme rozdělit si výlet do dvou dnů a užít si horskou romantiku na pohostinné horské chatě. Sedm horských ples je v jinak vyprahlých a na vodu extrémně chudých vyšších polohách Julských Alp unikátem.
Do doliny Triglavských jezer
Od Koči při Savici (700 m, parkoviště) začíná strmá kozí stezka, která se cik cak vine svahem až k prvnímu z jezer – Černému jezeru. Pokud vás nějak extra nenadchlo, berte ho jen jako ochutnávku. Ještě chvíli budeme o něco pozvolněji stoupat lesem a postupně se nám začnou ukazovat zubaté vápencové věže. Jakmile se přehoupneme přes hřbet u vysokého skalního srázu, zbývá už jen krátký sestup k Dvojnému jezeru, u něhož poskytuje horalům zázemí chata Koča při Triglavskih jezerih (1700 m, určitě doporučuji rezervaci předem).
Tady si nechte batohy a jen nalehko se vydejte až k nejkrásnějšímu z jezer – Ledvica nebo na některý z okolních vrcholků. Se západem slunce utichá ruch okolo chaty, která leží na nejdelší – dvoudenní – výstupové trase na Triglav (2864 m), a obklopí vás panenský klid a ticho hor. Nezapomeňte se pokochat hvězdnou oblohou, která daleko od světelného smogu září daleko jasněji.
Pokud máte dobrou fyzičku, túru si prodlužte až na Zasavskou koču (další 3,5 km) kolem krásného Zeleného jezera a dalších menších jezírek. Náročnější trasu nabízí přechod hřebenů lemujících Dolinu Triglavských jezer s výstupem na vyhlídkově atraktivní Kanjavec.
Sestup okruhem náhorní planinou
Abyste zpátky nešli stejnou trasou, vydejte se delším okruhem přes chatu Dom na Komni (1500 m). Vlnící se pěšina vás nejprve provede náhorní planinou porostlou klečí a plnou krasových závrtů. Pak už si v Domu na Komni užijte poslední hřebenová panoramata, protože odtud už vás čeká jen prudký sestup k vodopádu Savica.
Orientační rozpis po dnech
- 1. den: Koča při Savici – Črno jezero – Koča při Triglavskih jezerih – jezero Ledvica – Koča při Triglavskih jezerih: 11,5 km, převýšení +1250/-230 m
- 2. den: Koča při Triglavskih jezerih – Koča na Komni – Koča při Savici: 14 km, převýšení +500/-1500 m