Vápencová náhorní plošina Totes Gebirge neboli Mrtvé hory v rakouských Alpách je skvělým místem pro vícedenní přechod hor. Trek vede kolem bílých štítů, zelených jezer a alpské květeny.
Totes Gebirge, Alpy – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Do rakouského pohoří Totes Gebirge neboli Mrtvých hor se budete rádi vracet. Nenechte se zmást názvem, vápencová pláň je pokrytá množstvím květeny a na obzoru se zelenají jezera. Nejprve půjdete po cestičkách hustou borovicovou klečí, teprve poté vás pohltí měsíční krajina náhorní plošiny. Vyrazte na prodloužený víkend za dobrodružstvím třeba i s dětmi!
V Totes Gebirge jsem poprvé stanula na pozvání zkušenějších, tenkrát napadlo tolik sněhu, že jsme se museli vrátit. Po letech jsem tedy na letní výpravu s dětmi – třemi kluky ve věku jedenáct a dvakrát osm let – už vyrazila s pocitem, že jdu do známých míst. Šla jsem s nimi sama, nebylo to sice původně v plánu, ale výlet se nám opravdu povedl.
Hory, kde si každý najde svoje
Cesty v Mrtvých horách jsou perfektně značené a na obtížnějších místech jsou zajištěné ocelovým lanem k přidržení, případně žebříky. Počítejte s jistou expozicí, není nicméně nutné mít lezeckou průpravu ani nepotřebujete žádné speciální lezecké vybavení (v případě normálek samozřejmě). Výstupy na Großer Priel či Spitzmauer lze zpestřit vzdušnými ferratami, to už ale vyžaduje kromě trekového i ferratové vybavení. Pokud byste chtěli vyzkoušet zdejší vápenec (skvěle bere), najdete tu jak zajištěné, tak nezajištěné cesty.
Čtyřdenní přechod jsme absolvovali „nalehko“ se spaním na pohostinných chatách rakouského horského spolku Alpenverein (ubytování je dobré zamluvit předem). S dětmi jsme měli v batohu jen pití, oblečení, lékárničku a čelovky. Uprostřed července nás vrcholové partie hor přivítaly teplotami kolem 18 stupňů.
Až na Großer Priel
Naše trasa od parkoviště u Almtalerhaus (700 m) se klikatí nejprve klečí, později sutí a přes skalky zajištěné řetězy až k chatě Welserhütte (1700 m), odkud je to na nejvyšší vrchol celé horské skupiny, Großer Priel (2515 m), asi 800 výškových metrů (2,5 h). Vedou na něj dvě normálky, jedna od Welserhütte, druhá od Prielschutzhausu, v případě přechodu je využijete obě.
K vrcholovému kříži se dá vylézt i po poměrně dlouhé a náročné ferratě Bert Rinesch (D), která vede z jihovýchodu (nástup od Prielschutzhausu) a je bohatá na žebříky střídané dlouhými traverzy, částečně v převisu. Dětem bych ferratu nedoporučila, je náročná na ruce a jisticí lano může být pro ně v některým místech příliš vysoko.
Přes vápencové plato
Po vrcholové euforii následuje výškový kilometr dolů k chatě Prielschutzhaus (1400 m). Následující den nás čeká poměrně delší úsek přes rozpraskanou náhorní pláň Mrtvých hor, který kluci úspěšně završí koupačkou v ledovém jezeře Elmsee u chaty Pühringerhütte (1640 m). Závěrečný sestup k jezeru Almsee (600 m) poslední den jdeme již za mokra, kluci to zvládají bravurně, i přes velký počet žebříků a zajištěných míst.
Tři malí kluci mi byli skutečnými parťáky, chtěli si nejen nést svoje věci, ale zajímalo je, co máme v plánu, jak se to tam jmenuje, kolik jsme už ušli a spoustu dalšího. Jejich tempo odpovídalo časům na cedulích (místy jsem je musela spíš krotit), jejich nadšení budilo úsměvy lidí a vřelé reakce na cestě i na chatách.
DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map nejen Totes Gebirge (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz
Ubytování a jídlo
Přechod je zamýšlený na lehko se spaním na horských chatách – členové alpského spolku Alpenverein mají slevu.
Pitná voda je k dispozici zdarma na chatách. Snídani a večeři je možné řešit též na chatách, přes den pak stačí lehká svačina.
Potřebné vybavení
Mapy: Alpenvereinskarte Totes Gebirge č. 15/2, 1:25 000, k sehnání ve speciálkách s mapami nebo na internetu. Základní trasa je i na www.mapy.cz.
Přístup na začátek
Mrtvé hory jsou z Česka poměrně dobře časově dostupné, z Prahy se tam autem dostanete za čtyři a půl hodiny. Pokud máte dvě auta, doslova se nabízí umístit je tak, aby jedno čekalo v cíli, ušetříte tak pár hodin vyčerpávajících přesunů na konci túry. Manévry s auty zaberou zhruba čtyřicet minut, tedy v případě, že vaším výchozím bodem bude Almtalerhaus a cílem Almsee (případně obráceně). Pokud byste chtěli vyrážet od Grundlsee a končit v Hinterstoderu (přechod od západu na východ), strávíte otočkou asi tři hodiny.
Orientační rozpis po dnech
- den: Almtalerhaus (700 m) – Welserhütte (1700 m): 3 h, 7 km, převýšení: +1000 m,
- den: Welserhütte – Grosser Priel (2515 m) – Prielschutzhaus (1400 m): 5h, 8 km, převýšení: +700 m/-1100 m,
- den: Prielschutzhaus – Pühringerhütte (1640 m): 6 h, 12 km, převýšení: +750 m/-400 m,
- den: Pühringerhütte – Almsee (600 m): 4,5 h, 10 km, převýšení: -1000 m.
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieZajímavé vybavení
Zkušenosti čtenářů
Je možné spát i mimo chaty, popřípadě ve vlastním spacáku někde pod přístřeškem u chaty? Děkuji za odpověď.
Eva
Zdravím, u chaty určitě ne. To Vás žádná obsluha chaty nenechá. Většinou se dá domluvit na nouzovém přespání na chodbě ale u chaty, pokud nemá prostor pro stany tak rozhodně ne. Dá se řešit jít kus dál od chaty (0,5 – 1km) ale to už se musíte řídit právní úpravou jednotlivé spolkové země. V horních rakousech je to v pohodě, tam se nouzově může defacto kdekoliv, v taurech za nocování venku hrozí i mastná pokuta. Samo že ve ždáráku vás nouzově nechají ale udělat si na vařiči jídlo je už bráno jako bivak/kemp a pokuty
je nutné si brát vlastní spacák nebo všechny chaty na trase mají přikrývku?
diky
jiřa
Je potřeba mít s sebou z hygienických důvodů svůj spacák (letní), nebo ideálně tzv. vložku do spacáku (je malá, pár gramů, za pár stovek, např. v dekáči). Na chatě dostanete v ceně ubytování do postele polštář a deku. Pokud nechcete nic nosit, připlatíte si (na poslední chatě byla vložka za 5 €).
Jak je potom nejlepší se dostat zpět, pokud je jen jedno auto? Děkuji, Daniela