Dálková trasa GR 54 neboli Tour de I’Oisans ve francouzských Dauphinských Alpách patří k nejkrásnějším evropským trekům. Okruh kolem masivu Écrins ve stejnojmenném národním parku překonává vzdálenost přes 180 km a převýšení víc než 13 000 m. Náročná trasa je bohatá na velkolepé horské scenérie, hluboce zaříznutá údolí, rozeklané skály, jezírka a blyštící se ledovce. Na turisty je i díky převýšení skoupá, většina raději dává přednost nedalekému o něco jednoduššímu treku Tour de Mont Blanc.
Dauphineské Alpy – Francie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Masív Écrins v Dauphineských Alpách můžeme s klidným svědomím nazvat západoevropským Kavkazem. Najdeme zde vysoké majestátní štíty sevřené ledovcovými krunýři, neobyčejně krásná zelená údolí, jezera i hučící řeky.
Trekovou cestu, označovanou jako GR 54, ale známější spíše pod názvem Tour de l´Oisans, budeme v mnoha výběrech některých nejkrásnějších treků Evropy hledat marně. Proč, to je tak trochu záhadou. V samotné Francii je cesta považována za nejtěžší alpský trek vůbec a za jedno z největších horských dobrodružství. Ostatně není se co divit. Těch takřka 200 km stoupání a klesání kolem ohromujících hor Écrins skutečně není pro každého. Trasu lze rozdělit do dvanácti skutečně dost drsných etap, a tak se teď v krátkosti podívejme na jednotlivé z nich.
Start i cíl v Bourg d´Oisans
Hned úvodní etapa dokonale provětrá náš „pajšl“ a fyzičku. Startovním a zároveň cílovým bodem je pěkné město Bourg d´Oisans. Počátek trasy hledejme za mostem přes řeku Romanche (cyklostezka). Následuje velmi strmý výstup, zabezpečený na několika úsecích lany. Obří lyžařské středisko L´Alpe d´Huez naštěstí stezka míjí a vede přes takřka pouštní planinu do údolí Sarenne. Nejvyšším bodem etapy je sedlo Col de Sarenne (horská silnice, 1999 m), konečnou je pak malebná vesnice Besse (hotel, Gite d´Étape, možnost táboření).
Výhledy na ledovce NP Écrins
Další den patří k výhledově nejlepším na trase. Budeme se pohybovat po tzv. Plateau Paris, odkud se ledovcoví obři Le Rateau nebo slavná La Meije prezentují zvláště vyzývavě. Konec spíše pohodové etapy je v La Grave, výhodnější je však dojít po silnici až do klidnější osady Villar d´Arene (kemp, obchod).
V dalším úseku opouštíme okrajové pásmo hor a vstupujeme přímo do srdce Écrins. Výstup údolím do sedla Col d´Arsine je skutečné velkolepý, ostatně celou dobu budeme kráčet pod dohledem takových velikánů, jakými jsou Le Grand Ruine a Montagne des Agneaux. Cílem je poměrně nezajímavé městečko Le Monetier-les-Bains (doporučuji zůstat již v kamenné vesnici le Casset (tábor u řeky možný).
V Le Monetier-les-Bains opustíme poněkud rušné údolí Giusane a stoupáme opět do hor. Vyvrcholením čtvrté etapy je sedlo Col de l´Eychaude, znetvořené sloupy lanovky, odkud si jako zákusek k horskému menu můžeme přidat výstup na vrchol Rocher de l´Yret (2830 m) nebo na snadnější, ale neméně atraktivní Le Cucumele (2696 m). Sestup do střediska Vallouise je pohodový, částečně vede i po silnici. Ve Vallouise poslední možnost doplnění proviantu.
okolí Lac Muzelle, GR 54 neboli Tour de I’Oisans, NP Écrins, Dauphinéské Alpy, Francie.
Drsné etapy GR 54
Ve Vallouise si dobře odpočiňme a posilněme se, neboť další den nás čeká jedna z nejnáročnější etap treku. Po úvodní „tupé“ šlapačce kolem silnice nás čeká úmorný a v závěru nepříjemný výstup v suti na sedlo Col d´Aup-Martin (2761 m). Kolem nás se prezenuje takřka pouštní krajina jihovýchodních svahů Écrins. Následují traverz do sedla Pas de la Canale rovněž není nic pro slabé povahy. Prudkým sešupem sejdeme k příjemné chatě Chaumete (dobrých 10 hod.).
V další etapě obcházíme úžasně formovanou horu Sirac (3440 m). Při rozhledově jedinečné trase však musíme překonat tři poměrně vysoká, místy těžce schůdná sedla – Col de Valette (2754 m, zvláště nepříjemný sestup), Col de Gouran (2597 m) a nakonec Col de Vallonpiere (2741 m). Nedaleko posledního sedla leží u jezera malá chata Vallonpiere.
Jižní slunečná strana Écrins
Sestupem do údolí Valgaudemar se dostáváme do zcela jiného světa. Jižní část Écrins je pod výrazným vlivem slunce a je to vidět na každém kroku. Sestupová trasa je krátká odpočinková a tak se nechme unášet to proměnlivou krásou, odvíjející se kolem nás. Cílem etapy je vesnice Le Chapelle de Valgaudemar, kde si můžeme nakoupit potraviny na další cestu.
Trasa GR 54 v dalším průběhu dělá jakousi jižní smyčku a vystupuje nad údolí Valgaudemar. Této možná trochu zbytečné zacházce se lze vyhnout pochodem po silnici do další vesnice Villar-Loubiere, kam hlavní trek také schází. Tato vesnice je také výhodnější cílem sedmé etapy.
pohled na Col de la Muzelle od břídlicového útvaru Les Orgues, GR 54 neboli Tour de I’Oisans, NP Écrins, Dauphinéské Alpy, Francie.
Okruh se uzavírá
Zatímco předchozí jsme jen klesali a klesali, nyní budeme opět stoupat. A prudce a dlouho. Opouštíme údolí Valgaudemar, obklopené z jedné strany vyprahlým hřebenem Peritéres a Disdier a na straně druhé mohutnou jehlou zaledněné hory L´Olan (3564 m) a míříme kolem chaty Souffles do sedla Col de Veurze. Pozorně sledujeme cestu, která není v tomto úseku nijak zvláště dobře značená. Závěr patří velmi prudkému sestupu do osady s příhodným názvem – La Désert (Poušť). Skutečně zde mimo jednoho baru a turistické ubytovny nic není (slušný kemp je o nevýhodných 5 km níže, přespat po domluvě pod stanem však lze i zde).
Jednou ze závěrečných etap se vracíme z jižní části hor opět na sever. Nejprve vystoupíme šťavnatě zeleným údolím na sedlo Côte Belle (2270 m), odkud klesáme do Valsenestre. A jsme skoro u konce cesty. Skoro, neboť náš ještě čeká jeden z nejkrásnějších úseků.
Trasa GR 54 se zde dělí do dvou variant a je jen velmi těžké určit, která z nich je atraktivnější. Klasická trasa míří strmě do sedla Muzelle (2613 m). Čeká nás tedy více jak 1300 m převýšení, vykoupené sestupem k jednomu z nejkrásnějších jezer v pohoří – Lac de la Muzelle (nocleh na chatě nebo po domluvě ve stanu). Druhá varianta vede mnohem členitějším terénem k jezeru Louvitel a je dlouhá, značně náročná i orientačně.
Poslední etapou treku je sestup od jezera Muzelle do údolí Véneon. Úplný závěr je již víceméně nudnou šlapačkou širokým údolím přes lesy a louky (možné zkrátit autobusem, který však jezdí velmi sporadicky). Cílem je opět město Bourg d´Oisans, odkud lze přejet do Grenoblu (letiště, vlak, autobus).
Délka denních etap je cca 7 – 8 hod., výjimečně i 10 hod.
Mapa: Celou trasu najdeme na dobré mapě edice Rando Edition – Écrins (1:50 000, cena cca 9,5 €, k dostání v podhůří hor).
cesta k Col d´ Arsine, GR 54 neboli Tour de I’Oisans, NP Écrins, Dauphinéské Alpy, Francie
DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map nejen Alp (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz
Ubytování a jídlo
Pod střechou: V celé trase jsou k dispozici horské chaty či hotely v malých osadách. Je však dobré mít s sebou aspoň spacák, protože nikdy nevíte, kdy bude potřeba nouzově přespat, nemluvě o potřebě mít na některých chatách vlastní pokrývku.
Ve stanu: V NP Écrins je mezi sedmou večerní a devátou ranní povoleno stanování. V městečkách v údolích se dají využít kempy (6–10 eur, v La Bourg d‘ Oisans 15,60 eur – ceny v druhé půlce června, tedy mimo sezonu). V horách najdete také skromné chaty, refuge, v nichž se dá přespat převážně ve společných ložnicích (8–10 eur). (údaje z r. 2018)
Voda, jídlo: Pitné vody je dostatek, netřeba užití filtru. Jídlo se dá dokoupit ve Vallouise, Le Monêtier-les-Bains, Villar-d’Arêne a La Grave. Jednoduché jídlo nabízí také horské chaty, ovšem s vysokohorskou přirážkou.
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
GR 54 neboli Tour de I’Oisans, NP Écrins, Dauphinéské Alpy, Francie
Pohled z Col de la Muzelle na jezero Lac Muzelle, GR 54 neboli Tour de I’Oisans, NP Écrins, Dauphinéské Alpy, Francie
břídlicový útvar Les Orgues, GR 54 neboli Tour de I’Oisans, NP Écrins, Dauphinéské Alpy, Francie
Přístup na začátek
výchozí městečko pro trek je Bourg d´Oisans a jak už bylo řečeno nejjednodušší přístup je od Grenoblu, a to vlakem, autobusem či vlastním autem.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
viz text výše
Další možnosti túr v okolí
Výstup na nejvyšší vrchol Evropy normálkou – Mont Blanc