Vyšplhali jsme po kamenité stezce mezi vrcholy, načež jsme stanuli na hřebenu a koukali dolů, na krásné zelené údolí, kde padající sníh vystřídala rozkvetlá louka (a bažiny). Až sem bylo značení a cesta v pohodě. Dál značení skoro neexistuje.
Skalnaté hory – Kanada
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Rockies neboli Skalnaté hory
Rockies je pohoří táhnoucí se mezi Kanadou a Amerikou. V Kanadě se navštěvuje především v částech národních parků Jasper a Banff. Jsou i další, ale tyhle jsou asi největší a nejznámější. Za vstup chtějí asi 7 babek, ale dá se koupit permice na rok, do všech parků za cca 60 na osobu. K tomu člověk dostane výbornou mapu (kromě Banffu), takže vlastně nic nepotřebuje. Kromě hor je tu i víc horkých pramenů, kde se dá luhovat ve 40°C vodě a koukat na lesy a hory (doporučuju, v Jasperu Miette, v Banffu přímo u města pod Sulfur Mt.).
Kopce mají nadmořskou výšku cca 2,5-3km. Nedají se lehce srovnávat s jinými horami, co znám. Někde je sníh a ledovce, někde je to úplně holý s kameny. Stojí za to vyjet lanovkou z Jasperu na Whistler’s summit (cca $25), dojet se podívat k ledovci a jezeru k Mt. Edithnebo zajet do Maligne Canyonu. Ten je mnohem hlubší, než jsem si myslel, vodopády a díry od vody. Okolo Jasperu jsou krásná modrá jezírka a světle modrá řeka, okolo které jsou vidět zvířata. Ty jsou plachá a klidně se člověk může luhovat v pramenech a za plotem asi 5m se pase srna. Kdo má dost hor, může jezdit na lodi po jezerech (my jsme jezdili po Maligne lake) nebo na kole po stezkách. V průvodci říkají, že i koloví sebevrazi si tu přijdou na své. Kdo si chce jen tak odpočinou, může si udělat piknik u jezera nebo se potulovat po městě (Jasper i Banff jsou takové horské vesnice).
Národní park Jasper je největší park v kanadských Skalnatých horách zabírající více než 10 tisíc km2. Nachází se v provincii Alberta, severně od Národního parku Banff a západně od Edmontonu. V parku se nachází ledovce v Columbia Icefield, horké prameny, jezera, vodopády a samozřejmě hory. Park je také domovem pro mnoho divokých zvířat jako je medvěd grizzly, medvěd baribal, los, sob, kamzík bělák nebo bobr. Národní park Banff je nejstarší kanadský národní park2. Rozkládá se v jihozápadní Albertě 120km od Calgary a byl založen roku 1885. Tento park nabízí krásné scenérie Skalnatých hor a krásné pohledy na jezero Louise. Na území parku leží městečko Banff, jež je považováno za turistické centrum oblasti. zaujímající rozlohu 6 640 km Užitečné odkazy: Turistické stezky Banffu: hikealberta.com Stránky parku Jasper: www.pc.gc.ca |
Skyline trail trek
V Jasperu i Banffu je informační středisko, které je důležité pro plánování. Jsou tam informace, prospekty, mapky, telefon zadarmo a kontakty na ubytování a hlavně se tam dělají rezervace na traily a kempy.
Když chce totiž člověk do lesa, musí si tady ověřit, že tam nebude nacpáno a že se bude moct ubytovat v tom kterým kempu. Taky si musí koupit wilderness pass asi za 9 babek na den, protože v kempech v lese není kasička jako v kempech u silnice. Tohle lze zařídit telefonicky a možná je to lepší, protože jsme se nedostali na Skyline trail v době, kdy jsme tam byli. Kempy v lese jsou zajímavé, protože mají vybavení (stoly, lavičky). Jídlo se věší na kladku mezi stromy, aby na to nemohli medvědi. Lesy jsou plné překrásných jezírek, výhledů a zvířat, takže určitě stojí za to. Sice počasí občas moc nepřeje (nám mrholilo nebo lehce pršelo a ve vyšších polohách často sněžilo), ale přesto se to dá.
Zachtělo se nám jít i delší než jednodenní pochod a tak jsme zvolili Skyline trail. Patří k nejoblíbenějším, ale zároveň k nejvíce plným trekům v Jasperu. V roce 2008 nám to nevyšlo vůbec a skončili jsme akorát v prvním campgroundu v Evelyn Creeku. V roce 2009 jsme trošku víc plánovali a podařilo se nám jít větší půlku Skyline a zbytek okolo Watchtower dolů k Maligne Road. Cesta to byla zajímavá, protože počasí se měnilo každou hodinu. Nejprve bylo krásně slunečno, pak se zatáhlo a přibližně 50 minut sněžilo a nebylo nic vidět a pak 10 minut bylo skoro jasno a skoro slunečno. Tímto cyklem jsme vyšplhali v lesích, po loukách až po kamenité stezce mezi vrcholy (takový malý Mordor vzhledem k počasí), načež jsme stanuli na hřebenu a koukali dolů, na krásné zelené údolí, kde padající sníh vystřídala rozkvetlá louka (a bažiny). Až sem bylo značení a cesta v pohodě. Dál značení skoro neexistuje, ale jinudy než údolím stejně nelze jít a musí se počítat s tím, že člověk bude po pás mokrý.
Já jsem tentokrát zvolil strategii promokavé boty rycheji vyschnou, ale ve skutečnosti jsem byl v „bažinách“ až do konce treku a po cestě jsem několikrát ždímal. Takže tahle strategie moc nezafungovala. Navíc po přespání v Watchtower campground byl ráno sníh a zima a nešel mi zabalit stan. Balil jsem bez rukavic a trošku mi omrzly prsty. Když jsem pak ponořil ruce v Miette, tak mě začaly pálet. Citlivost byla horší a srovnalo se to asi až za měsíc. Na Skyline jsme nepotkali až zas tolik lidí, jako třeba v Českých horách. Zato nás mile překvapilo, když jsme došli dolů na parkoviště a čekali na bus, který jsme si objednali předem a přišel k nám chlápek, co šel taky Skyline a měl tam auto a dal nám chlazený pivo a zeptal se, jestli nechceme někam hodit.
Další výstup, který jsme dělali, byl u Banffu (parku). V kopcích je to jako v Norsku, rozsáhlé planiny, ostré kopce, docela dobrá viditelnost, vítr a zima (5-10°C). Je lepší si vzít i čepici a rukavice.
Columbia icefield
Cestou do Banffu je dobré se zastavit u Athabasca Falls. Nejsou to až zas tak vysoké vodopády, ale síla vody je odtud cítit docela dobře. Mezi Jasperem a Banffem je ledovec, na který se dá speciálním autobusem vyjet ($40). Ale i bez autobusu se k tomu dá přiblížit a prozkoumat to. Ledovce tajou a u tohodle (Columbia icefield, Athabasca glacier) je muzeum a restaurace. V muzeu jsou filmy a výstava o tom, jak to tam pánové před sto lety dobývali v kravatě a saku s osly a tenkýma stanama. V restauraci nemají draho a mají tam super polívku. V Banffu je o dost víc lidí, než v Jasperu. Lakají je především smaragdová jezírka (Moraine a Louise) a některé výstupy. Skoro bych ale řekl, že v Jasperu toho je víc a není tam tak draho. V Jasperu městě, které má asi 5-25 tis. obyvatel se dá najíst levněji, než v Lake Lousise vesnici o třech domech a zaprděným Číňanem, co po mě chtěl občanku kvůli pivu.
Ubytování a jídlo
Na ubytování je třeba se soustředit o něco dřív. Naše metoda, dojedeme tam a uvidíme, moc nevyšla, protože je všude plno. Je lepší asi hledat mimo město (menší ceny, cca 120 za srub) nebo kempy (cca 20 za stan). V roce 2009 jsme měli větší štěstí s cenami. Možná byla krize a míň lidí, ale sehnat ubytování pro tři za $100 a $130 dohromady je celkem pohoda.
Kempů je tu dost a mají vyznačená a upravená místa na stany a často i nasekané dříví a rošt. Někde je i sprcha a další zařízení, ale v srpnu tu klidně může být přes noc nula. V Jasperu se dá taky dobře nakupovat a je tu i minipivovarská hospoda, kde mají šest vlastních druhů piv, včetně extra chmelového, které mi ze začátku vůbec nechutnalo, ale pak jsem mu přišel na chuť.
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)
Přístup na začátek
DO Jasperu busem.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Příbřežní trek Juan de Fuca
ceny nejsou moc aktualni.. vsechno je cca 3x drazsi, prelidneno, kempy plne a noc v Banffu je nyni pro 2 os nejlevnejsi cca 250$
Jinak treku jako tenhle je dookola milion, jeste jsou hezke varianty najit si na alpine clubu nejakej hut a pak clovek muze prespat treba na chate skoro ve 3000mnm. Pro hiky je dobra appka alltrails
Je treba pocitat s tim, ze i kdyz je pres den 30 stupnu, v noci klidne snezi.
Jinak obcanku chteji vzdy, cena jidla 12-15$, pinta piva v baru 4-8$, drivi si clovek vetsinou musi koupit balik za 7-9$, pokud jste nekde mimo, je dobry si zjistit, zda se ohen v dane dobe vubec muze rozdelavat. Vloni tu skoro celou sezonu byly pozary a nic se palit nesmelo. Nejdulezitejsi je tu bear spray. Medvedu je vsude hrozne moc a par utoku na lidi tu uz taky bylo. Neni problem potkat grizzlyho jako pul auta. Doporucuji vydat se na nejakej prejezd rano, kdyz svita. Uvidite elky,moose, coyotes a milion zvirat kolem cesty. Elkove se klidne prochazi i po mestech a pasou se na travniku u domu.
mam to stesti, ze tu muzu aktualne zit, tak kdyby chtel nekdo s necim pomoct, muzete se ozvat
ja*********@se****.cz