Hřeben Altinparmak se vypíná v sousedství populárního masívu Kaçkar a zpravidla je považován za východní část tohoto pohoří. Všechny jeho hlavní vrcholy přesahují výšku 3300 metrů. K nejvyšším kótám patří Didvake (3495 m) a Bulut (3562 m).
Pontské Alpy, Kaçkar – Turecko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Hřeben Altinparmak se vypíná v sousedství populárního masívu Kaçkar a zpravidla je považován za východní část tohoto pohoří. Všechny jeho hlavní vrcholy přesahují výšku 3300 metrů. K nejvyšším kótám patří Didvake (3495 m) a Bulut (3562 m). Nad morénami bývalých ledovců se zde na několika místech nachází malebná jezírka. Většina schůdných sedel leží ve výšce okolo 3000 metrů. Údolí jsou travnatá, v dolních částech rostou souvislé porosty bíle kvetoucích rododendronů.
Túru přes Altinparmak je optimální začít z vnitrozemí, tj. z jižní strany. Hlavní výhoda spočívá v nižším převýšení. Výchozím bodem může být například snadno dosažitelný Barhal (Balhibar). Odtud stoupá tradiční pastevecká stezka údolím na sever k letnímu tábořišti Naznara yayla a pak ještě výše místu Amaneskit yayla. Dalším významným bodem na trase je jezero Karagöl, odkud lze překonat hlavní hřeben přes tři tisíce metrů vysokým sedlem mezi vrcholy Didvake a Nebistagur. Traverzem pak sestoupíme k tábořišti Pişenkaya yayla. Následující den projdeme kolem jezírka Liber Gölu a vystoupáme do průsmyku Kirmizi Gedik, což je poslední náročný úsek trasy. Závěrečný den treku je vyhrazen k dlouhému sestupu do lázeňského letoviska Ayder.
Cesta míjí osady Dobaya a Taşlik a její druhá polovina vede hustým jedlovým lesem. Trek si lze hned na začátku zpestřit návštěvou několika bezejmenných ples, která leží v severní části Altinparmaku. U tábořiště Naznara yayla odbočíme na sever do průsmyku Altinparmak pod vrcholem Marsiş (3300 m). Následně obejdeme jezera a vrátíme se na jižní stranu hřebene přes sedlo Büyük Kapi (Velká brána). Octneme se tedy zpět na původně popisované trase a to poblíž tábořiště Amaneskit yayla a jezírka Karagöl. Túra se tak prodlouží o jeden den.
Ubytování a jídlo
Několik penzionů a hotelů se nachází až v Ayderu na konci trasy.Jídlo je nutné mít vlastní, pitnou vodu lze všude snadno doplnit z přírodních zdrojů.
Potřebné vybavení
Nezbytný je kvalitní a hlavně zcela nepromokavý stan. Hodí se pláštěnka „pončo“ a trekové hůlky.
Přístup na začátek
Do Barhalu jezdí nejméně jednou denně dolmuş z Yusufeli.
Přístup z konce
Lázeňské letovisko Ayder má dobré spojení s Pazarem a dalšími městy na černomořském pobřeží.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Barhal – Naznara yayla – Amaneskit yayla
- jezero Karagöl – sedlo Nebisatgur – Pişenkaya yayla
- jezero Libler Gölü – průsmyk Kirmizi Gedik – Avusor yayla
- Dobaya – Taşlik – Ayder
Další možnosti túr v okolí
Trek je možné ukončit nikoli na černomořské straně hor v Ayderu, ale také v osadě Yaylalar (Hevek), odkud je spojení do vnitrozemí. Stačí jen u jezera Libler Gölü zahnout na jih a místo přes průsmyk Kirmizi Gedik pokračovat do sedla Körahmet geçidi.