přechod opuštěných, divoce rozeklaných štítů na západním pobřeží Norska
Sunnmorské Alpy – Norsko
Podrobný popis
Výhodou trekování v Sunnmorských Alpách je dostupnost z letiště v Ålesundu – autobusem to z letiště do výchozího bodu treku v Barstadviku trvá necelé dvě hodiny.
Oblast Sunnmorských Alp i podle místních patří mezi nejdeštivější oblasti v Norsku a proto je dobré plánovat s ohledem na počasí; při naší 10denní návštěvě jsme hned 4 dny strávili ve stanu. Není problém celý trek prodloužit o některé zde nepopsané úseky kolem Stornfjorden, či ho zkrátit, nebo se pohybovat v údolí. Po celou dobu se pohybujete v horách apského charakteru po špatně značených a málo chozených cestách; očekávejte dlouhé podmáčené úseky a časté přecházení sněhových úseků. K plánování jsme použili vytištěné mapy ze serveru https://www.ut.no/kart/
Autobusem jeďte z letiště až do Moa, kde je velké autobusové nádraží se spoji do širokého okolé. V přilehlém nákupním centru je možné koupit plynové bomby, které v Alesundu nejsou k sehnání.
Z Bastadviku k jezeru Storevatnet se jde zhruba 5 hodin celkem nenáročného terénu. U Storevatnet doporučuji přespat a druhý den podniknout výstup nalehko na hřeben Milladalstindane. Jedná se o náročný výstup s lezeckými úseky II. stupně (3-5 hodin s návratem).
Pokračujete přes Gronetinden směrem ke Standalhytte. Můžete spát na pěkném travnatém plácku u chaty Sandalsætra,ytre, nebo pokračujte nahoru ke Kolastinden a přespěte před Kvandalsskaldret. Ke Kolastiden se nevydávejte v případě špatného počasí, neboť ve vrcholových částech trasy se překonává mnohasetmetrový zasněžený, velmi strmý úsek u sedla Kvandalsskaldret (úsek není vyznačen na turistické mapě, je nutné mít pojištění na rizikové sporty). My jsme bohužel měli mlhu s deštěm a místní nás od přechodu masivu Kolastiden odrazovali. Proto jsme pouze nalehko vystoupili ke Kolastiden a poté sestoupili do Ytre-Standalu u Stornfjorden.
Další den přejedete trajektem do Ytre-Urke (možnost dokoupení zásob a kemp s teplou vodou) a vydáte se k rozcestí Langesaetra. Odbočte vlevo směrem k ledovci Gullmorbreen. Od rozcestí je cesta velmi špatně značena, někde značení zcela chybí. Směřujte proto ke svahu po pravici nad hranici březového porostu. Přespěte u jezer v karu pod ledovcem Gullmorbreen. Následující den se vyjedete pro pravé straně potoka vytékající z ledovce. U ledovce ho přebroďte a traversujte svah po levé straně. Po pravé straně míjíte malá jezírka. Sestupte k jezeru Gullmordalsvatnet a obejděte ho po pravé straně. Od ledovce Gullmorbreen až jezeru Gullmordalsvatnet je značení často chybějící, je nutné jít podle intuice. Od jezera Gullmordalsvatnet je cesta již jasná, pokračujete přes chatu Velleseter až do vesnice Brunstad.
Ubytování a jídlo
Barstadvik – jezero Storevatnet – Ytre Standal
Ytre Urke – Langesaetra – jezero Gullmordalsvatnet
jezero Gullmordalsvatnet – Brunstad
Potřebné vybavení
Výbava na několikadenní tůru do hor, mačky ani cepín nejsou třeba
Přístup na začátek
autobusem do Barstadviku
Přístup z konce
autobusem z Brunstadu