Dálkový trek přes slovinské hory Slovenska planinska pot (Slovenian Mountain Trail) prochází na svých více než 600 km vrchovinu Pohorje i hřebeny Kamnicko-Savinjských Alp, Karavanek i Julských Alp. Náročná trasa s úctyhodným převýšením je velkou výzvou pro milovníky ultratrailů a thu-hiking.
Pohorje, Kamnicko-Savinjské Alpy, Julské Alpy – Slovinsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Je to bezesporu nejdelší a zdaleka nejoblíbenější dálková trasa ve Slovinsku. Slovinska planinarska pot (SPP) je jednou z prvních evropských dálkových tras. Její projekt byl vytvořen v r. 1949, v roce 1953 byla cesta slavnostně otevřena. Je dlouhá přes 600 km a vede z města Maribor na severu země přes pohoří Pohorje, Savinjské a Kamnické Alpy, Karavanky, Julské Alpy a Kras k moři u Ankaranu. Její celkové absolvování zabere celkem cca 280 hodin čistého času, takže to rozhodně není žádná prázdninová záležitost.
Trasa SPP
Začíná v Mariboru a prochází náhorními plošinami Pohorje, odkud už v dálce vidíte letmý pohled na nejvyšší alpské vrcholy. Cesta poprvé vstupuje do Alp v horském pásmu Kamnicko-Savinjských Alp, vedouce přes jeho nejvyšší vrcholy. Poté pokračuje dlouhým pohořím Karavanek, které odděluje Slovinsko od Rakouska. Odtud opět sestupuje do údolí a brzy stoupá do srdce Julských Alp, na horu Triglav a nejstrmější vrcholy, s úchvatnými výhledy, které následují jeden po druhém, jak se stezka blíží k Jaderskému moři.
Slovinská horská stezka končí v Debeli Rtič na pobřeží Jaderského moře a spojuje 49 horských chat, 23 vrcholů a 5 měst. Je dobře značena Knafelcovými záblesky (červené kolo s bílým středem) a číslem 1. Kolik času budete potřebovat k projití této stezky? Dá projít za 28 dní a někteří z nejlepších horských běžců ji dokonce běhají. Dosavadní rekord je sedm dní, osm hodin a deset minut.
Zakladatel dálkového trailu Slovinska planinska pot, Ivan Šumljak, radí „Jdi pomalu, můj příteli. Cesta ti toho tak přinese víc, mnohem, mnohem víc.“
Etapy
Celou trasu je vhodné rozdělit podle charakteru krajiny a podle náročnosti do tří etap. V první části přejdeme Pohorje, Savinjské Alpy a Karavanky. Vcelku snadný terén narušuje pouze oblast Savinjských Alp, kde se můžeme setkat s několika velmi obtížnými úseky. Dalším pokračováním přechodu je pobyt na území Julských Alp. Zde jsou nejtěžší úseky trasy, mnohé z nich jsou zajištěnými cestami. Těžké úseky transverzály je možno obejít po snazších variantách. Poslední etapou přechodu je turistika přes území Krasu. Zde technicky snadné, jen orientačně náročnější.
Další užitečné informace pro cestování po Slovinsku najdete v češtině na www.slovinsko.travel nebo v angličtině na www.slovenia.info, možnosti outdoorových aktivit představuje web slovenia-outdoor.com.
Ubytování a jídlo
Během cesty potkáte mnoho chat s možností přespání a jídla, vede přes několik měst, kde se dají dokoupit zásoby. Na některých úsecích je možno spát pod stanem.
Orientační rozpis po dnech
- den: Z Mariboru (Zgornje Zadvarje) vyjedeme lanovkou k hotelu Belevue do výše 1 040 m. Zde se napojíme na SPP, která však začíná přímo v Mariboru.Cesta vede přes Mariborskou koču na Ruškou koču.Dále po silnici na Žigartov vrh a přes rašeliniště k chatě na Pesku. Konec etapy je na chatě Ribniška koča. Celkem 10 hod.
- den: Od chaty Ribniška koča jdeme přes nejvyšší vrchol Pohorje – Črni vrh (1 543 m), dále přes Velikou kopu na chatu na Kremžerjevim vrhem. Sestupujeme do města Slovenj Gradec. Celkem 8 hod.
- den: Po přechodu pohoří Pohorje vstupujeme na území Kamnických Alp. Nejprve dosáhneme chaty Poštarski dom pod Plešivcem.Odtud na chatu na vrcholu Uršlja gora a výstup na vrchol Uršlja gora (1 670 m).Trasa sestupuje k chatě Aurejev dom na Slemenu a k chatě na Smrekovcu. Celkem 9 hod.
- den: Další horská etapa vede přes vrchol Komen (1 684 m) k chatce Anteljevo zavečišče. Lesnatým hřebenem přejde planinu Bela peč k chatě Koča na Loki. Trasa dosahuje první dvoutisícovky – Velika Raduha (2 062 m, rozhled). Sestup na chatu Koča na Grohatu. Celkem 8 hod.
- den: Severními svahy Raduhy sestupujeme po olševské silnici, po ní pak cca 1,5 km po proudu Savinje. Trasa odbočuje do doliny Robanov kot a vstupuje do Savinsjkých Alp.Trasa vede zprvu po silnici dolinou na její konec. Prvním náročnějším úsekem (ocelová lana) dosahujeme chaty Kocbekov dom (1 808 m). Celkem 7 hod.
- den: Transverzála vystupuje na vrchol Ojstrice (2 350 m) a ostrým skalnatým hřebenem pokračuje přes vrchol Baba na Planjavu (2 394 m). Sestup na chatu Kamniška koča. Další náročný úsek vede přes vrchol Turska gora odkud hlavní cesta schází na Frischaufov dom. Celkem 6 hod.
- den: Vystupujeme velmi prudce v nekonečných serpentinách obtížně přes Turski žleb. Cesta traverzuje vrchol Skuta k bivaku pod Grintovcem (možná, ale velmi náročná varianta vede přes vrchol Skuta na Mlinarsko sedlo a Grintovec). Od bivaku pokračujeme k Cojzově koči. Následuje výstup na nejvyšší vrchol Savinjských Alp – Grintovec (2 558 m). Přes Dolškou škrbinu (možný výstup na Jezersku kočnu) sestupujeme na Českou chatu. Velmi náročná etapa, vhodné rozdělit do dvou dní. Celkem 10 hod.
- den: Od Češke koči sejdeme do Jezerska, dále po asfaltce k hostinci Kanonir a do údolí Reky.Vystupujeme do sedla Bašeljski preval v masívu Storžiče. Po transverzále až na vrchol (2 132 m). Sestup na chatu Dom pod Storžičom. Celkem 10 hod.
- den: Trasa SPP vede lesem na sedlo Mala Poljana a po hřebeni Kriške gory k chatě Koča na Kriške gori. Sestup do Tržiče.Celkem 6 hod.Ve městě vhodná delší pauza nebo ukončit první část přechodu.
- den: Z Tržiče přes osadu Brezje k chatě Konstanjevčeva koča na Dobrči (1 520 m). Cesta dále pokračuje přes skalnatý hřeben Begunjščice (2 060 m) a sestupuje k chatě Roblekov dom. Celkem 8 hod.
- den: Na dalším úseku cesty se dostáváme do pohoří Karavanky. Nejprve traverzujeme nejvyšší vrch Karavanek k chatě Valvasorjeva koča. Před chatou odbočka na Veliki Stol (2 237 m). Sestup vede stejnou cestou zpět k chatě. Celkem 7–8 hod
- den: Transverzála v dalším úseku traverzuje svahy Karavanek v jejich jižním úbočí. Vede přes chatu Dom na Pristavi k Domu pod Golico a schází do údolí Savy Dolinky u obce Hrušica. Přechází na druhou stranu řeky a dosahuje obce Mojstrana. Celkem 7 hod.
- den: Tímto dnem vstupujeme na uzemí nejvyššího slovinského pohoří Julské Alpy. Z Mojstrany vede cesta údolím Vrata k chatě Aljažev dom. Odtud stoupá k chatě Staničeva koča dvěma variantami (obě zajištěné cesty) přes severní stěnu Triglavu. Celkem 7 hod.
- den: Od chaty Staničev dom jdeme částečně jištěným hřebenem k Triglavskemu domu na Kredarici (2 515 m). Následující úsek je vyvrcholením celé cesty.Vystupujeme na slovinskou národní horu Triglav (2 964 m). Z Triglavu klesá cesta k chatě Tržaška koča. Celkem 6 hod.
- den: V dalším průběhu cesta traverzuje vrchol Zelenice do sedla Luknja. Odtud stoupá přes vrchol Bovški Gamsovec (2 392 m) k chatě Pogačnikov dom (2 052 m, možnost výstupu na Stenar). Od chaty vystupujeme na Razor (2 601 m). Pod vrcholem Mali Razor je možné obejít velmi náročný úsek přes Prisojnik po variantě transverzály přes Gladki rob na sedlo Vršič. Celkem 9 hod. Při přechodu Prisojniku nutno rozdělit do dvou dní s noclehem na Pogačnikovom domě.
- den: Transverzála obchází po svazích Velika dnina k chatě Zavečišče pod Špičkom. Varianta cesty vystupuje na vrchol Jalovce (2 643 m) a vrací se zpět k chatě. Celkem 8 hod.
- den: Sestupuje do doliny Zadnja Trenta k chatě při pramenu řeky Soča. Kolem botanické zahrady Alpinetum Juliana dojdeme k chatě Zlatorog v dolině Trenta. S dolinou se loučíme výstupem přes Osojnik do Trebiskeho dolu k Zasavske koči na Prehodavci (2 071 m).Celkem 8 hod.
- den: Jedna z nejkrásnějších etap vede Dolinou Triglavských jezer k chatě Koča při Triglavskih jezerih. Stoupáme na planinu Lepa Komna k chatě Koča pod Bogatinom. Přes sedlo Vratca vede cesta k chatě u Krnskih jezer.Celkem 9–10 hod.
- den: Slovinská transverzála pokračuje přes vrchol Krn (2 243 m) na hřeben Bohinjských hor do údolí Smrečje na planině Dobrenjščica a k chatě Koča na Razor planini (1 300 m). Celkem 9 hod.
- den: Tento den je na programu hřebenovka Bohinjských hor přecházející přes vrcholy Vogel, Rodica a Konjski vrh k chatě Zorka Jelinčiča. Celkem 7 hod.
- den: Stále po hřebeni Bohinjských hor vyjdeme na Vrh Bače (1 281 m). Zde definitivně opouštíme Julské Alpy a sestupujeme do údolí Bače k obci Podbrdo. Překročíme hlavní silnici a vystupujeme cestou, později lesem k chatě Borisa (1 600 m) pod vrcholem Porezen. Celkem 7 hod.
- den: Výstup na rozhledově bohatý vrchol Porezen (1 622 m). Přes partyzánskou nemocnici Franja sejdeme k silnici. Dostáváme se do nádherné zelené oblasti pohoří Škofjeloško hribovje. Konec etapy se nachází na chatě Zavetišče na Sivki (910 m). Celkem 8 hod.
- den: Čeká nás sestup a prohlídka velmi zajímavého města Idrija, vtěsnaného do úzkého údolí. Trasa dále pokračuje k chatě Na Hleviški planini (rozhled) a k Planinskému domu Rudar (1 087 m). Celkem 8 hod.
- den: Následující den vystoupíme na nejvyšší vrchol pohoří Trnovski gozd – Mali Golak (1 495 m). Přes bukové lesy náhorní plošiny dojdeme na její jižní okraj k chatě Iztokova koča (1 218 m) a sestoupíme do obce Predmeja. Celkem 8 hod.
- den: Z Predmeje vede transverzála do obce Col. Překročíme hlavní silnici přes sedlo Strmec a vystoupíme na chatu Pirnikova koča na Javorniku (1 220 m). Celkem 8 hod.
- den: Přes vrchol Javorniku pokračujeme do vápencového pohoří Nanos, kde vystoupáme k chatě Vojkova koča (1 248 m). Orientačně náročný úsek, častá ztráta výšky. Celkem 7–8 hod.
- den: Z plošiny Nanosu scházíme do obce Predjama (nádherný Predjamski grad) a líbeznou, mírně zvlněnou krajinou dojdeme do města Postojna (světoznámé Postojenské jeskyně). Celkem 6 hod.
- den: Z Razdrta pokračujeme přes obce Senozeče na vrchol Vremščica (1 126 m) a sejdeme do Škocjanu. Opět vhodná chvíle k přestávce – nádherné Škocjanské jeskyně. Celkem 9 hod.
- den: Ze Škocjanu překračuje cesta krasové pohoří Brkini do Markovštiny. Před námi je již poslední horská překážka – pohoří Čičarja. Vystoupíme k chatě Tumova koča na Slavniku (1 028 m). Sestup do Strmce. Celkem 9 hod.
- den: Od hradu Socerb přes Tinjan jednoznačně zvlněnou rovinou do Ankaranu v blízkosti Koperu. Zakončení u moře. Celkem 5 hod.
Ahoj, nevíš prosím jak je to s případným dokoupením plynu po cestě v některém z městeček, kterými se prochází? Nebo je lepší si vzít na vaření líh? Díky!