Stanisławského cestou v severní stěně na Vysokou
Treky

Stanisławského cestou v severní stěně na Vysokou

Severní stěna vrcholu Vysoká (2547 m) se vypíná nad Českou (Ťažkou) dolinou, která je součástí systému Bielovodské doliny, nejdelší severní doliny Vysokých Tater. Z jejího vrcholu se otevírá úžasné panorama celého pohoří a právem bývá Vysoká nazývána královnou Tater. V zimních podmínkách představuje výstup její severní stěnou jednu z nejúchvatnějších ledových túr Tater.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
prosinec, březen, únor, leden
Délka
20 km
Nejvyšší bod
2547 m n. m.
Převýšení
1350 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA IV a těžší

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nastup za tmyNastup za tmy

Na vršku bylo krásné počasíNa vršku bylo krásné počasí

Lezení bylo pestréLezení bylo pestré

Wiesław Stanisławskipůsobil ve Vysokých Tatrách dost krátce, o to však intenzivněji. Do své předčasné smrti v 24 letech v západní stěně Kostolíku zanechal svou stopu ve všech nejvýznamnějších stěnách Vysokých Tater. Jeho cesty se většinou nacházejí v liniích ponurých a temných komínů, v létě často bývají provlhlé, v zimě se ale za dobrých podmínek mění v úžasné linie až alpských ledových podmínek. Stejně působivá je i Stanisławského cesta V, která vede 550 m vysokou severní stěnou Vysoké a dosahuje obtížnosti až WI 5/M5. Z dnešního pohledu se túra nedá doporučit pro letní přelez. V zimě je vždycky potřeba zvážit aktuální podmínky nejen ve stěně, ale také na nástupu a sestupu. Celkovým komplexem obtíží se dá cesta přirovnat k serióznímu alpskému podniku.

Nástup od Popradského plesa

Nejvýhodnějším východiskem pro přelez této stěny je Chata pod Rysmi, ta však bývá v zimě často zavřená, a tak je potřeba absolvovat nástup z Popradského plesa. Za velmi dobrých podmínek je možné absolvovat túru i s lyžemi na zádech, a výrazně si tak usnadnit nástup a sestup.

Pohledy na Vysoké TatryPohledy na Vysoké Tatry

Ze sedla Váha sjedeme nebo sestoupíme do České doliny. Začátek cesty je paradoxně v mírném žlábku na výrazném pilíři. Prvních asi 200 m bývají ledové kaskády do WI3, jistit se dá podle kvality ledu v ledu nebo obtížněji ve skalách okolo. Ve výlezu do sněhového centrálního kotle ihned štandujte v ledu, po dalších asi 150 m postupu je jakékoli jištění ve skále nebo ledu většinou nemožné a kvalita sněhu bývá velmi různorodá. Jakmile se kotel stáčí doprava, výstup směřuje pod výrazné vhloubení horní části stěny přímo nad námi. Podle podmínek zleva nebo zprava nalezeme do tohohle vhloubení, které se výš mění v komín vyplněný ledem (pokud je bez ledu, je hodně obtížný!), a přes krátké ledové pole dolezeme k poslednímu prahu. Ten bývá málokdy dobře přetečený ledem a je lepší lézt vyledněným zářezem na pravé straně. Pod posledním prahem asi 50 m pod sedlem zahneme doprava a dolezeme přímo na hlavní vrchol Vysoké.

S lyžemi na vrcholuS lyžemi na vrcholu

Od vrcholového kříže dominují západnímu výhledu masiv Rysů a Mengusovských štítů, jihovýchodním směrem se nachází nejvyšší vrchol Tater Gerlach a na východní straně se odhalují v plné kráse Lomnický a Ladový štít.

Sestup urychlí lyže

Sestup vede přímo přes centrální žlab Vysoké a Dračí sedlo do doliny Zlomisk a na Popradské pleso. Pokud máte lyže, jste za půl hodiny na pivě na Popradském, pěšky podle podmínek o něco déle.

Užíváme si sjezdUžíváme si sjezd

Celkem túra s převýšením 1300 m zabere 8 – 16 hodin. Hlavní riziko představuje stabilita sněhu na sestupu z Váhy, v kotli stěny a na sestupu. Z vybavení doporučuju kratší šrouby, hlavně za velmi dobré kvality ledu se hodně leze po tenkých glazurách. Obvykle je stěna v nejlepších podmínkách po výrazném oteplení s deštěm i v polohách okolo 2500 m s následným prudkých ochlazením beze srážek. Obecně cestu doporučuju spíš zkušeným alpinistům, i v doprovodu horského vůdce se jedná o seriózní výstup, kterému musí předcházet velmi dobrá příprava souhry hosta a vůdce.

Radek Lienerth

Horolezec a skialpinista, táta tří dětí, už víc než 10 let působí jako horský vůdce UIAGM, „hlava pomazaná“ HUDY lezecké stěny Brno, vedoucí bezpečnostní komise ČAHV. Doma je v Brně, Vysokých Tatrách a přes letní sezonu v Chamonix.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o ryzí lezení ve vysokých horách, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky (presa, HMSky, smyčky, friendy atd.), helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Samozřejmostí jsou cepíny a mačky.

Přístup na začátek

Od Štrbského plesa přes Popradské pleso.

Základní trasa

Štrbské pleso - Popradské pleso - sedlo Váha - Vysoká

Další možnosti túr v okolí

Výstup Martinkou na Gerlachovský štít

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: