Čtyřdenní putování nejdivočejší krajinou Reunionu po kaldeře Mafate skrz vesničky, kam nevede silnice.
Reunion - Cirque Mafate – Reunion
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Krajina na Reunionu je neuvěřitelně krásná – zelené strmé srázy se tyčí prudce vzhůru, ze skalnatých stěn tu padají bílé stuhy vodopádů, výhledy z hran kalder (zvané remparts) berou dech. Členitý terén, poměrně velké převýšení a celkem teplé klima činí trek mírně náročnějším.
Trek prochází nejdivočejší z trojice zborcených sopečných kalder (kráterů) nazývaných Cirques. Jsou na sebe nalepené jako trojlístek a od sebe je dělí vždy skalnatá hradba, která přesahuje dva tisíce metrů. V místě, kde se všechny tři kaldery potkávají, se tyčí nejvyšší bod ostrova Piton des Neiges (3070 m). Všechny tři kaldery jsou nádherné a jedinečné, nicméně Mafate skutečně bere dech.
Do Cirque Mafate nevedou žádné silnice, vesničky jsou tu zásobované vrtulníkem a místní tu žijí naprosto jiným životním tempem. Domky jsou tu zasazené v zelených svazích, které se strmě vzpínají do oblak. Celou kalderou protéká řada říček a potoků, které vymodelovaly hluboké kaňony a strže, které je potřeba překonávat. Trek rozhodně není zadarmo, ale té kráse na fotkách neuvěříte, dokud to sami neuvidíte.
Ubytování a jídlo
Chaty: Po trase je dostatek dobře spravovaných chat, tzv. gite, takže se dá trek absolvovat nalehko. Většinou se spí ve společných noclehárnách na palandách, polštář a deku dostanete, není od věci vlastní vložka do spacáku. Cena za osobu se pohybuje podle sezony 17 – 19 euro, možné je objednat si (nejlépe předem) večeři za 16 – 19 euro nebo snídani 6 – 7 euro. Rezervovat je dobré předem na http://gites-de-france-reunion.com.
Stan: oficiálních kempů je na Reunionu málo, va kaldeře Mafate jsoule tolerovaná kempoviště ve vesnicích: Marla (zdarma), Roche Platte, La Nouvelle, Ilet des Orangers (8 eur/osoba), Aurére, pár pěkných míst je také v okolí vodopádu Trois Roches. Pozor, kvůli dost členitému a zarostlému terénu není snadné najít místo na stan úplně všude, je dobré dopředu trochu plánovat a také rozvrhnout hospodaření s vodou.
Jídlo se dá dokoupit ve vesničkách, někde fungují i bufety, případně se dá jídlo objednat v gites, kde se ubytujete. Alespoň částečně je ale dobré zásobit se dopředu.
Přístup na začátek
Pod sedlo Col des Bouef se dá dojet autem a nechat ho na parkovišti. Další přístupové trasy jsou jedině pěšky (Z Cilaos přes Col de Taibit do Marly – asi 6 hodin, ↑ 1000 m, nebo od Dos d´Ane nebo z vyhlídky Maido) – vše trek minimálně o den prodlouží.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- den: Col des Boeufs (2000 m) – Marla (1600): 8 km, ↑ 600 v. m, ↓700 v. m
- den: Marla – vodopád Trois Roches – Roche Platte (1100 m) – Ilet des Orangers (1000 m): 12 km, ↑ 1000 v. m, ↓1600 v. m
- den: Ilet des Orangers – Ilet des Lataniers (500 m) – Aurére (900 m): 9 km, ↑ 1300 v. m, ↓1300 v. m
- den: Aurére – Ilet a Malheur (850 m) – Col des Boeufs (2000 m): 9 km, ↑ 1650 v. m, ↓800 v. m
Je potřeba plánovat podle toho, zda jdete se stanem nebo budete ubytovaní v chatách (gite).
Další možnosti túr v okolí
- Dalším oblíbeným okruhem je GR1, vede kolem hory Piton des Neiges po kalderách Mafate, Salazie a Cilaos.
- Celý Reunion se dá také projít v asi 12 dnech od severu k jihu po trase GR2.
- Populární je jednodenní výstup na aktivní sopku Piton de la Fournaise od chaty Gite du Volcano.