Šestidenní okruh po lákadlech norského Jotunheimenu
Treky

Šestidenní okruh po lákadlech norského Jotunheimenu

Jotunheimen – Norsko

Typ
4-6 denní, 7-10 denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
6
Vhodné měsíce
červenec, srpen
Délka
90 km
Nejvyšší bod
2464 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Na dalekém severu Evropy leží země plná majestátních vrcholků, hlubokých fjordů, náhorních plošin a pobřežních ostrůvků. Země, kde v létě můžete spatřit půlnoční slunce, a vychutnat si tak nekončící dny. Země, kde v zimním období můžete pozorovat zelené a rudé odstíny polární záře, tančící na jasném nebi. Především jižní Norsko je protkané sítí turistických tras a chatek, patřících norskému turistickému svazu DNT. Ale je-li vám víc po chuti ztratit se v divočině mimo značené cesty, taky si přijdete na své.

Název norského pohoří Jotunheimen zní v českém jazyce Domov obrů, taky v něm leží 29 nejvyšších hor Norska, včetně té nejvyšší – 2469 metrů vysokého Galdhøpiggenu.

Okruh po lákadlech Jotunheimenu

Šestidenní okruh (asi 90 km) pohořím Jotunheimen v sobě zahrnuje největší lákadla norské krajiny, včetně dvou nejvyšších hor Galdhøpiggen a Glittertind nebo populární přechod hřebene Bessegen. Při něm se pod vámi po jedné straně rozprostírá tmavě modrá hladina jezera Gjende a na druhé tyrkysově modré jezero Bessvatnet. Rozdíl hladin mezi nimi je neuvěřitelných 400 výškových metrů.

Vychází se od parkoviště v Gjendesheimu směrem na západ a přechod hřebene Bessegen k chatě Memurubu, dlouhý asi 13 km, zabere pět až sedm hodin. Cestou pravděpodobně budete potkávat turisty v opačném směru. Většina z nich se totiž sveze lodí do Memurubu, a odtud se pak přes Bessegen vrací zpátky do Gjendesheimu.

Jotunheimen, Norsko
Jotunheimen, Norsko

Druhý den se dá přeplout lodí jezero Gjende do Gjendebu (dá se jít i pěšky, počítejte + 1 den a 11 km) a odtamtud pak pokračovat 20 km na severozápad údolím Storådalen kolem jezera Langvatnet k chatě Leirvassbu. Mějte na paměti, že loď do Gjendebu jezdí jen během hlavní turistické sezony.

Z Leirvassbu vede zhruba šestnáctikilometrový úsek na severovýchod k horskému hotelu Spiterstulen, který je výchozím bodem k výstupu na Galdhøpiggen (2469 m) – nejvyšší horu Norska.

Další den je možné vystoupit na jen o několik metrů nižší Glittertind, který s Galdhøpiggenem dlouho soupeřil o pozici nejvyšší hory. Přes Glitterheim se pak vrátíme jihovýchodním směrem přes chatu Glitterheim do Gjendesheimu.

Ubytování a jídlo

Spaní: Norský turistický spolek (DNT) spravuje po celé zemi na 500 turistických chat, ať už s obsluhou nebo samoobslužných. Tábořit se dá kdekoliv, minimálně však 150 m od domu či chaty.

Jídlo: V sezoně je možné dokoupit si jídlo v turistických chatách s obsluhou. Pokud plánujete trekování do odlehlejších oblastí, rozhodně na to nespoléhejte a sbalte si zásoby s sebou.

Voda: Pitná voda teče v potocích a řekách, bez nutnosti dalších úprav. V odlehlejších oblastech není problém pít ani ze stojaté vody.

 

Potřebné vybavení

Mapy: Doporučuju stáhnout si aplikaci Norgeskart. Mapy fungují i v režimu off-line, musíte si ale nejdřív stáhnout požadovanou oblast. Na stránkách UT.no najdete veškeré turistické trasy a chaty patřící DNT. Nezapomeňte ani papírovou mapu a kompas.

Základní trasa

Gjendesheim - chata Memurubu - chata Leirvassbu - horský hotel Spiterstulen - Glitterheim - Gjendesheim

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: